ciekawostki o celnikach
1. Ruska cysterna
• Kolejny sukces polskich celników: w zderzaku cysterny… pardon, samochodu osobowego na rosyjskich rejestracjach, znaleziono 80 litrów czystego spirytusu. Dobrze, że wykryto. Gdyby nie daj Boże samochód ten uderzył zderzakiem o inny samochód, dopiero byłaby tragedia.
2. Niezwykłe zabytki
• Nieprzystające do życia przepisy celne powodują, że coraz więcej osób jadących za granicę z prezentem, musi iść po specjalne zaświadczenia do konserwatorów zabytków. Bo służby graniczne na wszelki wypadek nie zezwalają na wywóz z kraju przedmiotów, które celnikom wydają się zabytkami. Na przykład jako starożytny antyk została potraktowana doniczka kupiona w OBI, zdobiona w niby-starogreckie wzorki. Podobnie ikony wykonane własnoręcznie przez artystę. Nawet zasuszony liść topoli z narysowanym na nim dziecięcą ręką rysunkami. Wszystko zgodnie z ustawą, która zakazuje wywozu z kraju przedmiotów stworzonych później niż 25 lat temu. Teraz już wiemy, że zardzewiały fiacik 126p z 1985 roku, to wcale nie gruchot, ale zabytek muzealny.
3. Małpa w samochodzie
• Na granicy z Białorusią polscy celnicy zatrzymali pawiana jadącego samochodem, w dodatku bez zapiętych pasów bezpieczeństwa. Uspokajamy wszystkich: pawian był trzeźwy i bynajmniej nie siedział za kierownicą. Na nic zdały się tłumaczenia kierowcy, że siedzący na sąsiednim fotelu pawian, to jego przyjaciel. Pawian nie miał paszportu i to wystarczyło, żeby nie wpuścić go do Rzeczpospolitej.
4. Krowy bez paszportu
• Straż graniczna w Bogatyni ma ostatnio problem ze stadem czeskich krów. Kilka razy dziennie krowy przełażą nielegalnie przez granicę i pasą się w Polsce. Na nic zdają się prośby naszych celników, czeskie krowy wiedzą swoje: polska trawa jest smaczniejsza. Czeskie służby graniczne obiecały, że spróbują dogadać się ze swoimi krowami.
5. Żółw na granicy
• Na polsko-ukraińskim przejściu granicznym schwytano nielegalnie przekraczającego granicę… żółwia czerwonolicego. W roku 2005 polscy celnicy udaremnili przemyt 600 żółwi do Polski.
Celnicy ciekawostki: (c) Szczepan Sadurski, z rubryki Paranoja Polska, pismo satyryczne Twój Dobry Humor, 2002-2010
Zobacz też:
> Podobne teksty na inne tematy