zabytki atrakcje Saskiej Kępy Warszawa co zobaczyć
zabytki atrakcje Saskiej Kępy Warszawa co zobaczyć
w ,

Saska Kępa w Warszawie. 17 zaskakujących faktów

Z czego słynie Saska Kępa ciekawostki i najważniejsze informacje, które warto znać. Historia i dzień dzisiejszy Saskiej Kępy. Co zobaczyć na Saskiej Kępie, co tu jest ciekawego

Saska Kępa informacje

1) Saska Kępa, to osiedle w Warszawie, w dzielnicy Praga-Południe. Mieszka tu ok. 40 tys. ludzi. W granicach Warszawy jest od 1916 roku.

2) Niewykluczone, te kiedyś tereny obecnej Saskiej Kępy były wyspą, położoną na Wiśle. Stąd słowo „kępa”, kiedyś oznaczające położenie na rzece.

Saska Kępa ciekawostki z historii, które mogą zaskoczyć

3) W przeszłości to miejsce nazywano na kilka sposobów (Kępa Wiślana, Kępa Dolecka, Kępa Kawcza, Kępa Miejska, Kępa Holenderska) i zawsze w nazwie było słowo „kępa”. Nazwa Saska Kępa nawiązuje do czasów polskiego króla Augusta III Sasa (1696-1763) i faktu, że dwór saski dzierżawił to miejsce przez 60 lat.

4) Na początku XIX wieku, gdy teren zakupił Jan Jobs, Janold Dauter i Krystian Winter, zaczęto tu budować drewniane, głównie parterowe domy. Arterią był drewniany most, łączący Kępę z Pragą. Potem zaczęto tu budować karczmy, boiska i strzelnice. Część zabudowań spłonęła w 1831 roku, podczas powstania listopadowego.

5) Do XX wieku były tu tereny głównie rekreacyjne warszawiaków, którzy przyjeżdżali tu w niedziele i święta. Ulice zaczęto wytyczać w 1903 roku, a kilka lat później powstał projekt zabudowy. Wkrótce, w 1916 roku Kępa stała się częścią Warszawy.

6) Gdy po I wojnie światowej odbudowano most Poniatowskiego, zaczęto tu budować wille. Saska Kępa uzyskała status eleganckiej dzielnicy Warszawy.

7) Podczas kampanii wrześniowej, w 1939 r. zniszczeniu uległo 1/5 zabudowy willowej. Co ciekawe, w 1945 r. Saska Kępa była jedną z najmniej zniszczonych części Warszawy.

kościół św. Boboli Saska Kępa ciekawostki atrakcje zabytki
Kościół św. Boboli – fasada od strony ulicy. Saska Kępa ciekawostki

Saska Kępa co zobaczyć, zabytki

8) Przy ul. Alfreda Nobla stoi Kościół św. Andrzeja Boboli. Świątynię zaczęto budować na krótko przed II wojną światową, a zakończono jej budowę po niej. Od 1979 roku jest zabytkiem.

9) Przy ul. Walecznych 37 stoi drewniany dom Przybytkowskich, najstarszy budynek na Saskiej Kępie. Został wybudowany około 1880 r. i jest jedynym drewnianym domem na Saskiej Kępie.

Saska Kępa ciekawostki dom Przybytkowskich Walecznych 37
Saska Kępa ciekawostki: dom Przybytkowskich, ul. Walecznych 37

10) Na rogu ul. Francuskiej i Obrońców od 2007 r. siedzi przy stoliku postać Agnieszki Osickiej (1936-1997) – poetki, autorki tekstów, reżyserki i dziennikarki. Artystka odwiedzała okoliczne kawiarnie. Na Saskiej Kępie jest też kilka innych pomników, upamiętniających znane postacie, m.in. A.Mickiewicz i S.Starzyński.

stolik Agnieszka Osiecka na Saskiej Kępie w Warszawie
Agnieszka Osiecka wciąż siedzi przy stoliku na Saskiej Kępie w Warszawie

11) Przy ul. Francuskiej 1 znajduje się betonowo-stalowy fragment ogrodzenia. Powstało w 1937 r. i przetrwało kampanię wrześniową 1939, (wtedy była tu barykada). Na metalowych prętach są widoczne uszkodzenia po kulach i eksplozjach. Miejsce to nazwano Symbolem Wrześniowej Barykady.

Symbol Wrześniowej Barykady Saska Kępa ciekawostki atrakcje zabytki
Symbol Wrześniowej Barykady – historyczna pamiątka do obronie we wrześniu 1939
Symbol Wrześniowej Barykady na Saskiej Kępie Warszawa historia
Symbol Wrześniowej Barykady. Jedno z zaznaczonych miejsc uszkodzonych przez pocisk

Saska Kępa ciekawostki i niezwykłe fakty

12) Saska Kępa do dziś zachowała wygląd willowy i zabudowa ulic wyglądem przypomina nieduże miasta. Stoją tu niskie wille, choć w ostatnich latach budowane są też nowe, kilkupiętrowe bloki mieszkalne. Jest tu szereg kawiarni i restauracji, a w wakacje zapełniają się ich „ogródki” – miejsca ustawione na chodnikach.

13) Ulice Saskiej Kępy nawiązują głównie do kilku tematów. Do osoby księcia Józefa Poniatowskiego, do I wojny światowej i dwudziestolecia wojennego oraz do znanych Polaków. Są też ulice z państwami (np. Łotewska, Meksykańska) oraz europejskimi miastami (np. Paryska, Kopenhaska).

ambasada Kolumbii w Warszawie na Saskiej Kępie
Ambasada Kolumbii w Warszawie, na Saskiej Kępie

14) ) We wrześniu 2022 jednemu z rond na Saskiej Kępie w Warszawie, nadano imię Mariana Kociniaka (1936-2016). Aktor, którego znamy m.in. z roli Franka Dolasa w komedii „Jak rozpętałem II wojnę światową”, przez lata mieszkał wraz z rodziną w bloku obok ronda u zbiegu ulic Międzynarodowej i Zwycięzców, które obecnie nosi jego imię.

15) Na Saskiej Kępie jest kilkanaście ambasad, m.in. Turcji, Argentyny, Australii, Hiszpanii i Iranu.

16) Ulica Francuska, to chyba najbardziej znana ulica Saskiej Kępy. Ma 750 metrów długości i znajduje się między rondem Waszyngtona a placem Przymierza. Stoją tu domy pamiętające okres międzywojenny (lata 30-te), a ulica ma charakter handlowo-usługowy.

17) Warszawskie osiedle Saska Kępa zostało uwieczniona w kilku piosenkach, powieściach oraz filmach.

Saska Kępa ciekawostki i zdjęcia: (c) SuperPolonia.info

Zobacz też:
> Ciekawostki o Ochocie
> Centrum Praskie Koneser
> Warszawskie mosty – ciekawostki

Napisane przez Ciekawostki i atrakcje

Dalekie i bliskie podróże oraz turystyka - to od 2011 roku główne tematy SuperPolonia.info. Z nami poznasz: atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca które warto zobaczyć, zabytki. Niezwykłe fakty i zaskakujące ciekawostki z Polski i ze świata. Państwa, stolice, miasta. Podróże lotnicze, morskie i wyjazdy wakacyjne. Biura podróży, hotele i miejsca noclegowe, porady dla turystów.

kąpieliska w Warszawie atrakcje dla dzieci wakacje Warszawa

Warszawa. Gdzie się wykąpać latem?

tani karykaturzysta na wesele mazowieckie karykatury atrakcja weselna

Tani karykaturzysta na wesele