informacje polonijne świat Polonia Polacy
informacje polonijne świat Polonia Polacy
w

Informacje polonijne z naszego archiwum

Informacje polonijne. Co ciekawego u Polaków za granicą. Zbiór informacji archiwalnych. Część może być obecnie nieaktualna

Polacy bogatsi niż Brytyjczycy

Jak donosi dziennik Daily Mail, w niektórych regionach Wielkiej Brytanii poziom życia jest niższy niż w Polsce

„To szokujące” – donosi brytyjski tabloid „Daily Mail” po lekturze statystyk i porównaniu poziomu życia mieszkańców różnych krajów Unii Europejskiej. Dziennik najbardziej zdziwiony jest porównaniem różnych Wielkiej Brytanii oraz Polski i bogatszych regionów innych krajów Europy Wschodniej (znajdującej się w radzieckiej sferze wpływów).

Okazuje się, że najgorzej pod tym względem na wyspach brytyjskich jest w Kornwalii i Dolinach Walii. Średnie zarobki w tych regionach, to obecnie 14.300 funtów rocznie (około 71 tysięcy PLN). W Kornwalii średnia zarobków jest o 36 proc. niższa niż średnia unijna. Pamiętając, że ceny wielu towarów i usług są tam sporo wyższe niż w Polsce, Polacy powinni współczuć mieszkańcom Kornwalii i Dolin Walii.

Ze statystyk wynika, że podobnie jak w Polsce są regiony bogatsze (tzw. Polska A i ta biedniejsza Polska B), podobnie jest w Wielkiej Brytanii. Poziom życia w Londynie jest znacznie wyższy (czasem nawet dziesięciokrotnie) niż w reszcie kraju.  

Informacje polonijne: Nasz Świat ma 10 lat (2014)

Już od dekady we Włoszech ukazuje się polskie czasopismo wydawnictwa Stranieri in Italia

Pierwszy numer „Naszego Świata”, który był trzynastym tytułem wydawnictwa Stranieri in Italia, ukazał się w lutym 2004 r., na kilka miesięcy przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej. Świat był wtedy inny niż obecnie. Były połączenia lotnicze pomiędzy Polską a Włochami, ale większość Polaków podróżowała do Włoch drogą lądową – autokarami i samochodami. Podróżowaliśmy turystycznie, ale wielu Polaków przyjeżdżało tu, aby znaleźć pracę lepiej płatną niż w swym kraju. Statystyki nie odnotowały, ilu Polaków tu przyjechało, osiedliło się i obecnie mieszka we Włoszech.

„Nasz Świat” skierowany był (i nadal jest) do tak zwanej „nowej emigracji”. Gdy ukazał się na rynku nakładzie przekraczającym 20 tysięcy egzemplarzy, nie był jedynym polskim czasopismem we Włoszech. Wiele informacji z początkowych numerów miało pomóc mieszkającym tu Polakom w sprawach codziennych oraz w sprawach pomagającym przedrzeć się przez labirynt włoskich urzędów. Kolejne lata, to rozwój internetu. Dzięki portalom społecznościowym życie polonijne stawało się coraz bardziej intensywne, a ponieważ wiele się dzieje, „Nasz Świat” stale ma wiele kolejnych tematów.

Nasz Świat Włochy Polonia Polacy Sadurski informacje polonijne
Jubileuszowy rysunek Szczepana Sadurskiego
Nasz Świat Włochy Italia
A tu rysunek Sadurskiego na 8-lecie czasopisma Nasz Świat. Informacje polonijne

Atlantycka Tęcza Karykatury

Ryszard Druch (USA) zacieśnia współpracę ze Stowarzyszeniem Polskich Artystów Karykatury

„Atlantycka Tęcza Karykatury” – pod tą nazwą kryje się współpraca Ryszarda Drucha – artysty i karykaturzysty mieszkającego od lat w Trenton (New Jersey, USA) ze SPAK. W swoim e-newsletterze Sufler nr 383 z 3 czerwca 2015 r. informuje on o zacieśnieniu współpracy z polskimi karykaturzystami. A dokładniej pomiędzy Druch Studio Gallery a Stowarzyszeniem Polskich Artystów Karykatury (SPAK), z siedzibą w Warszawie.

