Karp stał się królem wigilijnego stołu, ze względów praktycznych. Ta dosyć młoda tradycja pojawiła się w czasach PRL, kiedy tę rybę można było łatwo zdobyć. Czasy się jednak zmieniły, a upodobania konsumentów ewoluowały. Czego teraz oczekują Polacy i jakie ryby najchętniej podają na świąteczny stół?
Śledź coraz popularniejszy
Śledź jest obecny na naszych stołach już od średniowiecza. Tak głęboko zakorzeniona tradycja ma znaczenie w kwestii zwyczajów konsumenckich. Jemy to, do czego jesteśmy przyzwyczajeni, a od dziecka większość z nas zna smak śledzia.
– Jako naród przyzwyczailiśmy się do dobrze znanych potraw, których receptury przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Karp, nadal niezwykle popularny, ustępuje jednak śledziom. To one są prawdziwymi królami wigilijnych stołów, ze względu na różnorodne sposoby ich serwowania. Świąteczne śledzie pod pierzynką, w oleju, z cebulką, czy nawet rolmopsy – mówi prezes firmy SEKO Kazimierz Kustra.
Konsumenci cenią półprodukty
Jak przyznaje Kazimierz Kustra, klienci w okresie przedświątecznym bardzo często sięgają po półprodukty, które ułatwiają im przygotowanie bożonarodzeniowych przysmaków. – Na wybrzeżu zdecydowanie łatwiej o świeżo złowioną rybę, więc tam zwyczaje konsumenckie są odrobinę inne. W całej Polsce jednak zarówno gospodynie, jak i gospodarze, doceniają półprodukty, z których wykonują swoje ulubione, regionalne potrawy rybne.
Największą popularnością cieszą się filety śledziowe. Stanowią podstawę większości rybnych smakołyków wigilijnych. Oprócz karpia serwowanego na różne sposoby, na wigilijnych stołach pojawi się ryba po grecku. Jej popularność, zaraz po śledziach, wciąż rośnie. Niezależnie od wybranego gatunku ryby, jedno jest pewne: święta Bożego Narodzenia w wydaniu polskim zawsze wiązać się będą z rybnymi potrawami.
Tekst na podstawie InfoWire.pl
Zobacz też:
> Ciekawostki o karpiu
> Ciekawostki o kolędach, słowa kolęd