Zamek Szczebrzeszyn i jego wieża
W połowie XIV wieku na wzgórzu nad doliną Wieprza, w mieście Szczebrzeszyn, stał zamek. Nie była to zbyt okazała budowla. Nie wiadomo, czy fundatorem był król Kazimierz Wielki, Władysław Opolczyk, czy może Dymitr z Goraja. Dwukrotnie zamek płonął w pożarach (na początku XIV w. i 1583 r., gdy na zamku działał sąd lenny. Spłonęły wtedy wszystkie dokumenty z historii miasta).
Do XVIII wieku w wieży znajdowało się więzienie. Podobno była zamieszkana aż do lat 70. XX wieku. Były jeszcze wtedy dach i piwnice.
Wieża zamku w Szczebrzeszynie
Niestety nie zachowały się opisy wyglądu zamku w Szczebrzeszynie. Do dziś zachowały się resztki wieży zamkowej o wymiarach 10,4 x 7,6 m. Tych, którzy chcieliby zobaczyć to miejsce informujemy, że wieża nie znajduje się nie przy ul. Zamkowej, lecz Klasztornej.
Na początku XXI w. gmina zakupiła teren wzgórza zamkowego od prywatnej osoby. W planach jest odbudowa wieży, na której powstanie taras widokowy oraz rewitalizacja okolicznego terenu. Gdyby tak się stało, miasto miałoby kolejny ciekawy punkt, który zainteresuje turystów.
Szczebrzeszyn
Na wzgórzu zamkowym odkryto ślady zabudowań z X wieku czyli zanim powstał zamek. Wzgórze było zamieszkiwane już w neolicie (archeolodzy wydobyli m.in. groty oszczepów i siekierę z tego okresu, przedmioty te znajdują się w Muzeum Zamojskim z Zamościu).
Szczebrzeszyn, to 5-tysięczne miasto w województwie lubelskim, w powiecie zamojskim. Leży nad rzeką Wieprz.
„W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie i Szczebrzeszyn z tego słynie” – to fragment wiersza Jana Brzechwy (1898-1966). Dziś to znane wszystkim powiedzenie, na wypowiedzeniu którego łatwo „złamać język” Polakowi, a co dopiero obcokrajowcowi. Nic dziwnego, że w mieście jest kilka świerszczy. Najczęściej fotografowanym jest ten z brązu, który od 2011 r. stoi na rynku czyli pl. T.Kościuszki, przed budynkiem ratusza.
Zamek Szczebrzeszyn i zdjęcia: (c) SuperPolonia.info + Sadurski.com
Zobacz też:
>