Stan Kentucky, USA – ciekawostki, atrakcje

Z czego słynie amerykański stan Kentucky ciekawostki i fakty, które warto znać. Miasta i stolica stanu, atrakcje turystyczne, co ciekawego tu jest i co warto zobaczyć

Kiedy staniesz na równinie i odwrócisz głowę w stronę Wielkich Jezior, poczujesz wiatr. Tu nie ma gór, by mogły go zatrzymać. Za to wiosną pachną chmury. Nie te na niebie, ale te, wytwarzane przez kwitnące wiosną derenie. To kraj niebieskich łąk i jedyny stan USA, w którym żyje ptak kardynał. Ma charakterystyczny, czerwonym dziobem i jest symbolem Kentucky.

miasto Newport Kentucky ciekawostki atrakcje
Miasto Newport w stanie Kentucky ciekawostki, atrakcje

Fakty o Kentucky

1) Powszechnie uważa się, że Kentucky oznacza równinę, a nazwa ta pochodzi z języka Indian Wyandot. Inne źródła podają, że słowo „Kentake” oznacza krainę łąk.

2) Zachód stanu leży na Nizinie Missisipi. Jego środkowa część i obszary północno-wschodnie obejmują Wyżynę Cumberland i są lekko pagórkowate.

3) Początek amerykańskiej kolonizacji rozpoczął się tu już w XVIII w. W roku 1774 powstała pierwsza amerykańska osada. Kentucky zostało włączone do Unii 1 czerwca 1792 r.

4) Ludność Kentucky jest konserwatywna i religijna. Mieszkańców regionu Appalachia nazywa się Hillbillysami (dosł. wieśniakami), którzy są lokalnymi patriotami, ignorującymi wartości pochodzące z dużych miast.

5) Kentucky znane jest z produkcji burbonu, z błękitnej trawy, muzyki country i jadowitych węży. Kojarzone też z kurczakami i koncernem KFC.

burbon beczki burbonu
Kentucky ciekawostki: beczki burbonu

Największe miasta stanu i ich atrakcje

6) Frankfort jest stolicą Kentucky. To miasto położone nad rzeką Kentucky, należy do regionu Niebieskiej Trawy (Bluegrass). Niebieska trawa, zwana potocznie Pao, to kostrzew, będący rośliną ozdobną.

7) Atrakcją stolicy jest kwiatowy zegar, do którego stworzenia użyto 10 tys. roślin. W 1796 r. stanął tu Liberty Hall, dom stworzony przez polityka i prawnika – Johna Browna. Innym ważnym obiektem we Frankfort jest Kentucky State University. Uczelnię utworzono w roku 1886, a jej biblioteka liczy ponad 700 tys. książek. Tutejsze Centrum Kongresowe, to miejsce koncertów i sportowych wydarzeń. Nie można też pominąć budynku Kapitolu, którego architekturę wzorowano na paryskich operach.

8) Louisville to największe miasto stanu, zlokalizowane nad rzeką Ohio. Stara część miasta, to domy architektury wiktoriańskiej. Można tu skorzystać z przejażdżek parowcami po rzece. Miasto popularne jest z wyścigów konnych (Kentucky Derby), odbywających się tu nieprzerwanie od 1875 roku. Turyści chętnie odwiedzają Higlands, dzielnicę pełną irlandzkich pubów. Z ważnych obiektów warto wymienić, Centrum Nauki Louisville Science Center oraz Louisville Waterfront Park. Bo Louisville pełne jest zieleni i parków, w których biegają wiewiórki. Z ciekawostek kulinarnych: niektóre restauracje serwują dania z bizona. Podobno to mięso jest delikatniejsze niż wołowina.

Lexington statua posąg Minuteman
Miasto Lexington w Kentucky, posąg Minutemana

9) Miasto Lexington jest głównym ośrodkiem hodowli koni wyścigowych. Są tu organizowane ich pokazy oraz wyścigi. Kentucky Horse House, to muzeum poświęcone historii hodowli tych zwierząt i ewolucji ich poszczególnych ras. Od najwcześniejszych Arabów, przez konie królewskie, aż do koni powozowych okresu wiktoriańskiego. Miasto jest ośrodkiem handlu tytoniem. Słynie z browarów, a najbardziej z nich znany to Alltech’s Lexington Brewing & Distilling Co. Dodamy, że urodziła się tu żona prezydenta Abrahama Lincolna – Mary Todd Lincoln.