W dniach 6-30 listopada 2015 r. w Skulski Gallery, mieszczącej się w Polskiej Fundacji Kulturalnej w Clark, NJ, czynna będzie wystawa rysunków satyrycznych Zygmunta Zaradkiewicza (karykaturzysty, do niedawna dyrektora Muzeum Karykatury w Warszawie) oraz Ryszarda Drucha. Również w listopadzie, w Druch Studio Gallery (Trenton, New Jersey) planowana jest wystawa indywidualna malarstwa satyrycznego Stanisława Łuczyńskiego z Pabianic – karykaturzysty, wiceprezesa SPAK.

Od 2016 roku Druch Studio Gallery rozpocznie prezentację serii wystaw współczesnej polskiej karykatury. Będzie ona miała miejsce zarówno w swojej siedzibie, jak i innych miejscach w USA. Zostaną pokazane wystawy m.in. Jakuba Wiejackiego i Pawła Kuczyńskiego.

Ryszard Druch już wcześniej organizował podobne prezentacje karykaturzystów z Polski. W roku 2008 miały miejsce dwie wystawy indywidualne mieszkającej we Francji Małgorzaty Gnyś (odbyły się w Skulski Gallery w Clark, NJ, oraz w Druch Studio Gallery w Trenton, NJ). Podczas pleneru „Artystyczna Rossa’2012” w Sparcie, NJ, w październiku 2012 r. odbyła się ekspozycja Szczepana Sadurskiego z Warszawy, na którą przyjechał autor.

Atlantycka Tęcza Karykatury Ryszard Druch Studio informacje polonijne
Ryszard Druch: „Autoportret z kredkami”, akryl, 1991

Bal Karnawałowy w Newry, Irlandia Północna

Informacje polonijne: zabawa karnawałowa 2013 w Polskiej Szkole Uzupełniającej im. Mikołaja Kopernika w Newry

Karnawał, zwany również zapustami, to czas zimowych balów i maskarad. Rozpoczyna się od święta Trzech Króli, zaś kończy we wtorek przed Środą Popielcową, która oznacza początek Wielkiego Postu. Cały świat ogarnia wówczas szaleństwo pochodów i zabaw. Ten najsłynniejszy ma miejsce w Rio de Janeiro, oraz w Wenecji, gdzie owe widowiska przyciągają tłumy turystów z całego świata.

Nawiązując do tej pięknej tradycji, Polska Szkoła Uzupełniająca im. Mikołaja Kopernika w Newry (Irlandia Północna) zorganizowała dla swoim milusińskich bal karnawałowy. Odbył się on w sobotę, dziewiątego lutego 2013 r. w Parish Centre w Newry.

W uroczystości wzięli udział uczniowie z rodzicami oraz nauczyciele. Wszyscy mieli spełnić tylko jeden warunek: przybyć się w przebraniu. Nic więc dziwnego, że nie zabrakło wśród uczestników balu księżniczek, rycerzy oraz wróżek. Nawet nauczyciele pojawili się w kostiumach. Zjawiskowo zaprezentowała się Marta Szwenik, Dyrektor PSU w stroju boskiej Kleopatry. Zrobiła na wszystkich piorunujące wrażenie, zwłaszcza na diabełku, który boginią starożytnego Egiptu był oczarowany. Z kolei Łukasz Wachowiak, belfer od zajęć sportowych prężył muskuły w stroju Spidermana. Andrzej Konieczny – szkolny matematyk, przeistoczył się w diabła, strasząc dzieci, że zabierze je ze sobą do piekła. Zaskoczeniem okazała się Anna Motyka, której wyrosły… wąsy i broda – atrybuty prawdziwego pirata, natomiast Elżbieta Pawłowska tego wieczora była Pszczółką Mają. Bal nie mógł się oczywiście odbyć bez nieśmiertelnego Czerwonego Kapturka, którego postać zaprezentowała gościom Kamila Greszta.

