Zamek Lubowelski na Słowacji to jedna z tych atrakcji, którym turyści z Polski coraz chętniej odwiedzają. Nic w tym dziwnego, gdyż bliskość Muszyny i Szczawnicy sprawia, że zaplanowanie takiej wycieczki jest prostym zadaniem. A ponieważ zamek przyciąga zarówno malowniczą okolicą, jak i historią z polskimi akcentami, chętnych na spacer po jego wiekowych murach jest coraz więcej
Historia zamku w Lubowli
Zamek Lubowelski, to jedno z miejsc jakie można odwiedzić w trakcie wycieczki po Spiszu – krainie historycznej, która obecnie leży głównie na terenie Słowacji. Warto jednak pamiętać, że spora część Spiszu (w tym Stara Lubowla) długo znajdowała się w rękach polskich. Zamek powstał na przełomie XIII i XIV wieku, a inicjatorem jego budowy był ówczesny król Węgier, Andrzej III. W początkach XV wieku zamek trafił w zastaw w ręce polskich królów, a to oznacza początek polskiego rozdziału w dziejach twierdzy.
Wiadomo, że pierwszy polski starosta pojawił się tu w 1412 roku. Wiadomo też, że wśród osób zarządzających zamkiem w imieniu polskiego króla był słynny rycerz Zawisza Czarny. Pod koniec XVI wieku zamek Lubowelski trafił w ręce Lubomirskich – rodu, który w dziejach Polski odegrał bardzo ważną rolę. Wraz z rozbiorami Polski w skończyła się obecność Polaków w tym miejscu, lecz dodajmy, że w latach 1882-1945 należał on do rodziny Zamoyskich.
Zamek Lubowelski – zwiedzanie
Ten doskonale zachowany zamek można zwiedzać w towarzystwie przewodnika. Podczas wycieczki po zamkowych wnętrzach można poznać jego dzieje i zobaczyć kolekcję portretów Lubomirskich. Nie lada gratką jest też wizyta na zamkowej wieży, z której roztacza się widok na okolice. Po zwiedzeniu zamku, można odbyć spacer po skansenie, który znajduje się przy jego murach.
Lubowla, to 16-tysieczne miasto w Słowacji, jedno z najstarszych miejsc w Spiszu. Wiadomo, że miejscowość istniała już w XIII wieku.
Zamek Lubowelski: (c) SuperPolonia.info / GT
Górne zdjęcie: Jerzy Opioła / cc by-sa 4.0
Zobacz też:
>
>