19) Owensboro jest znane z produkcji burbonu. W the O.Z. Tyler Distillery można zobaczyć proces produkcyjny tego trunku oraz skosztować ponad 600 rodzajów alkoholu. Miasto słynie z jabłkowych sadów. Reid’s Orchard, to największy z nich. W październiku w Owensboro świętuje się zbiory podczas Festiwalu Jabłek. Serwuje się wtedy wszelkie możliwe potrawy i napoje z tych soczystych owoców.

20) Skoro jesteśmy przy burbonie, to za jego stolicę uważane jest Bradstown. Co roku we wrześniu odbywa się tu festiwal, trwający 6 dni. Do miasta zjeżdża wtedy ponad 50 tys. smakoszy tego trunku z całego świata. Najbardziej znanym szlakiem turystycznym jest Kentucky Burbon Trial, który prowadzi przez najlepsze gorzelnie: Four Roses, Jim Beam, Woodford Reserve czy Wild Turkey. Każdy, kto odwiedzi wszystkie destylarnie, otrzymuje pamiątkową koszulkę.

21) Bowling Green, to uniwersyteckie miasto, znane z tego, że kiedyś produkowano tu keczup Heinz. Fabrykę zamknięto w roku 1975. Jest tu również muzeum sportowych samochodów – National Corvette Square. Znajduje się tu ponad 80 modeli korwet – od prototypów, po auta współczesne. W Fountain Square Park stoi zabytkowa fontanna. Ten park został udostępniony publicznie w roku 1872.

restauracja KFC
Z czego słynie Kentucky: restauracja KFC, jedna z wielu na świecie

Z czego słynie Corbin?

22) Pierwsza restauracja Kentucky Fried Chicken (znana również w Polsce sieć KFC) powstała w miasteczku Corbin. Założył ją w roku 1930 pułkownik w stanie spoczynku, Harland Sanders. Jego podobizna do dziś zdobi logo koncernu.

Ciekawe miejsca w Kentucky

23) The Muhammad Ali Center, to muzeum w West Main District dedykowane jednemu z najbardziej znanych bokserów wszech czasów, Muhammadowi Ali. Urodzony w Louisville wychowywał się w mniejszej części budynku. Obiekt powiększyła rodzina pięściarza, wykupując sąsiednią willę. W niej utworzono sklep z pamiątkami. Odrestaurowane centrum jest rodzinną pamiątką pełną przedmiotów, plakatów i osobistych rzeczy boksera.

statek Louisville Kentucky ciekawostki atrakcje
Zabytkowy statek Louisville pływa po rzece w stanie Kentucky

24) Dom Abrahama Lincolna czyli Abraham Lincoln Birthplace National Historical Site. Miejsce narodzin Lincolna to zabytkowa, drewniana chatka, w której w 1809 roku przyszedł na świat szesnasty prezydent USA. Jej replika znajduje się w Budynku Pamięci (Hodgenville), który powstał na cześć Prezydenta, w 1911 roku. Lincoln był wytrawnym prawnikiem i politykiem, choć uważa się, że podzielił Amerykę. Ciekawostką jest fakt, że aktor George Clooney, jest spokrewniony z Abrahamem Lincolnem.

Fort Knox Kentucky ciekawostki atrakcje
Kentucky ciekawostki: Fort Knox, najpilniej strzeżone miejsce w USA

25) Baza wojskowa Fort Knox. Niedaleko Louisville rozciąga się teren, na którym stoi wiele budynków i instytucji Armii Amerykańskiej. Jest tu szkoła wojskowa i centrum badawcze. Na terenie bazy znajduje się też centrum rekrutacji do Armii oraz Muzeum Kawalerii i Czołgów. To miejsce ma jeszcze jedną ważną funkcję. Mieści amerykańskie rezerwy szlachetnego kruszcu, wartego miliardy dolarów. Fort Knox jest najpilniej strzeżonym miejscem w USA, gdzie przechowywane są rezerwy amerykańskiego złota. Milionów sztabek złota chroni tysiąc uzbrojonych żołnierzy.

