Ciekawostki o polskiej fladze

Fakty o polskiej fladze, które warto znać. Historia flagi, symbolika barw narodowych, rekordowe flagi. Polska flaga ciekawostki

Czym jest flaga

1) Słowo flaga pochodzi z języka niemieckiego i oznacza rodzaj chorągwi. Dawniej chorągiew podczas bitew pomagała rozróżnić walczące strony. Honorem rycerza było bronienie chorągwi. Zdobycie wrogiej chorągwi i rzucanie jej do stóp swojego władcy, było utożsamiane z bohaterstwem i odwagą.

2) Polska flaga wywodzi się od królewskiej chorągwi i herbu Królestwa Polskiego. Flagi państwowe zaczęły powstawać w XVIII wieku.

Barwy na polskiej fladze i ich symbolika

3) Kolory na polskiej fladze mają symboliczny wydźwięk. Biel symbolizuje szlachetność, czystość i porządek. Czerwień to kolor nie krwi (jak sądzą niektórzy), lecz barwa zarezerwowana dla uprzywilejowanych, arystokratów lub bogaczy. Oznacza przepych i dostatek.

4) Kolor biały i czerwony pojawiły się jako barwy narodowe w roku 1792, podczas obchodów pierwszej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Tego dnia panie miały na sobie białe suknie przepasane czerwonymi szarfami, panowie nosili biało-czerwone szarfy.

5) W 1919 roku Sejm uchwalił ustawę o godłach i barwach narodowych. Za barwy Rzeczypospolitej Polskiej uznał kolor biały i czerwony, prezentowane w podłużnych równoległych pasach.

Polska flaga ciekawostki barwy narodowe
Polska flaga na polskim żaglowcu

Polska flaga – szacunek i godność

6) Kodeks karny przewiduje grzywnę lub karę pozbawienia wolności, dla tych, którzy bezczeszczą symbole narodowe. Flaga oraz godło państwowe powinny być traktowane z należytym szacunkiem. Zabronione jest usuwanie flag z budynków, niszczenie oraz publiczne znieważenie polskiej flagi.

7) Wszystkie instytucje państwowe mają obowiązek eksponowania flagi narodowej. Flaga z godłem Polski musi też być na polskich statkach morskich i placówkach dyplomatycznych za granicą. Podczas żałoby narodowej opuszcza się flagę do połowy masztu lub przywiązuje czarną wstążkę. Zwyczaj ten obowiązuje też polskie instytucje poza granicami kraju i statki morskie.

Polska flaga ciekawostki

8) Flagę Polski możemy zobaczyć w Himalajach. Zwyczaj wbijania flag w zdobyte szczyty narodził się wraz z eksplorowaniem różnych niebezpiecznych miejsc przez ludzi z różnych zakątków świata. Flagi umieszcza się także na Antarktydzie. Roald Amundsen jako pierwszy umieścił tam flagę narodową Norwegii.

9) Polska flaga była nawet na Marsie. Przyleciała na amerykańskim lądowniku InSight i została umieszczona na korpusie sondy obok innych flag państw, które podobnie jak Polska brały udział w przygotowaniu misji.

Polska flaga ciekawostki barwy narodowe
Polska flaga wywieszana jest nie tylko z okazji świąt narodowych

10) Wincenty Kadłubek napisał, że w 1182 roku Kazimierz Sprawiedliwy walczył pod znakiem orła, symbolem królewskiej godności.

11) Za czasów okupacji niemieckiej prezentowanie polskich symboli narodowych, w tym polskiej flagi, było karane nawet śmiercią. Mimo to Polacy obchodzili święta narodowe łamiąc zakazy i przeciwstawiając się okupantowi.

Rekordowe polskie flagi

12) Największa flaga narodowa zawisła 2 maja 2020 roku, w Dzień Flagi Narodowej, na cokole latarni morskiej w Świnoujściu. Jej waga wynosi 100 kg, a powierzchnia wynosi400 metrów kwadratowych. Na latarnię morską wciągnęli ją alpiniści.

13) Największą „żywą” flagą była ta, utworzona w Bytomiu 2 maja 2009 roku. Wówczas to, 500 osób utworzyło biało-czerwoną flagę z równocześnie otwartych parasolek.

Polska flaga ciekawostki (c) SuperPolonia.info / GT

Inne ciekawostki:
> Granice Polski
> Polskie godło
> Ciekawostki o Polakach

podobne wpisy

Zadziwiające ciekawostki o Słupsku

Możliwość komentowania Zadziwiające ciekawostki o Słupsku została wyłączona

Czy Krzysztof Kolumb był Polakiem

Możliwość komentowania Czy Krzysztof Kolumb był Polakiem została wyłączona

Niesamowite ciekawostki o szachach

Możliwość komentowania Niesamowite ciekawostki o szachach została wyłączona

Odwiedzamy Muzeum Etnograficzne w Krakowie

Możliwość komentowania Odwiedzamy Muzeum Etnograficzne w Krakowie została wyłączona

Bociany – polscy podróżnicy

Możliwość komentowania Bociany – polscy podróżnicy została wyłączona

10 niezwykłych ciekawostek o Kutnie

Możliwość komentowania 10 niezwykłych ciekawostek o Kutnie została wyłączona

Niezwykła historia altany

Możliwość komentowania Niezwykła historia altany została wyłączona

Stoczek Łukowski, woj. lubelskie

Możliwość komentowania Stoczek Łukowski, woj. lubelskie została wyłączona

Odwiedzamy Gliwice

Możliwość komentowania Odwiedzamy Gliwice została wyłączona

Szadek – 13 ciekawostek o mieście w woj. łódzkim

Możliwość komentowania Szadek – 13 ciekawostek o mieście w woj. łódzkim została wyłączona

Suwałki, najzimniejsze miasto Polski

Możliwość komentowania Suwałki, najzimniejsze miasto Polski została wyłączona

Ciekawostki kulinarne o kuchni polskiej

Możliwość komentowania Ciekawostki kulinarne o kuchni polskiej została wyłączona

Create Account



Log In Your Account