Jak każde duże, wielowiekowe miasto, także Wrocław może poszczycić się wieloma ciekawymi wydarzeniami ze swej historii. SuprPolonia.info wyszperała do was ciekawostki historyczne o Wrocławiu, które zainteresują turystów planujących odwiedziny w stolicy Dolnego Śląska, a może także mieszkańców? Wrocław ciekawostki historyczne – Zapraszamy do lektury
Krótka historia fortyfikacji Wrocławia
- W ostatnim roku drugiej wojny światowej Adolf Hitler nakazał uczynić z Wrocławia twierdzę, mimo że było tu żadnych fortyfikacji czy choćby naturalnych walorów obronnych. Wyburzono wówczas główny bulwar, aby w błyskawicznym tempie stworzyć pas startowy lotniska, a przymusowi pracownicy budowali umocnienia. W styczniu 1945 roku władze miasta wydały nakaz opuszczenia miasta, do którego musieli zastosować się także starcy, kobiety i dzieci. Nie zapewniono im wówczas żadnego transportu, choć temperatura wynosiła minus dwadzieścia stopni. W wyniku ostrzeliwania przez armię radziecką, około 70 procent budynków w mieście uległo zniszczeniu. Z militarnego punktu widzenia nie miało to sensu, ale przecież Wrocław był (podobno) twierdzą.

Najstarsza restauracja Europy
- Piwnica Świdnicka znajdująca się we Wrocławiu jest najstarszą restauracją w całej Europie. Została założona w piwnicach Starego Ratusza w XIII wieku, a w wieku XIX jej symbolem stała się obwoźna handlarka, Amalie Renner. Klientom restauracji kobieta sprzedawała słodycze, a w 1894 roku właściciel Piwnicy Świdnickiej zorganizował w lokalu 50-lecie jej pracy. Starsza pani otrzymała tort, z którego po przekrojeniu wypadła pokaźna suma – 50 talarów.
Latarnie Ostrowa Tumskiego
- Najstarszą częścią Wrocławia jest Ostrów Tumski, gdzie znajduje się Most Zakochanych, ale przede wszystkim szereg niezwykle cennych zabytków. W pierwszej połowie XIX wieku wykorzystywano tutaj niedawny wynalazek techniki – oświetlenie gazowe, które wówczas diametralnie zmieniało krajobraz coraz większej ilości miast. Co ciekawe, Ostrów Tumski do dzisiaj oświetlany jest za pomocą gazowych latarni. Kiedy zapada zmrok na ulicę wychodziła zakapturzona postać, a jej zadaniem było zapalenie niemal stu latarni. Stoją one do dziś, dlatego w tej części miasta można nawet dzisiaj poczuć minionej epoki. Nie wiemy czy ten zwyczaj, jest kultywowany również obecnie.

Herb Wrocławia
- Herb miasta jest jednym z niewielu w całej Europie, który ulegał tak częstym modyfikacjom. Są one w pewnym sensie symbolem burzliwej historii miasta. Znajdujący się na nim lew nawiązuje do Czechów, orzeł do Piastów, litera „W” od Wratislawa, legendarnego założyciela miasta. Na herbie znajdują się też Jan Chrzciciel i Jan Ewangelista. Przez jakiś czas od 1938 roku widniał tam również niemiecki Krzyż Żelazny, a w latach osiemdziesiątych czarny orzeł, który nawiązywał do Śląska.
Wojna piwna we Wrocławiu
- W XIV wieku we Wrocławiu miał miejsce wydarzenia, które dziś określa się mianem wojny piwnej. Zaczęło się od konfiskaty transportu piwa, które książę Rupert I wysłał na Boże Narodzenie młodszemu bratu. Nie zgodzono się wówczas na nieodpłatne przekroczenie bram Wrocławia z kilkunastoma beczkami piwa, wskutek czego Wacław II przeklął miasto, zawiesił w nim wszelkie sakramenty, a mieszkańcy musieli organizować pogrzeby bliskich bez udziału duchownych. Dopiero dwa lata później ustalono kompromisowe rozwiązanie, ale ono z kolei ono doprowadziło do buntu rzemieślników wrocławskich.
Wrocław ciekawostki historyczne i zdjęcia (1): (c) SuperPolonia.info / GT
Zobacz też:
> Muzea we Wrocławiu
> Zabytki Wrocławia