Z czego słynie Saska Kępa ciekawostki i najważniejsze informacje, które warto znać. Historia i dzień dzisiejszy Saskiej Kępy. Co zobaczyć na Saskiej Kępie, co tu jest ciekawego
Saska Kępa informacje
1) Saska Kępa, to osiedle w Warszawie, w dzielnicy Praga-Południe. Mieszka tu ok. 40 tys. ludzi. W granicach Warszawy jest od 1916 roku.
2) Niewykluczone, te kiedyś tereny obecnej Saskiej Kępy były wyspą, położoną na Wiśle. Stąd słowo „kępa”, kiedyś oznaczające położenie na rzece.
Saska Kępa ciekawostki z historii, które mogą zaskoczyć
3) W przeszłości to miejsce nazywano na kilka sposobów (Kępa Wiślana, Kępa Dolecka, Kępa Kawcza, Kępa Miejska, Kępa Holenderska) i zawsze w nazwie było słowo „kępa”. Nazwa Saska Kępa nawiązuje do czasów polskiego króla Augusta III Sasa (1696-1763) i faktu, że dwór saski dzierżawił to miejsce przez 60 lat.
4) Na początku XIX wieku, gdy teren zakupił Jan Jobs, Janold Dauter i Krystian Winter, zaczęto tu budować drewniane, głównie parterowe domy. Arterią był drewniany most, łączący Kępę z Pragą. Potem zaczęto tu budować karczmy, boiska i strzelnice. Część zabudowań spłonęła w 1831 roku, podczas powstania listopadowego.
5) Do XX wieku były tu tereny głównie rekreacyjne warszawiaków, którzy przyjeżdżali tu w niedziele i święta. Ulice zaczęto wytyczać w 1903 roku, a kilka lat później powstał projekt zabudowy. Wkrótce, w 1916 roku Kępa stała się częścią Warszawy.
6) Gdy po I wojnie światowej odbudowano most Poniatowskiego, zaczęto tu budować wille. Saska Kępa uzyskała status eleganckiej dzielnicy Warszawy.
7) Podczas kampanii wrześniowej, w 1939 r. zniszczeniu uległo 1/5 zabudowy willowej. Co ciekawe, w 1945 r. Saska Kępa była jedną z najmniej zniszczonych części Warszawy.
Saska Kępa co zobaczyć, zabytki
8) Przy ul. Alfreda Nobla stoi Kościół św. Andrzeja Boboli. Świątynię zaczęto budować na krótko przed II wojną światową, a zakończono jej budowę po niej. Od 1979 roku jest zabytkiem.
9) Przy ul. Walecznych 37 stoi drewniany dom Przybytkowskich, najstarszy budynek na Saskiej Kępie. Został wybudowany około 1880 r. i jest jedynym drewnianym domem na Saskiej Kępie.
10) Na rogu ul. Francuskiej i Obrońców od 2007 r. siedzi przy stoliku postać Agnieszki Osickiej (1936-1997) – poetki, autorki tekstów, reżyserki i dziennikarki. Artystka odwiedzała okoliczne kawiarnie. Na Saskiej Kępie jest też kilka innych pomników, upamiętniających znane postacie, m.in. A.Mickiewicz i S.Starzyński.
11) Przy ul. Francuskiej 1 znajduje się betonowo-stalowy fragment ogrodzenia. Powstało w 1937 r. i przetrwało kampanię wrześniową 1939, (wtedy była tu barykada). Na metalowych prętach są widoczne uszkodzenia po kulach i eksplozjach. Miejsce to nazwano Symbolem Wrześniowej Barykady.
Saska Kępa ciekawostki i niezwykłe fakty
12) Saska Kępa do dziś zachowała wygląd willowy i zabudowa ulic wyglądem przypomina nieduże miasta. Stoją tu niskie wille, choć w ostatnich latach budowane są też nowe, kilkupiętrowe bloki mieszkalne. Jest tu szereg kawiarni i restauracji, a w wakacje zapełniają się ich „ogródki” – miejsca ustawione na chodnikach.
13) Ulice Saskiej Kępy nawiązują głównie do kilku tematów. Do osoby księcia Józefa Poniatowskiego, do I wojny światowej i dwudziestolecia wojennego oraz do znanych Polaków. Są też ulice z państwami (np. Łotewska, Meksykańska) oraz europejskimi miastami (np. Paryska, Kopenhaska).
14) ) We wrześniu 2022 jednemu z rond na Saskiej Kępie w Warszawie, nadano imię Mariana Kociniaka (1936-2016). Aktor, którego znamy m.in. z roli Franka Dolasa w komedii „Jak rozpętałem II wojnę światową”, przez lata mieszkał wraz z rodziną w bloku obok ronda u zbiegu ulic Międzynarodowej i Zwycięzców, które obecnie nosi jego imię.
15) Na Saskiej Kępie jest kilkanaście ambasad, m.in. Turcji, Argentyny, Australii, Hiszpanii i Iranu.
16) Ulica Francuska, to chyba najbardziej znana ulica Saskiej Kępy. Ma 750 metrów długości i znajduje się między rondem Waszyngtona a placem Przymierza. Stoją tu domy pamiętające okres międzywojenny (lata 30-te), a ulica ma charakter handlowo-usługowy.
17) Warszawskie osiedle Saska Kępa zostało uwieczniona w kilku piosenkach, powieściach oraz filmach.
Saska Kępa ciekawostki i zdjęcia: (c) SuperPolonia.info
Zobacz też:
> Ciekawostki o Ochocie
> Centrum Praskie Koneser
> Warszawskie mosty – ciekawostki