Ciekawostki o polskiej fladze

Fakty o polskiej fladze, które warto znać. Historia flagi, symbolika barw narodowych, rekordowe flagi. Polska flaga ciekawostki

Czym jest flaga

1) Słowo flaga pochodzi z języka niemieckiego i oznacza rodzaj chorągwi. Dawniej chorągiew podczas bitew pomagała rozróżnić walczące strony. Honorem rycerza było bronienie chorągwi. Zdobycie wrogiej chorągwi i rzucanie jej do stóp swojego władcy, było utożsamiane z bohaterstwem i odwagą.

2) Polska flaga wywodzi się od królewskiej chorągwi i herbu Królestwa Polskiego. Flagi państwowe zaczęły powstawać w XVIII wieku.

Barwy na polskiej fladze i ich symbolika

3) Kolory na polskiej fladze mają symboliczny wydźwięk. Biel symbolizuje szlachetność, czystość i porządek. Czerwień to kolor nie krwi (jak sądzą niektórzy), lecz barwa zarezerwowana dla uprzywilejowanych, arystokratów lub bogaczy. Oznacza przepych i dostatek.

4) Kolor biały i czerwony pojawiły się jako barwy narodowe w roku 1792, podczas obchodów pierwszej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Tego dnia panie miały na sobie białe suknie przepasane czerwonymi szarfami, panowie nosili biało-czerwone szarfy.

5) W 1919 roku Sejm uchwalił ustawę o godłach i barwach narodowych. Za barwy Rzeczypospolitej Polskiej uznał kolor biały i czerwony, prezentowane w podłużnych równoległych pasach.

Polska flaga ciekawostki barwy narodowe
Polska flaga na polskim żaglowcu

Polska flaga – szacunek i godność

6) Kodeks karny przewiduje grzywnę lub karę pozbawienia wolności, dla tych, którzy bezczeszczą symbole narodowe. Flaga oraz godło państwowe powinny być traktowane z należytym szacunkiem. Zabronione jest usuwanie flag z budynków, niszczenie oraz publiczne znieważenie polskiej flagi.

7) Wszystkie instytucje państwowe mają obowiązek eksponowania flagi narodowej. Flaga z godłem Polski musi też być na polskich statkach morskich i placówkach dyplomatycznych za granicą. Podczas żałoby narodowej opuszcza się flagę do połowy masztu lub przywiązuje czarną wstążkę. Zwyczaj ten obowiązuje też polskie instytucje poza granicami kraju i statki morskie.

Polska flaga ciekawostki

8) Flagę Polski możemy zobaczyć w Himalajach. Zwyczaj wbijania flag w zdobyte szczyty narodził się wraz z eksplorowaniem różnych niebezpiecznych miejsc przez ludzi z różnych zakątków świata. Flagi umieszcza się także na Antarktydzie. Roald Amundsen jako pierwszy umieścił tam flagę narodową Norwegii.

9) Polska flaga była nawet na Marsie. Przyleciała na amerykańskim lądowniku InSight i została umieszczona na korpusie sondy obok innych flag państw, które podobnie jak Polska brały udział w przygotowaniu misji.

Polska flaga ciekawostki barwy narodowe
Polska flaga wywieszana jest nie tylko z okazji świąt narodowych

10) Wincenty Kadłubek napisał, że w 1182 roku Kazimierz Sprawiedliwy walczył pod znakiem orła, symbolem królewskiej godności.

11) Za czasów okupacji niemieckiej prezentowanie polskich symboli narodowych, w tym polskiej flagi, było karane nawet śmiercią. Mimo to Polacy obchodzili święta narodowe łamiąc zakazy i przeciwstawiając się okupantowi.

Rekordowe polskie flagi

12) Największa flaga narodowa zawisła 2 maja 2020 roku, w Dzień Flagi Narodowej, na cokole latarni morskiej w Świnoujściu. Jej waga wynosi 100 kg, a powierzchnia wynosi400 metrów kwadratowych. Na latarnię morską wciągnęli ją alpiniści.

13) Największą „żywą” flagą była ta, utworzona w Bytomiu 2 maja 2009 roku. Wówczas to, 500 osób utworzyło biało-czerwoną flagę z równocześnie otwartych parasolek.

Polska flaga ciekawostki (c) SuperPolonia.info / GT

Inne ciekawostki:
> Granice Polski
> Polskie godło
> Ciekawostki o Polakach

podobne wpisy

Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich

Możliwość komentowania Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich została wyłączona

Jak didżeje zostali gwiazdami

Możliwość komentowania Jak didżeje zostali gwiazdami została wyłączona

Filip de Girard (1775-1845)

Możliwość komentowania Filip de Girard (1775-1845) została wyłączona

Zamek w Rydzynie, woj. wielkopolskie

Możliwość komentowania Zamek w Rydzynie, woj. wielkopolskie została wyłączona

Muzeum Starych Zegarów w Jędrzejowie

Możliwość komentowania Muzeum Starych Zegarów w Jędrzejowie została wyłączona

Montreux, znany kurort szwajcarski

Możliwość komentowania Montreux, znany kurort szwajcarski została wyłączona

Libusza – wieś w woj. małopolskim

Możliwość komentowania Libusza – wieś w woj. małopolskim została wyłączona

10 ciekawostek o Filadelfii

Możliwość komentowania 10 ciekawostek o Filadelfii została wyłączona

10 niezwykłych ciekawostek o Wiedniu

Możliwość komentowania 10 niezwykłych ciekawostek o Wiedniu została wyłączona

Z czego słynie ukraiński Charków

Możliwość komentowania Z czego słynie ukraiński Charków została wyłączona

Syrenka Warszawska, pomnik na Starówce

Możliwość komentowania Syrenka Warszawska, pomnik na Starówce została wyłączona

Z czego słynie Ostromecko w woj. kujawsko-pomorskim

Możliwość komentowania Z czego słynie Ostromecko w woj. kujawsko-pomorskim została wyłączona

Create AccountLog In Your Account