Krosno – śladami sławnych Polaków

Krosno – śladami sławnych Polaków

Krosno – śladami sławnych Polaków

Możliwość komentowania Krosno – śladami sławnych Polaków została wyłączona

Krosno Ciekawostki o Krośnie

Krosno, liczące 47 tys. mieszkańców miasto położone w województwie podkarpackim, do dzisiaj urzeka pięknem średniowiecznych kościołów i zabytkowych kamienic. Kojarzone jest głównie z ponad 90-letnią tradycją hutnictwa szkła oraz, czego nie wszyscy wiedzą, z narodzinami światowego przemysłu naftowego. Miasto było także miejscem narodzin wielu znanych osobistości, które miały znaczący wpływ na rozwój miasta, ale także polskiej kultury, nauki i przemysłu

Krosno jest znane przede wszystkim z górzystych terenów, turystycznych szlaków i wyrobów ze szkła. Mało kto jednak wie, że miasto jest też ściśle związane z rozwojem światowego przemysłu naftowego. Wszystko to za sprawą Ignacego Łukasiewicza, krośnianina żyjącego w latach 1822-1882. Założył on pierwszą na świecie kopalnię ropy naftowej w Bóbrce koło Krosna. Dzięki funduszom pochodzącym z wydobycia ropy, Łukasiewicz znacząco przyczynił się do rozwoju miasta i jego okolic w II połowie XIX wieku. Walczył z biedą w regionie, propagował zakładanie sadów, budowę dróg, mostów, szkół i szpitali. Był również inicjatorem powstania pierwszego polskiego czasopisma naftowego „Górnik”.

Dzięki Łukasiewiczowi powstało Towarzystwo Zaliczkowe w Krośnie (odpowiednik dzisiejszej kasy spółdzielczej), w którym prowadził interesy i działalność charytatywną. Do dziś stoi w Krośnie gmach przywołujący te historyczne wspomnienia. Ignacy Łukasiewicz jest także uznawany za konstruktora prototypu lampy naftowej. Nic więc dziwnego, że turyści i mieszkańcy mogą dziś podziwiać jego pomnik zlokalizowany w samym centrum miasta, który powstał jako dowód uznania dla jego zasług.

Znani mieszkańcy Krosna

Z Krosna pochodzi także nauczyciel i wynalazca zwany „polskim Edisonem” Jan Szczepanik. Choć w dziedzinie techniki był samoukiem, Szczepanik jest autorem ponad 50 wynalazków i kilkuset pomysłów technicznych z dziedziny fotografii, tkactwa, a nawet telewizji.

Jego pierwsze wynalazki przeznaczone były dla przemysłu włókienniczego. W 1896 roku wynalazł system barwnego tkactwa – elektryczną metodę fotograficznego kopiowania wzorów podczas produkcji tkanin. System został doceniony nawet przez austriacki oraz niemiecki przemysł włókienniczy, który wykorzystywał metodę do kopiowania wzorów. Do jego najbardziej znanych wynalazków należy jednak projekt kamizelki kuloodpornej z 1901 roku. Przyniósł on Szczepanikowi sławę także z tego powodu, że ochroniła ona króla hiszpańskiego Alfonsa XIII przed śmiercią w zamachu.

„Polski Edison” jest również wynalazcą filmu dźwiękowego, telewizji elektrycznej i silnika elektryczno-chemicznego. Był także konstruktorem telegrafu bez druku oraz projektu samolotów z ruchomymi skrzydłami. Krosno do dnia dzisiejszego pamięta jego zasługi, a jedna z ulic miasta nosi jego imię. Nieopodal Rynku stoi dom z 1826 roku, którym mieszkał i w którym można bliżej poznać sylwetkę tego wynalazcy.

Krosno i artyści

Krosno posiada również bogatą przeszłość artystyczną. W muzeum podkarpackim można obecnie podziwiać wystawę „Galeria twórców krośnieńskich XIX i XX wieku”. Prezentowane są tu dzieła malarskie wybitnych twórców związanych z regionem. Jednym z nich jest akwarelista zwany „krośnieńskim Canaletto”, Stanisław Bergman. Był on studentem Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie oraz Akademii Monachijskiej, a swoje umiejętności doskonalił pod okiem samego Jana Matejki. Do dnia dzisiejszego w Krośnie turyści zainteresowani postacią Stanisława Bergmana mogą odwiedzić jego dom, w którym mieszkał i tworzył.

Ze współczesnych znanych Krośnian wymienić można m.in. Lorę Szafran, uznawaną za jedną z najwybitniejszych polskich wokalistek jazzowych, aktora Roberta Rozmusa (znanego z seriali: „Na dobre i na złe”, „Niania” oraz „Magda M”). Także piosenkarkę Annę Mikoś-Kamalską, w latach 2002-2004 solistkę zespołu Brathanki.

Zalety Krosna

Mówiąc o Krośnie, nie można zapomnieć również o jego długiej tradycji hutnictwa szkła. Wśród wielu znanych artystów na uwagę zasługuje Stanisław Borowski, należący do światowej czołówki osób tworzących w szkle. W latach 60-tych pracował w hucie szkła w Krośnie. Obecnie jego niepowtarzalne prace trafiają do największych muzeów i galerii na świecie oraz zbiorów prywatnych polityków, artystów i ludzi biznesu.

Krosno dzięki przygranicznemu położeniu stwarza możliwości nawiązywania kontaktów gospodarczych ze Słowacją. To ważny, dynamicznie rozwijający się ośrodek przemysłowy i usługowy, światowe zagłębie produkcji wyrobów ze szkła. Do innych branż przemysłu o wysokim potencjale rozwojowym należą: lotnictwo, motoryzacja, meblarstwo, przetwórstwo tworzyw sztucznych oraz produkcja urządzeń do wydobycia nafty i gazu.

> 10 ciekawostek o Krośnie

Ciekawostki o innych miastach: 
> Iława
> Kazimierz Dolny
> Lądek Zdrój

podobne wpisy

Paradyż – niezwykłe fakty

Możliwość komentowania Paradyż – niezwykłe fakty została wyłączona

14 ciekawostek o mieście Kcynia

Możliwość komentowania 14 ciekawostek o mieście Kcynia została wyłączona

Niezwykłe fakty o Legnicy, które warto poznać

Możliwość komentowania Niezwykłe fakty o Legnicy, które warto poznać została wyłączona

Szlak drogowy Via Carpatia na znaczku

Możliwość komentowania Szlak drogowy Via Carpatia na znaczku została wyłączona

Pińczów – zabytki i atrakcje miasta

Możliwość komentowania Pińczów – zabytki i atrakcje miasta została wyłączona

Ciekawostki o Wągrowcu, woj. wielkopolskie

Możliwość komentowania Ciekawostki o Wągrowcu, woj. wielkopolskie została wyłączona

Muzeum Kargula i Pawlaka w Lubomierzu

Możliwość komentowania Muzeum Kargula i Pawlaka w Lubomierzu została wyłączona

Pałac Anny Wazówny w Brodnicy

Możliwość komentowania Pałac Anny Wazówny w Brodnicy została wyłączona

Historia chałup w dawnej Polsce

Możliwość komentowania Historia chałup w dawnej Polsce została wyłączona

Ryby na wigilijnym stole

Możliwość komentowania Ryby na wigilijnym stole została wyłączona

Polska. Hostele coraz popularniejsze

Możliwość komentowania Polska. Hostele coraz popularniejsze została wyłączona

Historia zamku w Szczebrzeszynie

Możliwość komentowania Historia zamku w Szczebrzeszynie została wyłączona

Create Account



Log In Your Account