Chorwację wybiera wielu Polaków, a Słowenia jest daleko w tyle. Czyżby nie byłą godna poznania? A może niewiele jeszcze o niej wiemy? Wraz z firmą Novasol Polska pokazujemy, że to także ciekawa destynacja dla turystów. Tym bardziej, że Chorwacja cenowo dogoniła Słowenię (ta ostatnia uchodziła przez wiele lat za droższą od Chorwacji), a teraz ceny się wyrównały
Dodatkowo Słowenia leży bliżej Polski, więc jeśli planujemy krótki, tygodniowy wypad ten wciśnięty między Austrię, Włochy, Węgry i Chorwację – może to być dobry pomysł.
Co zobaczyć w Słowenii?
Na pewno nie można pominąć Alp Julijskich, zbudowanych ze sfałdowanych wapieni i dolomitów. Przepiękne są też pasma Karawanek, które odwiedzone wiosną przywitają nas zboczami porośniętymi… białymi żonkilami. Alpy Julijskie są dosyć wymagającymi górami, więc zdobycie najwyższych szczytów wiąże się z górskim doświadczeniem. Najwyższym szczytem jest Triglav (2864 m n.p.m.), od którego nazwę przyjął jedyny w Słowenii – Triglavski Park Narodowy. W obrębie parku można znaleźć oczywiście łatwiejsze, rodzinne trasy, np. wokół jeziora polodowcowego Bohinj, które jest zarazem największym słodkim jeziorem w Słowenii.
To co jest niezwykłe w Słowenii, to kolor rzek i jezior, które, jak Socza płynąca wśród najwyższych szczytów, mają turkusowy, lazurowy kolor. Dla osób żądnych wrażeń, niezapomnianym przeżyciem będzie rafting po tej przepięknej rzece. Jej kolor w otoczeniu surowych, ostrych szczytów górskich wydaje się wręcz nierzeczywisty. Swoistym centrum sportów ekstremalnych jest Bovec, w którym można zorganizować rafting (firmy oferują pełne wyposażenie dla uczestników), loty paralotnią i wspinaczkę wysokogórską.
Morze, jaskinie i nie tylko
Długość wybrzeża Słowenii ma zaledwie 46 km. Jednak dla tych, którzy chcieliby zrobić wypad nad morze mamy dobrą wiadomość – przejechanie kraju z góry na dół zajmuje tylko 2,5 godziny. Słowenia jest połączona siecią autostrad, co ułatwia poruszanie i oszczędza czas.
Pisząc o Słowenii i jej pięknej naturze należy też wspomnieć o urokliwych, zabytkowych miastach i miasteczkach. Ptuj, Piran, Koper, Skofja Loka, Maribor i Radovljica zachwycą wąskimi uliczkami, kościołami na wzgórzach, murami obronnymi, placami i rynkami.
Niejako symbolem Słowenii jest jezioro Bled z barkowym kościołem na maleńkiej wyspie. To miejsce przypomina słynne uzdrowiska i leczenie u wód. Wokół deptaka unosi się jeszcze duch i atmosfera międzywojnia, kiedy to Bled należał do ulubionych miejsc wypoczynku europejskiej arystokracji.
Atrakcję turystyczną stanowią także słoweńskie jaskinie. Najbardziej znana jest jaskinia Postojna, wraz z oddalonym od niej kilkanaście kilometrów Predjamskim zamkiem. Tym, którzy widzieli tylko polskie jaskinie, trudno będzie sobie wyobrazić ogrom podziemnego świata jaskini Postojna. Część trasy zwiedzania pokonuje się w specjalnej kolejce, a wielkość podziemnych sal i form naciekowych po prostu zachwyca.
Predjamski zamek, to słynna budowla wzniesiona w głębi góry. Część zamkowych komnat, to naturalne skalne zagłębienia. Historia zamku jest bardzo ciekawa, niemal baśniowa. Turyści nie muszą iść za przewodnikiem, ale każdy otrzymuje odtwarzacz z numerami sal i miejsc, więc ze słuchawkami na uszach poznaje historię zamku we własnym tempie. Dostępna jest nawet wersja audio w języku polskim.
Dostarczył infoWire.pl
Zobacz też:
> Ciekawostki o Słowenii