Znani Polacy na mapie świata

Domeyko, Strzelecki, Czerski, Kościuszko. Gdzie są miejsca na mapie, nazwane na cześć Polaków? Znani Polacy w świecie

Wkład Polaków w eksplorację miejsc niezbadanych jest większy niż można by sądzić. Nasi rodacy od zawsze wiele podróżowali. Jedni z nich byli wyjątkowo ciekawi świata, inni zostali do tych wojaży zmuszeni np. przez władzę carską, zwłaszcza w XIX wieku. Nie ma jednak wątpliwości, że przedstawiciele obu tych grup mają znaczne zasługi w likwidacji białych plam na mapie świata. A jaki jest najlepszy sposób na uhonorowanie takiego wydarzenia? Oczywiście ochrzczenie miejsca odkrytego personaliami odkrywcy.

Ignacy Domeyko (1802-1889)

Mineralog, chemik, inżynier i zaprzyjaźniony z Adamem Mickiewiczem filozof. Niewątpliwie rekordzista, jeśli chodzi o liczbę miejsc (i nie tylko), którym użyczył swojego nazwiska. Ten wszechstronnie wykształcony Polak musiał opuścić ojczyznę po klęsce powstania listopadowego. Po kilku latach spędzonych we Francji udał się do Chile, aby objąć posadę wykładowcy mineralogii i chemii. Domeyko od razu wziął się do pracy: dokonywał nowych odkryć, badał próbki geologiczne, pisał podręczniki dla przyszłych mineralogów, a nawet założył nowoczesny uniwersytet. Przyznano mu honorowe obywatelstwo Chile, a po jego śmierci ogłoszono żałobę narodową. Od tej pory Chilijczycy nazywali imieniem uczonego co tylko się dało: mamy więc Góry Domeyki (pasmo w Andach), Szczyt Domeyki w Kordylierach, Port Domeyki, minerał zwany domeykitem, a także niezliczone nazwy ulic, placów, szkół i pomników w Chile. Wisienkę na torcie stanowi Planetoida 2784 Domeyko.

Ignacy Domeyko znani Polacy polskie nazwiska
Ignacy Domeyko – znany Polak w Chile

Paweł Edmund Strzelecki (1797-1873)

Strzelecki już jako dziecko marzył o dalekich podróżach, ale dopiero w dorosłym życiu zdołał zrealizować te plany. Były one ambitne, bowiem obejmowały podróż dookoła świata – Strzelecki był pierwszym Polakiem, który się na to zdecydował. Wycieczkę zaczął od Ameryki Północnej, następnie odwiedził Południową i na deser została mu eksploracja Australii. Tam też dokonał swoich najważniejszych odkryć, które opisał w dziełach „Fizyczny opis Nowej Południowej Walii i Ziemi Van Diemena” oraz “Dziennik podróży”. Ta ostatnia publikacja zyskała bardzo przychylną opinię ze strony wielkich naukowców tamtego okresu – w tym samego samego Karola Darwina. Udekorowany przez królową Wiktorię orderami św. Michała i św. Jerzego Strzelecki pozostawił swoje nazwisko w kilku miejscach Australii: w stanie Wiktoria znajdują się Góry Strzeleckiego, na Wyspie Flindersa Szczyt Strzeleckiego, na południu kraju Rzeka Strzeleckiego, a także Pustynia Strzeleckiego.

Paweł Edmund Strzelecki znani Polacy polskie nazwiska
Znani Polacy: Paweł Edmund Strzelecki

Tadeusz Kościuszko (1746-1817)

