Wrocławskie krasnale to jedna z popularniejszych atrakcji turystycznych we Wrocławiu, budząca sympatię nie tylko wśród dzieci. W poszukiwania metalowych figurek krasnali angażują się całe rodziny, a wrocławskie skrzaty pozwalają eksplorować najróżniejsze części miasta
Historia wrocławskich krasnali
W latach osiemdziesiątych XX wieku na terenie Wrocławia zaczęły pojawiać się prace grafficiarzy powiązanych z antykomunistycznym ruchem happeningowym „Pomarańczowa Alternatywa”. Prace przedstawiające krasnale pojawiające się na murach i happeningi miały ośmieszać system komunistyczny, a po zmianie ustroju na wiele lat o nich zapomniano. Sytuacja uległa zmianie w 2005 roku, kiedy wrocławski rzeźbiarz Tomasz Moczek, ustawił w mieście pięć pierwszych figurek krasnali.
Na przestrzeni lat wrocławskie krasnale stały się popularne nie tylko w Wrocławiu, stając się sympatyczną i nierozerwalną częścią miasta. Rzeźby były tworzone przez artystów z całego kraju. Obecnie jest ich około 400 i ich liczba wciąż się powiększa. Ale spokojnie, raczej nie ma szans, aby krasnali było więcej niż mieszkańców Wrocławia!
Wrocławskie krasnale – które są najsłynniejsze?
Największą popularnością cieszą się dziś te krasnale, które powstały najwcześniej, symbolizują ważnie zjawiska czy wydarzenia lub są najbardziej pomysłowe. Jednym z pierwszych krasnali wrocławskich był Papa Krasnal znajdujący się przy ulicy Świdnickiej, gdzie przed laty spotykali się działacze i zwolennicy „Pomarańczowej Alternatywy”. Jest największym krasnalem w kolekcji, ponieważ powstał jeszcze przed inicjatywą Tomasza Moczka, jako Pomnik Pomarańczowej Alternatywy.
Krasnal Rzeźnik znajduje się na Jatkach, gdzie w średniowieczu znajdowały się zakłady rzeźnicze, zaś Krasnal Antykwariusz wspina się po murze przy Placu Kościuszki, aby… podglądać nagą kobietę. Turyści chętnie fotografują Krasnala Piwożłopka, który znajduje się przy Browarze Pod Złotym Psem. Dwaj krasnale Syzyfki przy ulicy Świdnickiej popychają granitową kulę.
Najnowsze krasnale we Wrocławiu
Wrocławskie krasnale z roku na rok zwiększają swoją populację, a szlaki turystyczne uwzględniające je na trasie, siłą rzeczy obejmują coraz więcej części Wrocławia. Do najnowszych krasnali w mieście należą na przykład krasnale z Jagodna wyposażone w karty wyborcze i będące upamiętnieniem rekordowej liczby wyborców w ostatnich wyborach parlamentarnych, o której było głośno w całej Polsce.
Pod koniec 2023 roku nowy krasnal pojawił się pod budynkiem III Liceum Ogólnokształcącego. Siedzący na ziemi krasnal ma na kolanach książkę, a obok niego siedzą kot i pies. Ten krasnal ma symbolizować szacunek, tolerancję oraz wiedzę, a pod szkołą pojawił się dokładnie 6 grudnia jako… prezent Mikołajkowy dla uczniów. Wygląd krasnala został zaprojektowany przez uczniów liceum, a jego fundatorką jest jedna z absolwentek szkoły.
Wrocławskie krasnale: (c) SuperPolonia.info / GT
Zobacz też:
> Wrocławskie jarmarki
> Mosty we Wrocławiu