Centrum Nauki Kopernik ciekawostki i informacje, które warto znać przed wizytą
Centrum Nauki Kopernik atrakcje
1) Centrum Nauki Kopernik znajduje się w Warszawie, nad Wisłą, przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20. Działą od 2005 roku. Znajdujące się tu obiekty i urządzenia można dotykać, wprawiać w ruch lub doświadczać na sobie. Dotychczas centrum odwiedziło 10 mln osób.
2) Wystawy są podzielone tematycznie. Często urządzenia z jednego działu, pomagają zrozumieć działanie kolejnych lub uzupełniają się.
3) Ogólny podział obejmuje tematyczne wystawy: Prąd i magnetyzm, Fale i drgania, Maszyny proste, Kosmos, Strefa światła, Korzenie cywilizacji, Człowiek i środowisko. Jest tu również chaotyczne wahadło oraz magnetyczna chmura.
4) Chociaż niektóre wystawy są ze sobą wzajemnie powiązane, nie ma konieczności zwiedzania według ścisłego planu. Głównym przewodnikiem po Centrum Nauki Kopernik w Warszawie powinna być ciekawość widzów.
5) Dużą popularnością cieszy się dział prezentujący różnego rodzaju iluzje. Pokój iluzji cieszy się zainteresowaniem dzieci i całych rodzin. W tym pomieszczeniu dzieci mogą stać się wielkości dorosłego człowieka, a dorośli stają się mali. Jednak to tylko iluzja, więc nie można wierzyć własnym oczom!
Centrum Nauki Kopernik ciekawostki
6) W Centrum Nauki Kopernik są prowadzone zajęcia tematyczne dla dzieci. Przedszkolaki i dzieci na początkowym etapie edukacji, poznają zjawiska zachodzące m.in. z udziałem wody, powietrza. Młodzież szkolna może uczestniczyć w warsztatach.
7) Dużym powodzeniem cieszy się Planetarium. Dzięki nowoczesnym technologiom odwiedzający mogą poczuć się, jakby byli daleko od Ziemi.
8) Z uwagi na fakt dużej powierzchni Centrum Nauki Kopernik, na zwiedzanie można zarezerwować nawet cały dzień. Głód nie będzie przeszkodą, gdyż jest tu punkt gastronomiczny. Jest tu również sklepik oraz szatnia. Aby wyprawa należała do udanych, można skorzystać z pomocy pracowników, którzy objaśnią działanie urządzeń i pokażą jak należy ich używać.
9) Do dyspozycji gości obcojęzycznych są słuchawki, a głos lektora objaśnia działanie eksponatów. Urządzenia multimedialne obsługiwane są w języku angielskim, niemieckim i rosyjskim.
10) Odpowiednikiem Centrum Nauki Kopernik w Białymstoku jest Epicentrum, choć ma znacznie mniejszą powierzchnię.
Centrum Nauki Kopernik ciekawostki i zdjęcia: (c) SuperPolonia.info
Zobacz też:
> Warszawskie ZOO – ciekawostki
> Park Sowińskiego w Warszawie
> Ciekawostki o mostach warszawskich