Warszawa ciekawostki dla dzieci, które warto znać. Niezwykłe ciekawostki i fakty na temat Warszawy, stolicy Polski. Z czego słynie to miasto – wszystko, co powinieneś wiedzieć w Warszawie!
Historia Warszawy, która jest największym miastem w naszym kraju, sięga epoki średniowiecza. Jej dynamiczny rozwój rozpoczął się pod koniec XVI wieku, kiedy stała się stolicą Polski. Miasto zostało w wielkim stopniu zrujnowane podczas powstania warszawskiego w 1944 roku, a po odbudowie odrodziło się jako miejsce, w którym stykają się historia i tradycja z nowoczesnością oraz najnowszymi trendami. Co warto wiedzieć na temat Warszawy? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki na jej temat.
1. Gdzie mieszkała warszawska syrenka?
Symbolem miasta jest warszawska Syrenka, uwieczniona w formie pomnika. Wiąże się z nią legenda nawiązująca do czasów, kiedy polskie rzeki i morza zamieszkiwały prawdziwe syreny (jeśli wierzyć, być może istniały). Jedna z nich wyruszyła Wisłą na południe, a kiedy postanowiła odpocząć, jej oczom ukazały się piękne tereny i postanowiła tu zamieszkać. Gdy rybacy chcieli ją przepędzić, syreni śpiew o pięknej Wiśle wzruszył ich do tego stopnia, że pozwolili jej zostać. Tymi terenami było dzisiejsze Stare Miasto.
> Ciekawostki o warszawskiej syrence
2. Łazienki Królewskie – skąd jest ta nazwa?
To najsłynniejszy park w Polsce, a ich nazwa nawiązuje do barokowego pawilonu, w którym znajdowały się kiedyś łaźnie. W parku znajdują się pałace i pawilony, a także cztery ogrody tematyczne. Turyści spacerujący po Łazienkach mają szanse na spotkanie tu wiewiórek oraz pawi.
3. Skąd wzięła się nazwa Warszawa?
Jeszcze w czternastym wieku miasto nosiła nazwę „Warszewa”. W kolejnym stuleciu w dokumentach pojawia się nazwa „Warszowa”. Pochodzenie tej nazwy przypisuje się imieniu Warcisław, ale wiąże się z nią również legenda. Niektórzy wierzą, że nazwa miasta pochodzi od Warsa i Sawy. On według legendy był rybakiem, a ona syreną. Połączyła ich miłość, a pocałunek sprawił, że Sawa zamieniła się w prawdziwą kobietę.
4. Czy można kupić Kolumnę Zygmunta?
Z czego słynie Warszawa? Między innymi z Kolumny Zygmunta. W pierwszej połowie XVII wieku w Warszawie stanęła Kolumna Zygmunta, która była pierwszym pomnikiem w mieście, który nie był związany z religią. W latach dwudziestych XX wieku pewien kreatywny oszust i złodziej Kolumnę Zygmunta sprzedał przechodniowi za zawrotną sumę. Ponieważ jest ona własnością miasta, nowy „właściciel” na szczęście nie próbował zabrać jej ze sobą.
> Ciekawostki o Kolumnie Zygmunta
5. Telefony w warszawskich kawiarniach
W latach dwudziestych XX wieku w Warszawie bardzo popularne były kawiarnie z telefonami. Goście siadali przy stolikach, a na każdym z nich znajdował się telefon podłączony do sieci. Wkrótce dzięki temu goście kawiarni mogli telefonować do innych gości tej samej kawiarni. W ten sposób często poznawano nowych ludzi i zawierano przyjaźnie.
> Historyczne ciekawostki o Warszawie
6. Skąd wzięła się nazwa Żoliborz?
Nazwa warszawskiej dzielnicy Żoliborz pochodzi z języka francuskiego. Słowa „joli bord” oznaczają „uroczy brzeg”. Sama nazwa pochodzi z czasów, kiedy język francuski był powszechny i bardzo modny, a nauczyciele języka francuskiego uczyli w domach bogatych warszawiaków. Jednym z takich nauczycieli był ojciec kompozytora Fryderyka Chopina, który pochodził z Francji.
7. Najdłuższa ulica Warszawy i Polski
W Warszawie znajduje się najdłuższa ulica w całej Polsce. Wał Miedzeszyński ma aż 14,6 kilometrów, dlatego podczas umawiania się z kimś na tej ulicy dobrze jest dokładnie uzgodnić miejsce spotkania.
> Ciekawostki o ulicach Warszawy
8. Serce w Muzeum Powstania Warszawskiego
W interaktywnym Muzeum Powstania Warszawskiego (Grzybowska 79) znajduje się wysoki mur, z którego przez cały czas i w całym muzeum słychać bicie serca. Jest to symbol miasta, które przeżyło okupację i powstanie.
> Cmentarz Powstania Warszawskiego
9. Słynne czekoladki z Warszawy
W połowie XIX wieku w Warszawie powstała cukiernia, która później przerodziła się w największą i najsłynniejszą fabrykę słodyczy w Polsce. Tą cukiernią była E.Wedel, a na miejscu przygotowywano pięknie wyglądające ciastka z kremem, czekoladki i karmelki. Dziś firma ta wciąż słynie z czekolad i znakomitego ptasiego mleczka.
10. Gdzie w Warszawie fruwają mewy?
Warszawa jest jedyną stolicą w całej Unii Europejskiej, blisko której znajduje się rezerwat przyrody. Jeziorko Czerniakowskie jest miejscem zamieszkania wielu gatunków ptaków takich, jak kokoszki wodne oraz mewy.
Warszawa ciekawostki dla dzieci i zdjęcia: (c) SuperPolonia.info
Zobacz też:
> Warszawskie parki ciekawostki
> Centrum Nauki Kopernik
> Ciekawostki o warszawskim ZOO