Słynne wrocławskie jarmarki

Gdy nie było telewizji i wielu innych rozrywek, miejskie jarmarki były wielkim świętem. Choć czasy się zmieniły, wielowiekowe tradycje na szczęście pozostały. Słynne wrocławskie jarmarki – Jarmark Świętojański i doroczny Jarmark Bożonarodzeniowy, przyciągają tłumy i wciąż są atrakcją dla mieszkańców. SuperPolonia.info przybliża oba jarmarki i ich tradycje

1. Jarmarki Bożonarodzeniowe we Wrocławiu

Pierwszy Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu odbył się w XVI wieku. Potem zapomniano o tej tradycji, a od kilkunastu lat w mieście regularnie organizowany jest jarmark świąteczny, wzorowany na niemieckich jarmarkach. Straganów rozstawiane są na Rynku oraz przy ulicach Świdnickiej, Oławskiej i na Placu Solnym.

Zazwyczaj Jarmark Bożonarodzeniowy zaczyna się pod koniec listopada i trwa do początku stycznia. W tym czasie na udekorowanych straganach można kupować najróżniejsze produkty, takie jak artystyczne artefakty i pamiątki oraz produkty spożywcze. Sery, miody czy wędliny można zabrać ze sobą do domu, a na miejscu warto skosztować gorącej czekolady, tradycyjnego grzańca i świątecznego ponczu.

wrocławskie jarmarki Jarmark Bożonarodzeniowy Wrocław rynek
Wrocławskie jarmarki: bajecznie oświetlony Jarmark Bożonarodzeniowy na wrocławskim rynku

W określone dni na odwiedzających jarmark czekają dodatkowe atrakcje, takie jak Wigilijny Korowód Kolędników czy Roztańczona Parada Elfów. Świąteczną atmosferę zapewniają tutaj nie tylko bożonarodzeniowe dekoracje i bohaterowie kojarzeni ze świętami, ale też bawarski domek na Placu Solnym, karuzele z reniferami i liczne atrakcje dla dzieci oraz całych rodzin.

2. Jarmark Świętojański we Wrocławiu

Jarmark Świętojański we Wrocławiu odbywa się regularnie, mniej więcej od drugiej połowy maja do końca czerwca. Stoiska pojawiają się wówczas przy Rynku oraz ulicy Oławskiej i Świdnickiej. Jarmark nawiązuje do Nocy Świętojańskiej, kiedy doświadczamy najdłuższego dnia w całym roku. Dzień ten już wieki temu był kultywowany wśród Słowian i to właśnie stare tradycje stają się najczęściej motywem przewodnim Jarmarku Świętojańskiego, gdzie można doświadczyć czarów i pradawnych obrzędów związanych z żywiołami. Dla Słowian odpowiednie powitanie lata miało zapewnić urodzajny rok i bogate plony, dziś to kolejna okazja do miłego spędzenia czasu.

wrocławskie jarmarki Jarmark Bożonarodzeniowy Wrocław rynek
Wrocławskie jarmarki co roku przyciągają mieszkańców Wrocławia na rynek i jego okolice

Na Jarmarku Świętojańskim na odwiedzających czekają stragany, gdzie można kupić wymyślne słodycze, takie jak owoce w czekoladzie i rzemieślnicze lody, grillowane potrawy, naturalne miody, sery, wędliny i wiele innych. Na Jarmarku znajdują się również stoiska z unikatowymi pamiątkami z Wrocławia. Wielką atrakcją są stragany z różnego rodzaju pamiątkami, ceramiką oraz ręcznie robioną biżuterią. Różnorodność sprawia, że podczas trwającej ponad miesiąc imprezy można kupić sporo unikatowych produktów nadających się do aranżacji wnętrz, przedmiotów codziennego użytku, ubioru, wszelkiego rodzaju ozdób, a także produktów spożywczych. Jarmark Świętojański jest imprezą, podczas której można celebrować najdłuższy dzień w roku i zbliżające się lato. To czas zabawy dla Wrocławian, niezależnie od tego w jakim są wieku.

Wrocławskie jarmarki – tekst i zdjęcia: (c) SuperPolonia.info

Zobacz też:
>
>

podobne wpisy

Szopki krakowskie od teraz na liście UNESCO

Możliwość komentowania Szopki krakowskie od teraz na liście UNESCO została wyłączona

5 miejsc w Polsce na jesienny weekend

Możliwość komentowania 5 miejsc w Polsce na jesienny weekend została wyłączona

Polskie rolnictwo coraz bardziej nowoczesne

Możliwość komentowania Polskie rolnictwo coraz bardziej nowoczesne została wyłączona

Najbardziej ruchliwe stacje kolejowe w Polsce

Możliwość komentowania Najbardziej ruchliwe stacje kolejowe w Polsce została wyłączona

Łańcut. Co warto zobaczyć?

Możliwość komentowania Łańcut. Co warto zobaczyć? została wyłączona

Elektrownia Turów w Bogatyni

Możliwość komentowania Elektrownia Turów w Bogatyni została wyłączona

Żywiec w województwie śląskim

Możliwość komentowania Żywiec w województwie śląskim została wyłączona

Samochody z Elbląga

Możliwość komentowania Samochody z Elbląga została wyłączona

Niesamowite ciekawostki o Szczecinie

Możliwość komentowania Niesamowite ciekawostki o Szczecinie została wyłączona

Oława – miasto z kogutem w herbie

Możliwość komentowania Oława – miasto z kogutem w herbie została wyłączona

Zamek Królewski w Łęczycy

Możliwość komentowania Zamek Królewski w Łęczycy została wyłączona

Zamek Książ w Wałbrzychu

Możliwość komentowania Zamek Książ w Wałbrzychu została wyłączona

Create AccountLog In Your Account