Posąg Ramzesa II w Muzeum Egipskim

Posąg Ramzesa II w Muzeum Egipskim

Posąg Ramzesa II w Muzeum Egipskim

W styczniu 2018 r. ważący 82 tony posąg Ramzesa II stanął w Atrium Wielkiego Muzeum Egipskiego. To już czwarta podróż tego kolosa

Podróże Ramzesa II

Swoją pierwszą podróż odbył 3 tysiące lat temu z kamieniołomu w Asuanie na teren nekropolii Memfis, gdzie został ustawiony przed fasadą Świątyni Ptaha.

W 1955 roku ówczesny prezydent Gamal Abdel Nasser postanowił przenieść pomnik do Bab Al-Hadid (aktualnie Ramzes Square) w Kairze. Po trzeci kolejny gigantyczna statua Ramzesa II została przetransportowana w 2006 roku do siedziby Wielkiego Muzeum Egipskiego, gdzie decyzją Ministra Kultury Farouka Hosniego miała znaleźć schronienie przed smogiem i zanieczyszczeniami.

XIX-wieczne odkrycie

Świat dowiedział się o kolosalnym posągu Ramzesa II dzięki włoskiemu podróżnikowi Giovanniemu Cavigli, który odkrył go dla ludzkości w 1820 roku. Z uwagi na swoje imponujące rozmiary odkrywca podzielił go na sześć części, aby ułatwić transport do Włoch. Jednak operacja zakończyła się niepowodzeniem.

Za rządów Mohammeda Ali Pashy podjęto ponowną próbę transportu kolosa, tym razem do Muzeum Brytyjskiego w Londynie. Jednak i w przypadku zaniechano operacji. Posąg pozostał w Egipcie.

Wielkie Muzeum Egipskie w Gizie

Wielkie Muzeum Egipskie mieści zbiory sztuki starożytnego Egiptu. Kamień węgielny pod budowę nowego budynku został położony w lutym 2002 roku. Oficjalne otwarcie muzeum planowane jest na rok 2022, a część budynku została otwarta dla zwiedzających pod koniec 2018 roku. Wielkie Muzeum Egipskie na pomieścić 100 tysięcy eksponatów, poczynając od prehistorii i kończąc na wczesnym okresie rzymskim. Połowa zbiorów będzie eksponowana… elektronicznie.

Wśród skarbów starożytności znajdą się kolekcje króla Tutanchamona, Heteferes, matki Faraona Khufu, Yuya i Thuya, dziadków faraona Echnatona, Senedjem, głównego wykonawcy faraona Ramzesa II oraz królewskie mumie i skarby z grobowców królewskich w Tanis, a także obiekty pogrzebowe Mekete-Re, wysokiego rangą urzędnika XI dynastii. Zwiedzający będą mogli również podziwiać gigantyczny posąg Ramzesa II oraz drugą słoneczną łódź Chufu.

Muzeum znajduje się na powierzchni 50 hektarów, około dwóch kilometrów od piramid w Gizie i jest częścią nowego planu zagospodarowania płaskowyżu.

Kim był Faraon Ramzes II

Ramzes II, syn króla Setiego I, znany również jako Ramzes Wielki, był trzecim faraonem dziewiętnastej dynastii Egiptu. To jeden z najpotężniejszych i najbardziej wpływowych faraonów starożytnego Egiptu. Panowanie Ramzesa II było naznaczone licznymi starciami wojennymi potwierdzającymi militarną siłę władcy. Faraon Ramzes II zasiadł na tronie Egiptu jako dwudziestolatek (ok. 1279 roku p.n.e) i rządził przez 66 lat aż do swojej śmierci ( 1213 p.n.e).

Zobacz też:
> Piramidy Egipskie
> Wielki Sfinks

podobne wpisy

Copacabana, Boliwia

Możliwość komentowania Copacabana, Boliwia została wyłączona

Kara za wycieczkę do Turcji

Możliwość komentowania Kara za wycieczkę do Turcji została wyłączona

Washington, D.C.

Możliwość komentowania Washington, D.C. została wyłączona

Reloj Monumental w Tijuana, Meksyk

Możliwość komentowania Reloj Monumental w Tijuana, Meksyk została wyłączona

Melrose Abbey, Szkocja

Możliwość komentowania Melrose Abbey, Szkocja została wyłączona

Włochy – ciekawostki

Możliwość komentowania Włochy – ciekawostki została wyłączona

Góra Longs Peak, Colorado, USA

Możliwość komentowania Góra Longs Peak, Colorado, USA została wyłączona

10 ciekawostek o Szkocji

Możliwość komentowania 10 ciekawostek o Szkocji została wyłączona

Holland Tunel w Nowym Jorku

Możliwość komentowania Holland Tunel w Nowym Jorku została wyłączona

Meksyk. Teotihuacán i trzecia piramida świata

Możliwość komentowania Meksyk. Teotihuacán i trzecia piramida świata została wyłączona

Narodowy Cmentarz w Arlington

Możliwość komentowania Narodowy Cmentarz w Arlington została wyłączona

Z wizytą w Biskupinie

Możliwość komentowania Z wizytą w Biskupinie została wyłączona

Create AccountLog In Your Account