Ten znakomity dowódca i bohater walk niepodległościowych zostawił swoje ślady na trzech kontynentach. Jego personalia pojawiają się w nazwach ulic, szkół i muzeów zarówno w Polsce, jak i za granicą. Najlepiej kojarzonym punktem na mapie, który nosi nazwisko słynnego generała jest Góra Kościuszki, odkryta przez wspomnianego wyżej Pawła Edmunda Strzeleckiego w 1840 roku. W czasie swoich australijskich peregrynacji, Strzelecki natknął się na najwyższy szczyt kraju i niewiele myśląc, postanowił go ochrzcić na cześć Tadeusza Kościuszki. Kiedy później okazało się, że palmę pierwszeństwa dzierży inna góra, władze australijskie, w uznaniu zasług Strzeleckiego, przeniosły nazwę “Góra Kościuszki” na nowego laureata. W 1944 roku imieniem Tadeusza Kościuszki nazwano także Park Narodowy, w którym znajduje się szczyt. Oprócz słynnego szczytu, nazwisko Tadeusza Kościuszki noszą także parki w Milwaukee i Chicago, hrabstwo w Indianie oraz miasto w stanie Missisipi. W Nowym Jorku znajdują się dwa mosty Kościuszki, a na Alasce – Wyspa Kościuszki.

Jan Czerski znani Polacy polskie nazwiska
Znani Polacy: Jan Czerski

Jan Czerski (1845-1892)

Światowej sławy geolog, udekorowany Złotym Medalem Rosyjskiej Akademii Nauk, zasłynął jako badacz gigantycznych, w niewielkim stopniu zbadanych terenów Syberii. Nie była to destynacja, którą wybrał z własnej woli – po upadku powstania styczniowego został zesłany do Omska, gdzie objął stanowisko bibliotekarza, kustosza oraz konserwatora w Syberyjskim Oddziale Cesarsko-Rosyjskiego Towarzystwa Geograficznego. Niemniej jednak, poświęcił większość życia na poznawanie dziewiczych okolic Bajkału, Irkucka i Indygirki, a także niezbadanych jeszcze obszarów na Uralu. W uznaniu jego zasług jako badacza, ochrzczono jego nazwiskiem wiele miejsc na Syberii. Znajdziemy tutaj dwa pasma górskie zwane Górami Czerskiego, Górę Czerskiego, stanowiącą najwyższy szczyt Gór Bajkalskich, miasto Czersk, Dolinę Czerskiego u stóp Sajanów oraz Szczyt Czerskiego – jeden z najwyższych szczytów gór Chamar-Daban.

Znani Polacy: (c) SuperPolonia.info +GetHome

podobne wpisy

Absurdy prawa autorskiego w Europie

Możliwość komentowania Absurdy prawa autorskiego w Europie została wyłączona

Goniec Polski – bezpłatny tygodnik w Wielkiej Brytanii

Możliwość komentowania Goniec Polski – bezpłatny tygodnik w Wielkiej Brytanii została wyłączona

Kurier Plus – polski tygodnik (nie tylko) w Nowym Jorku

Możliwość komentowania Kurier Plus – polski tygodnik (nie tylko) w Nowym Jorku została wyłączona

Polonia w Chicago – organizacje, instytucje, media

Możliwość komentowania Polonia w Chicago – organizacje, instytucje, media została wyłączona

Polskie szkoły w Nowym Jorku

Możliwość komentowania Polskie szkoły w Nowym Jorku została wyłączona

Prezydent Komorowski uhonorował w Nowym Jorku

Możliwość komentowania Prezydent Komorowski uhonorował w Nowym Jorku została wyłączona

Antwerpia po polsku – czasopismo

Możliwość komentowania Antwerpia po polsku – czasopismo została wyłączona

Polacy i emigracja – ciekawostki

Możliwość komentowania Polacy i emigracja – ciekawostki została wyłączona

Jan Karski i jego misja – wystawa w siedzibie ONZ

Możliwość komentowania Jan Karski i jego misja – wystawa w siedzibie ONZ została wyłączona

Polacy w Austrii – organizacje polonijne

Możliwość komentowania Polacy w Austrii – organizacje polonijne została wyłączona

Festiwal Made in Poland w Anglii

Możliwość komentowania Festiwal Made in Poland w Anglii została wyłączona

Polska galeria na nowojorskim Greenpoincie

Możliwość komentowania Polska galeria na nowojorskim Greenpoincie została wyłączona

Create AccountLog In Your Account