Niesamowite ciekawostki o szachach

Szachy ciekawostki i informacje. Historia gry w szachy i wiele ciekawostek na temat tej gry

Gdzie powstały szachy

Szachy to najstarsza gra strategiczna, którą znają ludzie z całego świata. Pierwsza wersja gry powstała prawdopodobnie w Indiach. Za czasów panowania szacha Chusrau I Anoszarwana w VI wieku n.e. dotarła do Persji. Indyjski radża przywiózł ją w darze dla władcy. Potem dotarła do krajów arabskich, a jeszcze później do Europy. Jej zasady ciągle były zmieniane i modyfikowane, by jak najbardziej uatrakcyjnić i doprecyzować grę.

Zasady gry w szachy

Wiele zasad, którymi posługujemy się w trakcie rozgrywki szachowej, mimo zmian jakie następowały wraz z rozprzestrzenianiem się gry, zostało wprowadzonych przez Persów. „Szach mat”, który jest znany nie tylko graczom, ale i stosowany w powszechnej mowie, został wymyślony właśnie w Persji. Termin ten wywodzi się z języka perskiego „Shāh Māt”, gdzie Shāh czytany jest jako „szach”, ale również oznacza króla. Natomiast Māt oznacza „pozbawiony mocy”, „jest martwy” lub „umarł”.

– Jak powszechnie wiadomo, króla w szachach nie można zabić. Można go jedynie otoczyć i sprawić, żeby nie miał ucieczki przed atakiem naszych figur – tłumaczy Michał Kanarkiewicz, popularyzator szachów w Polsce.

Szachy w Polsce – ciekawostki

Nie wiadomo na pewno kiedy szachy trafiły do Polski, choć są trzy przypuszczenia. Po pierwsze, mogły zostać przywiezione drogą morską. Mogły też przywędrować do nas z Rosji, gdzie zostały sprowadzone z samego Wschodu. Trzecia teoria mówi o tym, że to krzyżowcy przywieźli je na polskie ziemie, wracając ze swoich wypraw.

Dwór królewski w Polsce upodobał sobie grę w szachy. Stąd też szachy nazywane są „królewską grą”. O uznaniu dla tej gry wśród dworu mogą świadczyć liczne herby, w których występuje motyw szachowy, np. szachownica w herbie „Wczele”. O dużym zainteresowaniu tą grą strategiczną mogą świadczyć zapiski w kronikach Janka z Czarnkowa, który opisywał grę w szachy w XIV wieku. Dodajmy, że pisarz Jan Kochanowski pomiędzy 1562 a 1566 r. stworzył poemat pt. „Szachy”.

Pierwszy podręcznik do gry w szachy w Polsce powstał w XVIII wieku, jednak nie został wydrukowany i rozpowszechniony. Autorem pierwszego opublikowanego podręcznika był Kazimierz Krupski. Ukazał się drukiem w 1835 roku. Zainteresowanie grą w szachy w Polsce ciągle rosło, więc w 1898 r. ukazał się pierwszy polski periodyk: Tygodnik Szachowy. Magazyn „Szachy” powstał już po wojnie, w 1947 roku.

Obecnie o popularności szachów w Polsce świadczą zwroty, które używamy na co dzień, na przykład:
„być czyimś pionkiem w grze”,
„patowa sytuacja”,
„trzymać kogoś w szachu”,
„wykonać roszadę na danym stanowisku”.

Turnieje szachowe ciekawostki

Turnieje szachowe odbywały się już w czasach Odrodzenia. Jednak oficjalne olimpiady szachowe zaczęto organizować od 1924 roku. W rozgrywkach brały dział osoby o różnych poziomach umiejętności, różnym wieku i płci.

W połowie XX w. odbył się pierwszy pojedynek człowieka z komputerem. Umiejętności ludzkie zwyciężyły. W 1996 r. odbyła się kolejna rozgrywka pomiędzy komputerem i człowiekiem, jednak tym razem do gry zaproszono mistrza świata w szachyGarri Kasparowa. I tym razem człowiek pokonał komputer. Po tych komputerowych klęskach ulepszono program komputerowy. Pierwsze zwycięstwo maszyny nad człowiekiem wzbudziło zaskoczenie i poruszenie w środowisku szachowym.

Szachy ciekawostki

* W 1970 r. odbył się pierwszy szachowy pojedynek pomiędzy kosmonautami przebywającymi na statku Sojuz 9, a szefem szkolenia kosmonautów oraz innym kosmonautom przebywającymi na Ziemi. Gra trwała aż 6 godzin, głównie ze względu na to, że łączność ze statkiem była możliwa tylko wtedy, gdy znajdował się nad terenem Związku Radzieckiego. Spotkanie zakończyło się remisem.

* Równo 50 lat po tych wydarzeniach w 2008 r., aby uczcić pierwszy kosmiczny mecz szachowy, rosyjski arcymistrz Siergiej Karjakin rozegrał pojedynek z kosmonautami znajdującymi się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. To spotkanie szachowe również zakończyło się remisem.

* Obecnie jest wiele odmian gry w szachy. Stworzono plansze dla trzech, a nawet czterech graczy. Na rynku dostępne są również szachy atomowe, czyli takie z inną ilością figur. W Polsce popularnością cieszą się szachy stworzone przez Władysława Glińskiego, tzw. „polskie”. W tym przypadku gra odbywa się na polu o kształcie… sześcianu.

* Od 1966 roku 20 lipca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Szachów. Tego dnia utworzono Międzynarodową Federacją Szachową, która powstała w Paryżu, w 1924 roku.

Szachy ciekawostki: SuperPolonia.info na podstawie: InfoWire.pl

Zobacz też:
> Hazard ciekawostki

podobne wpisy

Berdiańsk w Ukrainie – ciekawostki

Możliwość komentowania Berdiańsk w Ukrainie – ciekawostki została wyłączona

Zorza polarna nad Polską

Możliwość komentowania Zorza polarna nad Polską została wyłączona

Co miejscowości w USA o nazwie Poland mają wspólnego z Polską?

Możliwość komentowania Co miejscowości w USA o nazwie Poland mają wspólnego z Polską? została wyłączona

Ciekawostki polskie (1)

Możliwość komentowania Ciekawostki polskie (1) została wyłączona

Ciekawostki o Puławach, które warto poznać

Możliwość komentowania Ciekawostki o Puławach, które warto poznać została wyłączona

10 najciekawszych parków rozrywki u sąsiadów Polski

Możliwość komentowania 10 najciekawszych parków rozrywki u sąsiadów Polski została wyłączona

Żywiec w województwie śląskim

Możliwość komentowania Żywiec w województwie śląskim została wyłączona

Nietypowe dyscypliny sportowe – czy coś o nich słyszałeś?

Możliwość komentowania Nietypowe dyscypliny sportowe – czy coś o nich słyszałeś? została wyłączona

Ratusz w Brukseli, stolicy Belgii

Możliwość komentowania Ratusz w Brukseli, stolicy Belgii została wyłączona

Ciekawostki o waranach

Możliwość komentowania Ciekawostki o waranach została wyłączona

Dominikańskie alkohole i cygara

Możliwość komentowania Dominikańskie alkohole i cygara została wyłączona

Niesamowite ciekawostki o Gdyni

Możliwość komentowania Niesamowite ciekawostki o Gdyni została wyłączona

Create Account



Log In Your Account