Trzy wystawy i Eryki w Rampie

Trzy wystawy i Eryki w Rampie

Trzy wystawy i Eryki w Rampie

Możliwość komentowania Trzy wystawy i Eryki w Rampie została wyłączona

27 maja 2016 w warszawskim teatrze Rampa wernisaże trzech wystaw karykatury oraz wręczenie Eryków, nagród SPAK

27 maja 2016 r. o godz. 19.00 w Galerii Sztuki Rampa, w Warszawie przy ul Kołowej 20, odbędzie się kolejna doroczna Gala Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury. Jej główną atrakcją będzie wernisaż wystawy karykatury „Trzy w jednej”. Będzie to tak naprawdę wernisaż trzech wystaw (można je będzie oglądać już po początku maja, w tym podczas Nowy Muzeów 14 maja). Zostaną też wręczone nagrody Eryki.

Wystawy satyry

Pierwsza z wystaw, to indywidualny pokaz wyboru prac wybitnego grafika i karykaturzysty polskiego KRZYSZTOFA GRZONDZIELA. Urodził się w 1959 roku w Mysłowicach. Uczęszczał do Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Katowicach, które ukończył ze specjalizacją metaloplastyka. W latach 1881-1997 opieka artystyczna Jerzego Dudy-Gracza. W roku 1984 ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydział Grafiki w Katowicach. Studiował w pracowni grafiki prof. Tomasza Jury, w pracowni malarstwa prof. Macieja Bieniasza i pracowni rzeźby prof. Bronisława Chromego. W prasie jako satyryk zadebiutował w czasopiśmie „Karuzela” w 1997 r. Na wystawie pokazanych zostanie 61 prac artysty na 17 planszach (ramach).

Druga wystawa, to MANUFAKTURA SATYRY czyli plon ogólnopolskiego konkursu satyrycznego w Żyrardowie. Wystawa prac nagrodzonych i wyróżnionych w latach 2010-215 (z 6 edycji konkursu). Ogółem 104 prace, pokazane na 18 planszach (ramach). Organizatorem konkursu jest Urząd Miejski w Żyrardowie. Konkurs uhonorowany został w 2015 roku doroczną, honorową nagrodą Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury, ERYK`2014.

Trzecia wystawa, to POCZET MONARCHÓW POLSKI wg Witolda Mysyrowicza. To 44 konterfekty polskich monarchów wykonane z okazji 1050 rocznicy chrztu Polski i polskiej państwowości, pokazane na 22 planszach. Cykl wizerunków monarchów jest indywidualną próbą autora, pokazania jak on wyobraża sobie polskich władców, którzy wielokrotnie już portretowani już byli przez wybitnych artystów. Najbardziej znany i popularny to oczywiście poczet Jana Matejki. Nie są to wizerunki satyryczne, choć można dopatrzyć się kilku złośliwości. Autor wyraźnie jednych władców idealizuje, innych wręcz odwrotnie. Czasem też świadomie bawi się historią, jak choćby ubierając starą już i brzydką Annę Jagiellonkę w strój, jaki zapewne nosiła w młodości, nie zaś wtedy gdy upozowana już była na szacowną, świętoszkowatą matronę. Kto zna ostatnie prace Mysyrowicza, nie powinien być zaskoczony. Są to wizerunki typowo graficzne, stworzone z agresywnych, kolorowych plam, czasem z detalami materii czy ornamentów.

Uroczysta gala

Wszystkim trzem wystawom towarzyszą odrębne katalogi i plakaty.

W czasie Gali SPAK oprócz otwarcia wspomnianych wystaw, odbędzie się również uroczyste wręczenie dorocznych nagród honorowych Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury – ERYKÓW. Otrzymają je: Krzysztof Grzondziel i Manufaktura Satyry (duże Eryki) oraz Zbigniew Kołaczek (pomysłodawca i współorganizator Manufaktury Satyry, mały Eryk). Autorem statuetek Eryków jest rzeźbiarz i karykaturzysta, Jacek Podlasiński.

Kolejnym punktem programu Gali SPAK będzie aukcja rysunków satyrycznych na rzecz leczenia małego Wojtka, z chorobą Tibial Hemimeila.

Na ilustracji: plakaty Gali oraz Eryków

podobne wpisy

Warszawa. W Pałacu Kultury zaobrączkowali sokoły

Możliwość komentowania Warszawa. W Pałacu Kultury zaobrączkowali sokoły została wyłączona

Wybór ubezpieczenia turystycznego na wakacje

Możliwość komentowania Wybór ubezpieczenia turystycznego na wakacje została wyłączona

Jak technologia kształtuje sposób, w jaki oglądamy piłkę nożną

Możliwość komentowania Jak technologia kształtuje sposób, w jaki oglądamy piłkę nożną została wyłączona

Bilet na autobus w Rzeszowie kupisz także przez telefon

Możliwość komentowania Bilet na autobus w Rzeszowie kupisz także przez telefon została wyłączona

Karykaturzysta na event – jak załatwić?

Możliwość komentowania Karykaturzysta na event – jak załatwić? została wyłączona

8 rzeczy, które trzeba zabrać na obóz sportowy

Możliwość komentowania 8 rzeczy, które trzeba zabrać na obóz sportowy została wyłączona

Jak przygotować się do wiosny

Możliwość komentowania Jak przygotować się do wiosny została wyłączona

Pomysły na śmieszne prezenty dla znajomych

Możliwość komentowania Pomysły na śmieszne prezenty dla znajomych została wyłączona

Jak szybciej nauczyć się języka obcego

Możliwość komentowania Jak szybciej nauczyć się języka obcego została wyłączona

Gry dla miłośników czołgów

Możliwość komentowania Gry dla miłośników czołgów została wyłączona

Dlaczego dostawcy kasyn są ważni?

Możliwość komentowania Dlaczego dostawcy kasyn są ważni? została wyłączona

Doleciałeś, ale nie ma bagażu. Co wtedy?

Możliwość komentowania Doleciałeś, ale nie ma bagażu. Co wtedy? została wyłączona

Create AccountLog In Your Account