Organizatorzy zadbali o to, by nie zabrakło konkursów, gier i zabaw. Wiele emocji wzbudził wybór króla oraz królowej balu. Komisja miała nie lada dylemat, jednak po burzliwych naradach Królową oraz Królem balu karnawałowego Anno Domini 2013 zostali Lenka Cendrowska oraz Kacper Klimczak.

Konkurencją, na którą niecierpliwie czekali wszyscy uczestnicy balu, była loteria fantowa. Warto było kupić choć jeden los, gdyż tegoroczne nagrody okazały się wyjątkowe. Trzeba przyznać – sponsorzy w tym roku dopisali. O zaplecze fantowe zadbały  następujące instytucje: Eddy Curtis – Director of Administration Newry, Newry and Mourne District Council, Karolina Shop, Patrycja McMahon – Ambition Salon, Magdalena Kowalczyk – Menager Yves Saint Laurent z Debenham Newry oraz Academy Dance Studio. Gośćmi honorowymi uroczystości byli: burmistrz Newry John McArdle i konsul honorowy Jerome Muller. Serdeczne podziękowania należą się zaprzyjaźnionemu ze szkołą księdzu Stanisławowi Hajkowskiemu, dzięki któremu bal mógł się odbyć w centrum parafialnym w Newry.

Tekst: Andrzej Konieczny, foto: Marcin Cendrowski

Bal Karnawałowy Newry Irlandia Północna informacje polonijne
Informacje polonijne: Bal Karnawałowy Newry

Polska impreza z Radiem Bigos

20 lipca 2012 r. o godz. 21.00 czasu polskiego, startuje wesoła zabawa z internetowym Radiem Bigos

Portal SuperPolonia.info wraz z Radiem Bigos zapraszają Was na wesołą e-imprezkę. Jej początek: 20 lipca 2012 (piątek) o godzinie 21.00 czasu polskiego, a jeśli jesteś w innej części świata – już będziesz wiedział, która u Ciebie będzie wtedy godzina. Jedyny warunek, aby uczestniczyć we wspólnej imprezie po polsku – to dostęp do Internetu i wejście na stronę Radia Bigos (obecnie – r. 2018 strona nie istnieje).

Impreza i muzyka będzie wspólna, lecz oczywiście bawić można się wszędzie: w domu, klubie, ogrodzie lub gdziekolwiek zechcecie. Dj Don Matejo zadba o świetną muzykę z najlepszymi imprezowymi hitami. Różne gatunki muzyki, wielu wykonawców, a równocześnie muzyka powstała ostatnio lub dawno, więc będą się dobrze bawić i młodzi i starsi Polacy.

W trakcie imprezy można będzie zamawiać puszczenie ulubionego utworu oraz pozdrowić znajomych przez Skype (nick: donmatejo) lub na czacie znajdującym się na internetowej stronie radia Bigos).

Radio Bigos ma już potwierdzenie, że tego dnia będą się wspólnie bawić Polacy z Londynu, Newcastle-upon-Tyne, Edynbourgha, Sunderland  i Poznania, a to dopiero pierwsze zgłoszenia od przyszłych imprezowiczów, bo na pewno będzie ich więcej.

Informacje polonijne: Maki wystąpią w Stroudsburg, PA

24 i 25 marca 2012 r. dziecięcy zespół folklorystyczny Maki z Lakewood, New Jersey wystąpi w Stroudsburg

24 marca 2012 r. o godzinie 14:30 w Church of Saint John (51 71 Milford Road, East Stroudsburg, PA) wystąpi folklorystyczny zespół Maki. Po występie, o godz. 16:00 odbędzie się uroczysta Msza święta, z udziałem zespołu. Organizatorami występu są Anita Pękala i Januszowi Pstrągowski z East Coast Services, a występowi towarzyszyć będzie ekspozycja rysunków przedstawiających polskie stroje ludowe, autorstwa Szczepana Sadurskiego.

