dzwonnica kościoła Szadek ciekawostki atrakcje zabytki
dzwonnica kościoła Szadek ciekawostki atrakcje zabytki
w ,

Szadek – 13 ciekawostek o mieście w woj. łódzkim

Z czego słynie miasto Szadek ciekawostki i najważniejsze informacje. Historia, zabytki

Szadek

1) Szadek, to 2-tysięczne miasto w zachodniej części województwa łódzkiego, w powiecie zduńskowolskim. Jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Szadek. Leży nad rzeką Pichną. Stąd do Zduńskiej Woli jest 13 kilometrów.

Szadek ciekawostki z historii

2) Miejscowość otrzymała prawa miejskie w 1925 roku, ma więc ponad 700 lat. To wtedy rycerz Wilczek otrzymał od księcia Władysława Łokietka dwa łany ziemi. Po zdegradowaniu w 1870 r., Szadek ponownie otrzymał prawa miejskie w 1919 roku.

3) Wiadomo, że miejscowość istniała w XI wieku i była usytuowana nad jeziorem. Obecnie tego jeziora już nie ma.

4) Między XVI a XVIII wiekiem w Szadku odbywały się obrady sejmików ziemskich województwa sieradzkiego. Od 1362 r. odbywały się tu sądy wiecowe ziemi sieradzkiej.

5) Największy rozkwit miasta miał miejsce w XV i XVI wieku. Szadek był wtedy ośrodkiem produkcji sukna i osiedlało się tu wielu rzemieślników.

Urząd Gminy burmistrz USC Szadek ciekawostki
Urząd Gminy, siedziba burmistrz oraz Urząd Stanu Cywilnego. Szadek ciekawostki

6) Z dokumentów wiemy, że już w 1507 r. w Szadku było żydowskie osiedle. W 1940 r. Niemcy stworzyli w Szadku żydowskie getto, w którym mieszkało 400 osób. W 1942 r. wszystkich mieszkańców getta wywieziono do wsi Chełmno nad Nerem i tu ich zamordowano. Trzy lata później okupanci niemieccy wprowadzili niemieckojęzyczną nazwę miasta: Schadeck.

7) Przy ulicy Sieradzkiej do 1997 r. stała murowana, żydowska synagoga. Została zbudowana w połowie XIX wieku, podczas II wojny światowej została zdewastowana i później budynek niszczał.

Szadek zabytki, informacje

8) Kościół parafialny Wniebowzięcia NMP i św. Jakuba Apostoła (ul. Ogrodowa 1), to najcenniejszy zabytek tego miasta. Zbudowano go w stylu gotyckim w latach 1333–1335, w miejscu drewnianego kościoła, który spalili Krzyżacy. Potem świątynia kilkukrotnie była rozbudowana, ostatnio w 1905 roku. Wśród zabytków wewnątrz kościoła jest m.in. gotycka Pietà z połowy XV wieku. Świątynia jest najcenniejszym zabytkiem miasta oraz ziemi sieradzkiej. Adres: ul. Ogrodowa 1.

kościół Wniebowzięcia Szadek ciekawostki atrakcje zabytki
Szadek ciekawostki: Kościół Wniebowzięcia i św. Jakuba Apostoła

9) Obok tego kościoła stoi gotycka dzwonnica, zbudowana w XIV wieku. Jej zdjęcie na samej górze.

10) Na miejscowym cmentarzu stoi kościół św. Idziego. Został zbudowany w latach 1858-1860, w miejscu gdzie wcześniej stał prawdopodobnie najstarszy kościół w Szadku.

11) Przez Szadek przebiega 61-kilometrowy rowerowy szlak turystyczny „W środku Polski – ziemia znana i nieznana” oraz liczący 81,6 km rowerowy szlak turystyczny „Łódzka Magistrala Rowerowa”.

12) Ludowy Klub Sportowy Victoria Szadek założono w 1949 roku roku.

13) Co roku we wrześniu odbywają się w Szadku Dożynki gminno-parafialne.

14) Na ścianie budynku Urzędu Gminy w 1995 r. umieszczono tablicę upamiętniającą 700. rocznicę istnienia miasta. Obok budynku znajduje się pomnik upamiętniający ofiary II wojny światowej.

Szadek ciekawostki i zdjęcia: (c) SuperPolonia.info

Zobacz też:
> Brzeziny
> Kutno

Napisane przez Ciekawostki i atrakcje

Dalekie i bliskie podróże oraz turystyka - to od 2011 roku główne tematy SuperPolonia.info. Z nami poznasz: atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca które warto zobaczyć, zabytki. Niezwykłe fakty i zaskakujące ciekawostki z Polski i ze świata. Państwa, stolice, miasta. Podróże lotnicze, morskie i wyjazdy wakacyjne. Biura podróży, hotele i miejsca noclegowe, porady dla turystów.

miasto Funchal ciekawostki Madera port statki

Funchal, stolica Madery – niezwykłe fakty

Warszawa Muzeum Powstania Warszawskiego

Dlaczego warto odwiedzić Muzeum Powstania Warszawskiego?