Sarema (niegdyś Ozylia), to największa wyspa należąca do Estonii. Jest położona na Bałtyku, na południe od wejścia do Zatoki Fińskiej. Wyspa ma 2673 km kwadratowych, 40 tys. mieszkańców).
Na wyspie jest miasto Kuressaare, przez które przepływa rzeka Põduste. Miasto powstało tysiąc lat temu, tu gdzie założono port handlowy. Pierwsza pisemna wzmianka o miejscowości oraz istniejącego tu zamku, pochodzą z 1424 roku.
Średniowieczny zamek Kuressaare (Kuressaare piiskopilinnus) stał tu już w końcu XIII wieku, a potem był rozbudowywany. Był gotowy około roku 1400 i początkowo był rezydencją biskupów. W południowo-zachodnim skrzydle była kaplica, wokół dziedzińca były krużganki. Częścią murów były baszty – baszta Sturwalt i Długi Herman. Była też fosa i most zwodzony. Potem zamek sukcesywnie rozbudowywano, między XV a XVII wiekiem.
Podczas wojny inflanckiej (1558-1583 r.) zamek nie ucierpiał. Po częściowych zniszczeniach w czasie wojny północnej w 1711 r., zamek szybko odbudowano. Odrestaurowano po w latach 1904-1912, potem w latach 1968-1985.
Obecnie w zamku jest muzeum Saaremaa, a na przestronnym terenie przed twierdzą organizowane są różnorodne imprezy pod gołym niebem. W okolicach murów nie ma już fosy, lecz malowniczy park.
Ciekawostki o zamku w Kuressaare: (c) SuperPolonia.info
Zobacz też:
> Ciekawostki o Estonii