Do spraw związanych z występem Maków w kościele St. John włączyli się także inni. Nocleg zapewnią pani Elżbieta i Henryk Byra z Taste the Europe Deli z Tannersville, PA, posiłki pan Alfred Lemanski z Grandma’s Cuisine z Stroudsburg, PA, inne koszta pokryją: All Granite and Marble oraz DML USA Metal Roofing, a TV-Polmusic” przygotuje telewizyjną relację z występu.

Nazajutrz, 25 marca, Maki wystąpią podczas St. Patrick Day Parade (Parady świętego Patryka) w Stroudsburg, PA.

W lipcu zespół Maki będzie tańczył w Irlandii, gdzie został zaproszony przez Polonię irlandzką.

Maki w Stroudsburg informacje polonijne
Informacje polonijne: okolicznościowy plakat występu Maków w Stroudsburg, PA

Polonia w Ameryce i Australii – fakty

Największe skupiska Polonii w Ameryce Południowej i Środkowej oraz w Australii i Oceanii

Ocenia się, że największymi skupiskami ludności pochodzenia polskiego w Brazylii są stany: Parana, Rio Grande do Sul, Santa Catarina, Sao Paulo, Rio de Janeiro.
Liczby i ciekawostki:
• Kurytyba w Stanie Parana uchodzi za wielka kolebkę emigracji chłopskiej sprzed stu lat.
• Parana – według danych polonijnych 700 tys. osób pochodzenia polskiego.
• Rio Grande do Sul – 300 tys.
• Santa Catarina – około 280 tys.

Argentyna – tu największymi skupiskami Polonii są: Buenos Aires (140 tys. osób), Cordoba, Rosario i Santa Fe.

W Peru najwięcej osób pochodzenia polskiego mieszka Limie, w Chile – w Santiago de Chile.

W Urugwaju skupiska Polonii znajdują się w Montevideo i Punta del Este.

W Paragwaju – w Asunción i regionach przy granicy z Argentyną.

Największe skupiska Polonii w Australii, to: Sydney (50 tys. osób), Melbourne (50 tys. osób), w Adelaide i w regionie Victoria.

Nowa Zelandia – ocenia się, że w Wellington mieszka 1.200 osób pochodzenia polskiego, mieszkają oni także w Auckland.

Galeria Kuriera Plus (Kurier Plus Gallery), Nowy Jork

Informacje polonijne: polski tygodnik ma na Brooklynie swoją galerię

Polscy artyści mają w Nowym Jorku okazję prezentować swoje dzieła. W Galerii Kuriera Plus (bezpłatnego tygodnika, mającego redakcję na Brooklynie) prezentowane są wystawy sztuki, głównie malarstwa. Zreszta nie jest to jedynie miejsce sztuk plastycznych. Wernisaże okraszone są występami muzycznymi lub polską poezją, odbywają się spotkania artystyczne. Komisarzem wystaw jest Janusz Skowron (ur. 1958 r.), absolwent Instytutu Wychowania Artystycznego w Lublinie.

Galeria nie ma swojej odrębnej witryny internetowej, informacje o kolejnych wernisażach można znaleźć w internetowych portalach i prasie polonijnej.

Adres galerii:
Kurier Plus Gallery
145 Java Street, Brooklyn, NY 11222

Galeria Kuriera Plus Kurier Plus Gallery Nowy Jork Janusz Skowron
Jedno ze spotkań artystycznych w galerii, z lewej Janusz Skowron. Źródło: YouTube

Polonia w Australii 2011 – informacje

Związek Polskich Więźniów Politycznych organizuje projekcje polskich filmów dokumentalnych. Odbywają się one w Klubie Cracovia w Beechboro, co kilka tygodni.

• 28 października 2011 r. odbyły się Drugie Polskie Mistrzostwa Golfowe Polaków w Perth.

• 8 października 2011 r. W Klubie Cracovia, w Beechboro zatańczyła Polska Grupa Taneczna Kukułeczka.

• Działa też Koło Sybiraków w Maylands. 24 września 2011 r. odbyło się spotkanie z okazji Dnia Ojca, w sali Polskiego Ośrodka Rzymskokatolickiego w Maylands.

