Funchal, stolica Madery – niezwykłe fakty

Miasto Funchal ciekawostki i informacje, których nie przeczytasz gdzie indziej. Stolica i równocześnie największe miasto wyspy Madery. Co warto wiedzieć, co zobaczyć – atrakcje miasta. Także podpowiedzi i porady dla tych, którzy planują wizytę na Maderze

1. Plaża w Funchal

Rezerwując hotel w Funchal, wcześniej warto zastanowić się, co jest twoim priorytetem. Czy plażowanie, czy zwiedzanie. Warto wiedzieć, że piaszczysta plaża oddalona jest od centrum miasta aż o 10 kilometrów. Blisko centrum jest nieduża plaża, ale kamienista. Położenie się lub siedzenie na sporych kamieniach na pewno nie jest wygodne, a wchodzenie do morza po kamieniach może być dużym wyzwaniem. Miejsc do wynajęcia jest tu dużo i na każdą kieszeń, więc każdy turysta znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

2. Hotel Ritz

Jednym z budynków stojących przy deptaku w centrum miasta, jest efektowny architektonicznie Hotel Ritz. Warto zwrócić uwagę na rządek nazwisk umieszczonych w chodniku przed wejściem do hotelu. To coś w rodzaju Alei Sław osób, które były jego gośćmi.

Funchal ciekawostki Madera zabytki pałac
Funchal ciekawostki: fragment pałacu Sao Lourenco

3. Potrzymaj Ronaldo za jaja

Figura faceta w krótkich spodenkach stojąca przed wejściem do muzeum CR7, jest do Ch…ristiano niepodobna, choć obecnie ma drugą głowę i ona już miała przypominać piłkarza. Najczęściej dotykanym rękoma fragmentem jest wypukłość na kroczu, co od razu widać po przetarciu przez tysiące dłoni. Według przesądu, dotknięcie „klejnotów” Ronaldo sprawi, że będziesz miała / miał wkrótce bobaska. Hm, nasz rząd zamiast wydawać co miesiąc pieniądze na 500+, powinien zafundować przyszłym rodzicom wycieczkę do Funchal.

4. Atrakcje Funchal – co zobaczyć, zabytki

Niewątpliwą atrakcją są spacery po parkach, w których rośnie egzotyczna, nieznana w Polsce roślinność. Palmy, kaktusy, bajecznie kolorowe rośliny, do tego piękny kwiat – strelicja królewska.

Warto kupić bilet na Seilbahn Funchal czyli kursującą nad domami miasta kolejką górską. Piękne widoki gwarantowane. Obecnie bilet w obie strony kosztuje 18 euro od osoby. Osoby z obsługi pomagają turystom wsiadać i dbają, aby do wagonika weszła odpowiednia ilość pasażerów. W jedną stronę jechałem z dwiema osobami, w drugą – z czterema.

bruk portugalski na Maderze
Bruk portugalski ubarwia chodniki na Maderze. Jeden z wielu wzorów

5. Z czego słynie Funchal – czyli bruk portugalski

Czymś, co turyście będzie się zawsze kojarzyło z Funchal, są efektowne chodniki z białego i czarnego wapienia. Nieduże kostki układane są w różne wzory geometryczne i nie tylko. Ten rodzaj układania kostki brukowej zaczęto stosować prawdopodobnie w XVI wieku. Obecnie znany jest także poza Portugalią i nazywa się calçada portuguesa (bruk portugalski). Wzory z czarnej i białej kostki zdobią nie tylko chodniki ulic w Funchal, ale też podłogi we wnętrzach domów, a także niektóre posesje prywatne.

6. Oryginalna ryba

Obok hotelu Pestana CR7 (w budynku mieści się wspomniane już Muzeum Cristiano Ronaoldo), gdzie cumują wielkie statki wycieczkowe, ustawiono kolorową, rzucającą się w oczy instalację, przedstawiającą rybę. Tę rzeźbę wykonano z odpadów (fragmenty opon, plastikowych opakowań, itp). Jest chętnie fotografowana przez turystów.

Funchal ciekawostki Madera port ryba
Funchal ciekawostki: wielka ryba zrobiona z odpadów, raduje oczy turystów

7. Życie na Maderze

Duże różnice wzniesień na wyspie powodują, że niektóre ulice Funchal przebiegają pod ostrym kątem. Jeśli dodamy, że część ulic jest wąskich, a chodnik jest symbolicznej szerokości lub nie ma go wcale (!) – przechodnie niekoniecznie czują się bezpiecznie, gdy tuś obok przejeżdżają obok samochody. Widziałem domy przy drodze, do ścian których przylegał asfalt jezdni. Aby wyjść z domu, trzeba postawić drogę na jezdni, po której jadą samochody.

