Ciekawostki historyczne o Wrocławiu

Ciekawostki historyczne o Wrocławiu

Ciekawostki historyczne o Wrocławiu

Jak każde duże, wielowiekowe miasto, także Wrocław może poszczycić się wieloma ciekawymi wydarzeniami ze swej historii. SuprPolonia.info wyszperała do was ciekawostki historyczne o Wrocławiu, które zainteresują turystów planujących odwiedziny w stolicy Dolnego Śląska, a może także mieszkańców? Wrocław ciekawostki historyczne – Zapraszamy do lektury

Krótka historia fortyfikacji Wrocławia

  1. W ostatnim roku drugiej wojny światowej Adolf Hitler nakazał uczynić z Wrocławia twierdzę, mimo że było tu żadnych fortyfikacji czy choćby naturalnych walorów obronnych. Wyburzono wówczas główny bulwar, aby w błyskawicznym tempie stworzyć pas startowy lotniska, a przymusowi pracownicy budowali umocnienia. W styczniu 1945 roku władze miasta wydały nakaz opuszczenia miasta, do którego musieli zastosować się także starcy, kobiety i dzieci. Nie zapewniono im wówczas żadnego transportu, choć temperatura wynosiła minus dwadzieścia stopni. W wyniku ostrzeliwania przez armię radziecką, około 70 procent budynków w mieście uległo zniszczeniu. Z militarnego punktu widzenia nie miało to sensu, ale przecież Wrocław był (podobno) twierdzą.
Wrocław ciekawostki historyczne kościół św. Idziego
XIII-wieczny Kościół św. Idziego przy placu Katedralnym, to najstarsza budowla Wrocławia

Najstarsza restauracja Europy

  1. Piwnica Świdnicka znajdująca się we Wrocławiu jest najstarszą restauracją w całej Europie. Została założona w piwnicach Starego Ratusza w XIII wieku, a w wieku XIX jej symbolem stała się obwoźna handlarka, Amalie Renner. Klientom restauracji kobieta sprzedawała słodycze, a w 1894 roku właściciel Piwnicy Świdnickiej zorganizował w lokalu 50-lecie jej pracy. Starsza pani otrzymała tort, z którego po przekrojeniu wypadła pokaźna suma – 50 talarów.

Latarnie Ostrowa Tumskiego

  1. Najstarszą częścią Wrocławia jest Ostrów Tumski, gdzie znajduje się Most Zakochanych, ale przede wszystkim szereg niezwykle cennych zabytków. W pierwszej połowie XIX wieku wykorzystywano tutaj niedawny wynalazek techniki – oświetlenie gazowe, które wówczas diametralnie zmieniało krajobraz coraz większej ilości miast. Co ciekawe, Ostrów Tumski do dzisiaj oświetlany jest za pomocą gazowych latarni. Kiedy zapada zmrok na ulicę wychodziła zakapturzona postać, a jej zadaniem było zapalenie niemal stu latarni. Stoją one do dziś, dlatego w tej części miasta można nawet dzisiaj poczuć minionej epoki. Nie wiemy czy ten zwyczaj, jest kultywowany również obecnie.
Wrocław herb ciekawostki historyczne Wrocławia
Wrocław ciekawostki historyczne: obecny herb Wrocławia, to misz-masz historii miasta

Herb Wrocławia

  1. Herb miasta jest jednym z niewielu w całej Europie, który ulegał tak częstym modyfikacjom. Są one w pewnym sensie symbolem burzliwej historii miasta. Znajdujący się na nim lew nawiązuje do Czechów, orzeł do Piastów, litera „W” od Wratislawa, legendarnego założyciela miasta. Na herbie znajdują się też Jan Chrzciciel i Jan Ewangelista. Przez jakiś czas od 1938 roku widniał tam również niemiecki Krzyż Żelazny, a w latach osiemdziesiątych czarny orzeł, który nawiązywał do Śląska.

Wojna piwna we Wrocławiu

  1. W XIV wieku we Wrocławiu miał miejsce wydarzenia, które dziś określa się mianem wojny piwnej. Zaczęło się od konfiskaty transportu piwa, które książę Rupert I wysłał na Boże Narodzenie młodszemu bratu. Nie zgodzono się wówczas na nieodpłatne przekroczenie bram Wrocławia z kilkunastoma beczkami piwa, wskutek czego Wacław II przeklął miasto, zawiesił w nim wszelkie sakramenty, a mieszkańcy musieli organizować pogrzeby bliskich bez udziału duchownych. Dopiero dwa lata później ustalono kompromisowe rozwiązanie, ale ono z kolei ono doprowadziło do buntu rzemieślników wrocławskich.

Wrocław ciekawostki historyczne i zdjęcia (1): (c) SuperPolonia.info / GT

Zobacz też:
> Muzea we Wrocławiu
> Zabytki Wrocławia

podobne wpisy

Tikál w Gwatemali i piramidy Majów

Możliwość komentowania Tikál w Gwatemali i piramidy Majów została wyłączona

Dawny ratusz w Łodzi i jego historia

Możliwość komentowania Dawny ratusz w Łodzi i jego historia została wyłączona

Niedźwiedź spod Monte Cassino ma pomnik

Możliwość komentowania Niedźwiedź spod Monte Cassino ma pomnik została wyłączona

Montserrat w Katalonii – klasztor i La Moreneta

Możliwość komentowania Montserrat w Katalonii – klasztor i La Moreneta została wyłączona

Ruiny zamku w Kurzętniku, warmińsko-mazurskie

Możliwość komentowania Ruiny zamku w Kurzętniku, warmińsko-mazurskie została wyłączona

Zamek Bąkowiec koło Morska

Możliwość komentowania Zamek Bąkowiec koło Morska została wyłączona

Wadowice – rodzinne miasto papieża Jana Pawła II

Możliwość komentowania Wadowice – rodzinne miasto papieża Jana Pawła II została wyłączona

Wieś Istebna – ciekawostki

Możliwość komentowania Wieś Istebna – ciekawostki została wyłączona

Piramidy egipskie, Giza

Możliwość komentowania Piramidy egipskie, Giza została wyłączona

Zaskakujące ciekawostki o Bydgoszczy

Możliwość komentowania Zaskakujące ciekawostki o Bydgoszczy została wyłączona

Ciekawostki o Ornotowicach, woj. śląskie

Możliwość komentowania Ciekawostki o Ornotowicach, woj. śląskie została wyłączona

Rakvere w Estonii

Możliwość komentowania Rakvere w Estonii została wyłączona

Create AccountLog In Your Account