Klub Polski im. Gen. Sikorskiego w Bellevue 22 lipca 2011 r. zorganizował  wystawę i wyprzedaż współczesnego malarstwa polskiego.

• W Maylands działa Klub Seniora.

• Komitet Organizacyjny POLART 2012 przygotowuje się do organizacji festiwalu Polart 2011 w Perth.

Rada Polonii w Australii Zachodniej w Domu Polskim w Maylands zorganizowała akademię z okazji Święta Konstytucji 3 Maja.

Koło Polek w Australii Zachodniej funduje stypendium dla studentek polskiego pochodzenia. Mogą się o nie ubiegać studentki, które ukończyły pierwszy, drugi lub trzeci rok studiów na jednym z uniwersytetów Australii Zachodniej. Formularze wniosku o stypendium można otrzymać w Domu Polskim (33 Eighth Ave., Maylands). W tymże Domu Polskim Koło Polek w Australii Zachodniej w marcu zorganizowało wystawę „Sławne Polki”.

Tekst na podstawie kurier.iinet.net.au

Polonez – sieć polskich sklepów w Irlandii

Informacje polonijne: największa sieć polskich sklepów spożywczych w Irlandii

Firma rozpoczęła działalność w 2003 roku, kiedy to otwarto pierwszy sklep z polską żywnością pod nazwą Polonez, w 20-tysięcznym mieście Naas, 30 kilometrów od Dublina, stolicy Irlandii. Był to jeden z pierwszych sklepów na terenie Irlandii, zaopatrujący w polską żywność mieszkających tu Polaków. Wkrótce zaczęły powstawać kolejne sklepy o nazwie Polonez, a po siedmiu latach Polonez była największa sieć polskich sklepów w Irlandii. Dzięki liczbie sklepów, ilość zamawianych towarów jest duża, co wyeliminowało pośredników i obniżyło ceny sprowadzanych produktów.

Jak czytamy na stronie www sklepów Polonez:
„Bardzo dużą wagę Firma nasza przywiązuje nie tylko do jakości sprzedawanych produktów, równie ważna jest dla nas atmosfera panująca w naszych sklepach. Uprzejmi sprzedawcy, dbałość o estetykę i wygląd naszych sklepów to nasza wizytówka”.

Firma organizuje imprezy promocyjne, konkursy z nagrodami oraz promocje cenowe. To wszystko połączone ze sobą sprawia, że biznes wciąż się rozwija.

http://www.polonez.ie

Kobiety Mocy w Nowym Jorku i Ljubljanie

Wystawy portretów Katarzyny Majak w Nowym Jorku (USA) i Ljubljanie (Słowenia), informacje o artystce

Katarzyna Majak o swej sztuce:
W Polsce, określanej dziś jako kraj w ponad 90% katolicki, chrześcijaństwo zostało narzucone wiele wieków temu i wypleniło niemal wszystkie pozostałości pogaństwa, tradycji szamańskich czy wiedźmowania. Praktycznie żadna linia przekazu nie przetrwała. Dzieci w szkole uczą się mitologii greckiej, rzymskiej lub nordyckiej. W cyklu 29 portretów i rozmów ukazuję to, co „bulgocze” tuż obok pozornej homogeniczności, odkrywając królestwo tych, które istnieją poza głównym nurtem – uzdrowicielek, zamawiaczek, wiedźm, wizjonerek i przewodniczek duchowych.

Na wschodzie Polski na Podlasiu, graniczącym z Białorusią, jako jedynym obszarze, przetrwały nieliczne tradycyjne uzdrowicielki (babki, zwane także szeptuchami, łączące wiarę prawosławną z przesądami i wiedzą ludową, leczące, jak przed wiekami, modlitwą). Można je spotkać jeszcze jedynie na obszarze wiary prawosławnej na Litwie, Ukrainie i w Bułgarii. Wiele z kobiet, z którymi rozmawiałam, twierdziło, że wiedzy duchowej udało się skrycie przetrwać w podświadomości. Widzą przy tym potrzebę pobierania nauk od innych kultur, w których ów przekaz się zachował…

Wiele z nich wyruszyło w związku z tym poza granice Polski – do Ameryki Północnej, Peru, Nowej Zelandii, po czym wróciło, by łączyć uzyskaną wiedzę ze znanymi sobie tradycjami lokalnymi – starosłowiańskimi ceremoniami i demonologią.