Duża różnica wzniesień, to także problem dla osób starszych, inwalidów oraz matek z dziećmi na wózkach.

Miradouro Picos des Barcelos Funchal ciekawostki Madera
Krzyż na wzgórzu Miradouro Picos des Barcelos, z którego jest piękny widok na zatokę i miasto. Funchal ciekawostki

8. Funchal ciekawostki – gdzie tanio zjeść

La Vie – to nazwa centrum handlowego w centrum Funchal. Na dolnej kondygnacji są restauracje (m.in. Mc Donalds, KFC i Burger King), gdzie można tanio zjeść, a także duży supermarket, w którym można zjeść zrobione na miejscu dania obiadowe. Nawet udało mi się tu kupić za 3 euro korkociąg, inaczej nie wypiłbym kupionego lokalnego wina, które trzeba było jakoś odkorkować. Co ciekawe, choć była pierwsza połowa listopada, centrum handlowe było już wystrojone na Boże Narodzenie.

9. Klaun

Trochę z dala od centrum miasta, na terenie firmy sprzedającej rośliny, zobaczyłem widoczną z dala postać gigantycznego, kilkumetrowej wysokości klauna. Taki widok trzeba było uwiecznić na zdjęciu!

klaun na Maderze humor
Wielki klaun na Maderze. Funchal ciekawostki

10. Wycieczki po Maderze i Funchal

Do Funchal, największego miasta Madery, przybywa dużo turystów. Nic dziwnego, także dlatego, gdyż kilkanaście kilometrów od miasta jest międzynarodowy port lotniczy. Po Funchal kursują autobusy wycieczkowe, zatrzymujące się przy najciekawszych punktach miasta.

Są też miejsca, gdzie można zamówić wycieczki lokalnych touroperatorów po wyspie (kilka destynacji, kilkugodzinne lub całodniowe). To wycieczki zarówno autokarowe, jak i mniejszymi samochodami. W Funchal można też wypożyczyć samochód. Do dyspozycji turystów są także łodzie wycieczkowe i katamarany. Oferują rejsy, najczęściej 3-godzinne.

11. Co kupić w Funchal, pamiątki z Madery

Jakie pamiątki przywieźć z Funchal, co kupić odwiedzając Maderę? Najlepszą odpowiedzią niech będzie kilka zdjęć zrobionych w sklepach z pamiątkami oraz nasze sugestie.

> Jaka pamiątka z Madery? Tu więcej informacji

Zobacz też:
> Ciekawostki o Maderze

podobne wpisy

Sardynia – wyspa różowych flamingów

Możliwość komentowania Sardynia – wyspa różowych flamingów została wyłączona

Iwano-Frankiwsk, miasto w Ukrainie

Możliwość komentowania Iwano-Frankiwsk, miasto w Ukrainie została wyłączona

Atrakcje Angoli: Tigres, miasto – widmo

Możliwość komentowania Atrakcje Angoli: Tigres, miasto – widmo została wyłączona

Nasze prawa pasażerskie w przewozach lotniczych

Możliwość komentowania Nasze prawa pasażerskie w przewozach lotniczych została wyłączona

Polscy turyści odwiedzają szwedzkie Ystad

Możliwość komentowania Polscy turyści odwiedzają szwedzkie Ystad została wyłączona

Niesamowite fakty o Centrum Nauki Kopernik

Możliwość komentowania Niesamowite fakty o Centrum Nauki Kopernik została wyłączona

Sparta, New Jersey

Możliwość komentowania Sparta, New Jersey została wyłączona

Wycieczka do Monument Valley, westernowej krainy

Możliwość komentowania Wycieczka do Monument Valley, westernowej krainy została wyłączona

Armenia – informacje i ciekawostki

Możliwość komentowania Armenia – informacje i ciekawostki została wyłączona

Ibiza. 750 euro kary za wypicie wody

Możliwość komentowania Ibiza. 750 euro kary za wypicie wody została wyłączona

Kopuła na Skale – Jerozolima, Izrael

Możliwość komentowania Kopuła na Skale – Jerozolima, Izrael została wyłączona

Kościół św. Anny w Warszawie i jego historia

Możliwość komentowania Kościół św. Anny w Warszawie i jego historia została wyłączona

Create AccountLog In Your Account