Historia ogrodów zoologicznych

Ogrody zoologiczne ciekawostki, które warto znać. Fakty z historii ogrodów zoologicznych

Fakty z przeszłości

Ogród zoologiczny, to miejsce tak urządzone i zagospodarowane, aby mogły w nim być przetrzymywane i eksponowane żywe zwierzęta. Są one przedstawicielami różnych gatunków, dzikich form światowej fauny.

Ogrody zoologiczne mają bardzo długą historię. Ich dzieje sięgającą czasów starożytnych. Jak czytamy w różnych źródłach historycznych, 2000 lat p.n.e. znane były w Chinach, Egipcie oraz w Asyrii. Ogrody zoologiczne w średniowieczu były rozrywką, a niekiedy nawet obiektem dumy królów.

Zwierzyńce w Polsce

Ogród zoologiczny czyli zwierzyniec ufundował dla swojej ukochanej żony Marysieńki, król Jan III Sobieski. Znajdował się w Wilanowie, na tak zwanym Morysinie. Trzymano tu przeróżne gatunki zwierząt egzotycznych. Wiadomo, że kucharka królowej Marysieńki, Jadźka Podryga miała bardzo szpetnego męża Janusza. Bała się, że ze swoją „urodą” trafi do tego ogrodu zoologicznego, gdyż jak twierdziła wspomniana kucharka, bardziej był podobny do małpy niż do człowieka.

Ragugan Jakarta Indonezja ogrody zoologiczne ciekawostki historia
Wejście do ogrodu zoologicznego Ragugan w Jakarta (Indonezja). Foto: Gunawan Kartapranata / cc by-sa 3.0. Ogrody zoologiczne ciekawostki

Jak zarobić na ZOO?

Bardzo często zwierzyńce organizowano głównie w celach zarobkowych, sprzedając bilety dla osób, które chciały je obejrzeć. Zwierzęta wożono i pokazywano zwykle tak długo, aż ich właściciel nie zarobił należytej sumy pieniędzy.

W dziewiętnastym stuleciu w Warszawie, powstało kilka prywatnych zwierzyńców, ale przestawały one istnieć po „wyczerpaniu” zasobów finansowych. Trzeba więc było wymyślać atrakcje, które przyciągną zwiedzających. Zwierzyniec pana Stacha w świętokrzyskim Stawie Kunowskim nie tylko eksponował żywe zwierzęta, a właściciel kazał wynajętym tancerkom tańczyć wokół tych zwierząt. Któregoś razu podczas tańców, małpa złapała sukienkę tancerki i tak długo trzymała w łapie, że zerwała ją z tańczącej artystki. Właściciel zwierzyńca na nazajutrz otrzymał bardzo wysoki mandat, za szerzenie por*ografii, wśród zwiedzających ogród zoologiczny.

zwierzą rogate ogrody zoologiczne ciekawostki historia
Wizyta w ZOO, to okazja zobaczenia na własne oczy niezwykłych zwierząt. Ogrody zoologiczne ciekawostki

Prezenty i prezenciki

Jak wszyscy wiemy, z prezentami imieninowymi i urodzinowymi bywa różnie. Niektóre są trafione, inne niestety nieudane. Pewien poznański miłośnik gry w kręgle oraz koneser piwa, otrzymał niezwykły prezent urodzinowy od swoich przyjaciół. Wspomniany człowiek, kończył właśnie opijać z przyjaciółmi swoją pięćdziesiątkę, gdy został obdarowany… żywym inwentarzem. Przyjaciele solenizanta umówili się, że każdy z nich podaruje mu jakieś zwierzę, które spotka na ulicach Poznania. W ten oto sposób solenizant otrzymał jako urodzinowy prezent: świnię, barana, kozę, kota, królika, wiewiórkę, gęś, kaczkę, kurę, pawia. I na dodatek tresowaną małpę oraz niedźwiedzia, które zostały zakupione od wędrownych Cyganów.

Początkowo nie wiedział co ma z tymi prezentami zrobić, ale po zastanowieniu zrobił swoim ogródku „mini zoo”. Pobierał od osób zwiedzających ten przybytek drobne opłaty, z których jego żona kupowała prowiant do przyrządzania codziennych obiadów – dla siebie i zwierząt. Mieszkająca z nimi ciotka Tekla w swoje stare sukienki ubierała małpy, co jeszcze bardziej przyciągało chętnych do zwiedzania tego mini zoo. Któregoś razu w ogrodzie odbył się koncert pań z koła dobroczynnego. Wszyscy zgodzili się, że małpy w ciotczynych sukienkach wyglądały po stokroć lepiej niż śpiewające kobiety.

Ogrody zoologiczne ciekawostki: (c) Agnieszka Gałka / SuperPolonia.info

Zobacz też:
> Ciekawostki o żółwiach

podobne wpisy

Atrakcje Sri Lanki: Polonnaruwa

Możliwość komentowania Atrakcje Sri Lanki: Polonnaruwa została wyłączona

Opactwo Westminsterskie w Londynie – fakty i ciekawostki

Możliwość komentowania Opactwo Westminsterskie w Londynie – fakty i ciekawostki została wyłączona

Oryginalne ciekawostki o miastach świata

Możliwość komentowania Oryginalne ciekawostki o miastach świata została wyłączona

Dubaj. Kwiaty na środku pustyni

Możliwość komentowania Dubaj. Kwiaty na środku pustyni została wyłączona

Arkady Kubickiego w Warszawie i ich historia

Możliwość komentowania Arkady Kubickiego w Warszawie i ich historia została wyłączona

10 ciekawostek o Madrycie

Możliwość komentowania 10 ciekawostek o Madrycie została wyłączona

Hel – ciekowostki o mieście Hel

Możliwość komentowania Hel – ciekowostki o mieście Hel została wyłączona

Ciekawostki – turystyka i podróże (13)

Możliwość komentowania Ciekawostki – turystyka i podróże (13) została wyłączona

Ciekawostki o Wągrowcu, woj. wielkopolskie

Możliwość komentowania Ciekawostki o Wągrowcu, woj. wielkopolskie została wyłączona

Niezwykłe ciekawostki o snach

Możliwość komentowania Niezwykłe ciekawostki o snach została wyłączona

Stryków, woj. łódzkie – ciekawostki

Możliwość komentowania Stryków, woj. łódzkie – ciekawostki została wyłączona

Paradyż – niezwykłe fakty

Możliwość komentowania Paradyż – niezwykłe fakty została wyłączona

Create AccountLog In Your Account