Ta fascynująca podróż od kobiety do kobiety (z których najmłodsza ma około 30 lat najstarsza niedługo będzie miała 90 lat) po całej Polsce była wynikiem poszukiwania mądrości kobiecej i bogactwa ścieżek duchowych ukrytego wewnątrz monoreligijnego społeczeństwa.

Portrety zostały wykonane z zastosowaniem małej głębi ostrości na neutralnym, czystym tle. Kobiety mają na sobie stroje ceremonialne i trzymają „przedmioty mocy”.

•  •  •
Projekt został wybrany jako finalista Critical Mass (Portland, USA), był już częściowo prezentowany podczas artxwomen na AA Fair w Los Angeles w styczniu 2012 r. (z Galerią Porter Contemporary NY), a wkrótce będzie miał swoje odsłony w Nowym Jorku i Ljubljanie. Został także wybrany na wystawę „31 Women in Art Photography”, która będzie miała miejsce w Hasted Kraeutler Gallery w Nowym Jorku w lipcu i sierpniu 2012). W grudniu projekt pokaże Central European House of Photography w Bratysławie.

Wystawy

Katarzyna Majak „Women of Power”
31.05 – 14.07. 2012
Porter / Contemporary,
548 W. 28th Street, Nowy Jork, USA

Katarzyna Majak „Women of Power”
7.06 – 27.07 2012
Słoweńskie Muzeum Etnograficzne
Metelkova 2 1000, Ljubljana

Katarzyna Majak – informacje o artystce

Artystka wizualna z doktoratem od Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, autorka tekstów o fotografii. Stale współpracuje z Kwartalnikiem Fotografia, 1000 Photography Magazine, z czasopismami o sztuce; autorka wstępu do książki „LAB EAST- a book on 30 Eastern European photographers”, a także tekstów do katalogów. Wykładowczyni Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu i Akademii Fotografii w Warszawie. Kuratorka fotografii – m.in. 9. aukcji Fotografii Kolekcjonerskiej, wraz z kolektywem BRUN zwyciężczyni konkursu kuratorskiego na 7. Biennale Fotografii w Poznaniu, kuratorka wystawy „Globe’all?” – młodej polskiej fotografii w Tucson, Arizona. Stypendystka m.in. w Anderson Ranch Arts Center Aspen, Kolorado, USA oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jako artist-in-residence uczestniczyła w międzynarodowym projekcie „Florida – First Contact” w Atlantic Center for the Arts na Florydzie oraz była rezydentka WomanKraft Gallery w Tucson w Arizonie. Jest finalistką Critical Mass w Portland (USA 2011), jej prace znalazły się w książce „The Collector’s Guide to New Art Photography Vol. 2,” (USA) jej prace wybrano do „Photographers:network Selection 2010” (Niemcy), wygrała konkurs na wystawę w Raandesk Gallery w Nowym Jorku (2010). Jest reprezentowana przez galerię porter/contemporary (Nowy Jork) oraz Ego (Poznań).

Informacje polonijne: (c) SuperPolonia.info

Zobacz też:
>

Napisane przez Ciekawostki i atrakcje

Dalekie i bliskie podróże oraz turystyka - to od 2011 roku główne tematy SuperPolonia.info. Z nami poznasz: atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca które warto zobaczyć, zabytki. Niezwykłe fakty i zaskakujące ciekawostki z Polski i ze świata. Państwa, stolice, miasta. Podróże lotnicze, morskie i wyjazdy wakacyjne. Biura podróży, hotele i miejsca noclegowe, porady dla turystów.

ciekawostki Poznań Kościół Katarzynek w Poznaniu

21 zaskakujących ciekawostek o Poznaniu

ciekawostki o Gocławiu Praga-Południe Warszawa

Warszawski Gocław – fakty i ciekawostki