26) Muzeum Stworzenia w mieście Petersburg. Ten obiekt przedstawia powstanie Wszechświata i początki życia człowieka na Ziemi. Założony przez Kena Harma i oddany do użytku w roku 2007, posiada interaktywną ekspozycję biblijną, w której największe wrażenie robi Arka. Znajduje się tu ponad 150 wstaw prezentujących dinozaury, skamieniałości i szkielety prehistorycznych zwierząt. Placówka posiada własne zoo, ogród botaniczny i planetarium.

Przyroda stanu Kentucky ciekawostki

27) Kentucky położony u podnóży Appalachów, graniczy z dwoma stanami: Virginią i Tennesee. To teren turystyczny, z krystalicznie czystymi jeziorami. Największe z nich – Lake Cumberland to akwen, w którym organizowane są zawody nurkowania bez ekwipunku. Przełęcz Cumberland Gap to droga wykorzystywana od tysięcy lat przez Indian i stada wędrownych zwierząt. W roku 1775 Daniel Boone poszerzył przełęcz i wyrąbał przejezdną drogę z Kentucky do Tennessee. Obecnie jest tu tunel drogowy, który został oddany do użytku w 1996 r. Klify i białe skały, to naturalny krajobraz parku. W środkowej części jest majestatyczny kanion – Red River George.

28) Jaskinia Mamucia (Mammoth Cave), to największa na świecie jaskinia, która znajduje się na terenie Parku Narodowego Mamuciej Jaskini. W roku 1981 park został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Wewnątrz jaskini odnaleziono ślady kultury prekolumbijskiej, czyli dawnych plemion indiańskich. Na terenie parku znajdziemy wiele innych, mniejszych jaskiń.

29) Nolin River i Green River. Pierwsza rzeka jest dopływem drugiej. Wzdłuż linii brzegowej znajduje się szereg szlaków turystycznych. Na niektórych z nich można często spotkać wyprawy konne. Obie rzeki są rajem dla wędkarzy. Atrakcją są pływające tu małe statki spacerowe.

Kentucky ciekawostki: (c) SuperPolonia.info / GT

Zobacz też:
> Stan Delavare
> Karolina Północna

podobne wpisy

Taniec i jego niezwykła historia

Możliwość komentowania Taniec i jego niezwykła historia została wyłączona

Boże Narodzenie w różnych krajach

Możliwość komentowania Boże Narodzenie w różnych krajach została wyłączona

10 ciekawostek o Sri Lance

Możliwość komentowania 10 ciekawostek o Sri Lance została wyłączona

Chinatown – Boston, USA

Możliwość komentowania Chinatown – Boston, USA została wyłączona

Jak wygląda Wielkanoc w egzotycznych krajach?

Możliwość komentowania Jak wygląda Wielkanoc w egzotycznych krajach? została wyłączona

10 warszawskich ciekawostek dla dzieci i nie tylko

Możliwość komentowania 10 warszawskich ciekawostek dla dzieci i nie tylko została wyłączona

Pałac Keraton w Yogyakarta

Możliwość komentowania Pałac Keraton w Yogyakarta została wyłączona

Niesamowite ciekawostki o nazwach tulipanów

Możliwość komentowania Niesamowite ciekawostki o nazwach tulipanów została wyłączona

Stara Mennica w San Francisco i srebrne monety

Możliwość komentowania Stara Mennica w San Francisco i srebrne monety została wyłączona

2 Columbus Circle – wieżowiec na Manhattanie

Możliwość komentowania 2 Columbus Circle – wieżowiec na Manhattanie została wyłączona

Kanion Owcy Górskiej – Arizona, USA

Możliwość komentowania Kanion Owcy Górskiej – Arizona, USA została wyłączona

Dlaczego wybrać się do Etiopii?

Możliwość komentowania Dlaczego wybrać się do Etiopii? została wyłączona

Create AccountLog In Your Account