Wszyscy uśmiechamy się na widok dowcipnie narysowanej twarzy – czyli wesołego portretu, zwanego karykaturą. Jednak znajomość specyfiki zawodu i pracy karykaturzysty (głównie karykaturzysty eventowego) jest w Polsce bliska zeru. Dlatego w 10. krótkich ciekawostkach postanowiliśmy przybliżyć ten temat. Karykaturzysta ciekawostki o karykaturzystach eventowych oraz najważniejsze informacje, które warto znać
Ciekawostki o karykaturzystach eventowych
1) Zwykle słysząc słowo „karykaturzysta”, przypominamy sobie artystę ulicznego, siedzącego w wakacje np. na nadmorskim deptaku i za opłatą rysującego osoby zainteresowane. Tymczasem karykaturzyści uliczni, to zaledwie garstka tych, którzy zajmują się rysowaniem karykatur. Pracy karykaturzystów często nie widzimy, co nie znaczy, że rysują wyłącznie na ulicach i wyłącznie w wakacje, a potem jak niedźwiedzie, zapadają w sen zimowy.
2) Karykaturzysta eventowy, to niesłychanie rzadki zawód. W Polsce tą profesją zajmuje się kilku artystów. Dodajmy do tego niedużą liczbę plastyków rysujących karykatury okazjonalnie czyli od czasu do czasu. Jeśli sądzisz, że w każdym dużym mieście albo w każdym województwie mieszka jakiś karykaturzysta – jesteś w błędzie.
Kim jest karykaturzysta eventowy
3) Karykaturzysta eventowy, to artysta który rysuje wesołe portrety w tych miejscach Polski, gdzie akurat zorganizowano event, a jego organizator uznał, że karykaturzysta będzie jego atrakcją.
4) Najczęściej są to imprezy zamknięte czyli zorganizowane dla wybranej grupy osób. Wszelkie imprezy firmowe, konferencje, targi, a także imprezy prywatne, głównie wesela. Zdarzają się też imprezy pół-otwarte, typu: pikniki i eventy o charakterze promocyjnym.
5) Jedną z głównych cech zawodu karykaturzysty eventowego (oprócz tego, że jak już wiesz nie pracuje stacjonarnie) jest fakt, że od osób rysowanych nie pobiera żadnej opłaty. O finanse zadbała już osoba / firma, która go zaprosiła. Może więc skupić się wyłącznie na rysowaniu.
6) Ponieważ efekt pracy karykaturzysty eventowego nie musi za wszelką cenę schlebiać osobie którą rysuje (bo ona mu nie płaci), ma większą wolność artystyczną. Takie karykatury (o ile są wykonywane przez fachowca) są dowcipne i potrafią zaskoczyć. A na pewno ich zadaniem jest wywołanie śmiechu u osoby narysowanej oraz wśród kibiców, którzy lubią podziwiać, jak na pustej kartce błyskawicznie wyłania się zabawny portret.
Karykaturzyści na eventach i szybkość rysowania
7) Po co na event zapraszani są karykaturzyści eventowi? Impreza jest po to, aby wszyscy się dobrze bawili, więc dobrej klasy, doświadczony karykaturzysta świetnie wpisuje się w charakter rozrywkowych imprez. Do tego każda osoba narysowana wraca do domu z pamiątką z eventu – swoją zabawną podobizną.
8) Co robi karykaturzysta eventowy wtedy, gdy nie rysuje karykatur w co chwilą nowym miejscu Polski? Na pewno trochę czasu zajmują mu dojazdy (najczęściej samochodem lub pociągiem), noclegi w hotelach oraz przygotowania do wyjazdów. Także działania o charakterze promocyjnym, a także wykonywanie innego rodzaju zleceń, np. tworzenia karykatur na prezent, z przesłanych e-mailem zdjęć.
9) Dowcipne portrety tworzone na eventach mają formę szkicu. Nic dziwnego, bo organizatorom eventów zależy, aby została narysowana jak największa liczba osób. Dlatego największym powodzeniem wśród agencji eventowych i firm organizujących eventy cieszą się doświadczeni artyści, którzy rysują bardzo szybko.
10) Gdy zapytamy kogoś, ile czasu potrzeba na wykonanie bardzo szybkiej karykatury, prawie zawsze pada odpowiedź, że w granicach 3 do 10 minut. Tymczasem jest w Polsce artysta nazywany jednym z najszybszych karykaturzystów świata. Na stworzenie dowcipnej podobizny wystarczy mu zaledwie 100 sekund. Tym artystą jest Szczepan Sadurski, którego rysunki humorystyczne od wielu lat znamy z ogólnopolskiej prasy. I którego wiele osób kojarzy z gazetek z dowcipami (m.in. Dobrego Humoru), które wydawał przez ponad 20 lat. Jego biografia artystyczna jest bogata, więc na jego temat każdy bez trudu znajdzie mnóstwo informacji.
Karykaturzysta ciekawostki: (c) SuperPolonia.info
Ponieważ każdy mniej więcej wie co to jest karykatura, ten tekst zilustrowaliśmy kilkoma zdjęciami Szczepana Sadurskiego z różnych miejsc Polski, zrobionych w jednym tylko miesiącu. Są to wybrane miasta i miejscowości spośród tych, które odwiedził w czerwcu 2022. Zdjęcia mają dodatkowo uświadomić czytelnikowi, że zawodowa praca karykaturzysty eventowego, to ciągłe podróżowanie.
Zobacz też:
> Karykaturzysta na Wigilię firmową