Kraina Tysiąca Jezior idealnym miejscem na uprawianie sportów wodnych

Kraina Tysiąca Jezior idealnym miejscem na uprawianie sportów wodnych

Kraina Tysiąca Jezior idealnym miejscem na uprawianie sportów wodnych

Możliwość komentowania Kraina Tysiąca Jezior idealnym miejscem na uprawianie sportów wodnych została wyłączona

Mazury są unikalnym miejscem o niespotykanej przyrodzie. Przyciągają zarówno tych, którzy kochających ciszę i spokój oraz relaks wśród wspaniałych krajobrazów, jak i miłośników sportów wodnych, którzy chcą aktywnie spędzić wolny czas. Bogactwo akwenów wodnych i bezpośrednie sąsiedztwo urokliwej natury zachęca do wybrania tego rejonu Polski

Urlop pod żaglami

Żeglarstwo to zdecydowanie najbardziej popularna forma sportu wodnego na Mazurach. Jest to wspaniały sposób na aktywne spędzania wolnego czasu. Spokojne żeglowanie po taflach jeziora wycisza, a w przypadku mocniejszych wiatrów, wymaga większej aktywności w trakcie rejsu. Spośród wszystkich jezior mazurskich, ponad 30 jest połączonych ze sobą gęstą siecią kanałów i rzek. Dzięki nim jeziora stanowią doskonałe miejsce na rozwinięcie żagli. Liczący 120 km Szlak Wielkich Jezior Mazurskich jest jednym z najpopularniejszych akwenów wodnych dla żeglarzy. Tworzą go głównie jeziora rynnowe otoczone rezerwatami, takie jak: Ryńskie, Tałty, Bełdany, Nidzkie, Mikołajskie, Roś czy Wojnowo. Szlak nieodłącznie jest związany z ciekawymi zabytkami i atrakcjami turystycznymi. Płynąc nim, warto zacumować w którejś z licznych przystani i zwiedzić interesujące miejsca.

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich to oczywiście jeden z wielu równie urokliwych tras i jezior, które warto przepłynąć. Boczne szlaki są niezwykle malownicze. Dla tych, którzy chcą całkowitego wyciszenia i relaksu, doskonałe będzie cumowanie na dziko. Warto zaszyć się w szuwarach i posłuchać ciszy, którą mącą tylko dźwięki przelatujących gęsi i czapli. Pamiętajmy, by przed cumowaniem wybrać miejsca o piaszczystym, niekamienistym dnie. Wieczory spędzone na jachcie, pod gwiazdami będą niezapomniane. Doskonałym pomysłem będzie również skorzystanie z oferty luksusowego hotelu SPA z wyśmienitym zapleczem gastronomicznym oraz kompleksem SPA, gdzie odpoczniemy i odprężymy się po intensywnym halsowaniu po wodach jeziora.

Dla tych, którzy chcą poczuć siłę wiatru

Dla miłośników prawdziwych emocji na wodzie równie ciekawą propozycją będzie windsurfing. Za jednego z pionierów tego sportu uważa się Newmana Darby’ego. Ten Australijczyk w 1948 roku wpadł na pomysł doczepienia do deski ruchomego żagla, który pozwalałby na kierowanie bez używania steru. Nie opatentował jednak tego rozwiązania – zrobili to kilkanaście lat później Amerykanie, Hoyle Schweister oraz Jim Drake. Od tego czasu windsurfing zaczął wzbudzać coraz większe zainteresowanie i stawał się popularną dyscypliną sportu.

W Polsce pierwsze regaty windsurfingowe odbyły się w 1974 roku na Zalewie Zegrzyńskim. Ta dyscyplina sportu określana była mianem surfingu wietrznego.

To fascynująca forma aktywności, w której za pomocą deski, masztu, bomu i żagla, używając odpowiedniej techniki i wykorzystując siłę wiatru, możemy wspaniale ślizgać się po wodach. W zależności od naszych umiejętności możemy wybrać różne modele desek (Wave, Freestyle, Freeride) oraz żagli.

Dla lubiących wyższe dawki adrenaliny ciekawszą propozycją może być kitesurfing. Początek tej dyscypliny to przełom lat 70. i 80. Kitesurfing to ślizg, inaczej jazda na wodzie, w której wykorzystujemy specjalną deskę, latawiec oraz system pozwalający nim sterować (bar). Za pomocą tych elementów sterujemy oraz kontrolujemy prędkość ślizgu. To doskonała rozrywka dla osób uwielbiających aktywność na wodnych akwenach. Kitesurfing niedawno został zakwalifikowany jako olimpijska dyscyplina sportowa i będziemy mogli zobaczyć ją na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku.

Kontrolowane loty nad wodami jezior

W ostatnich latach coraz popularniejsze staje się wymyślne i wręcz akrobatyczne latanie nad wodą, czyli flyboarding. Polega na unoszeniu się nad wodą na specjalnej desce dzięki strumieniowi wody wyrzucanej pod dużym ciśnieniem. Woda doprowadzana jest z turbiny skutera za pomocą długiego węża. Przy odrobinie doświadczenia osoba na desce może unieść się nad taflę wody nawet na kilkanaście metrów. Po opanowaniu stania i zachowywania równowagi na flyboardzie można już próbować wykonywać akrobacje, i delfinie skoki czy też nurkować w wodzie. Do tej dyscypliny potrzebny jest duży akwen wodny, dlatego coraz bardziej rozpowszechnia się ona na Mazurach. Warto spróbować swoich sił w tym sporcie, chociaż bez wątpienia wymaga to niemałej odwagi.

Kolejną ciekawą aktywnością na mazurskich jeziorach może być wakebording. To swoista kombinacja nart wodnych, snowboardu i surfingu. Stojąc na desce, ślizgamy się po powierzchni wody dzięki trzymanej linie ciągniętej przez specjalną motorówkę. Utrzymanie równowagi i odpowiednie balansowanie ciałem pozwala na wykonywanie różnych akrobacji. W Giżycku znajduje się specjalny wake park, gdzie możemy korzystać z dwusłupowego wyciągu o długości 180 i 200 m.

Aktywny spokój na mazurskich wodach

Jeśli lubimy spokój, ciszę i podziwianie zielonych brzegów jezior, a przy tym chcemy się poruszać i spędzać czas aktywnie, to warto spróbować pływania na desce SUP (Stand Up Paddle). Stojąc na desce, płyniemy, odpychając się przy pomocy wiosła. Ta wspaniała forma aktywności angażuje mięśnie pleców, ramion, lędźwi i nóg. To doskonały relaks dla starszych i młodszych!

Na bliski kontakt z naturą pozwala także kajakarstwo. Podczas tej aktywności mamy możliwość spędzenia czasu w gronie znajomych, czy rodziny. To znakomity sposób na poprawę kondycji fizycznej, a bezpośrednia bliskość natury dostarcza wielu wrażeń.

Mazury są regionem znakomicie przygotowanym na przyjęcie turystów. Czeka na nich doskonała infrastruktura, przyjazne mariny oraz wypożyczalnie sprzętu wodnego. Dobrze funkcjonują tu także wszelkiego rodzaju szkółki i kursy. Zachęcają one do zdobycia odpowiednich umiejętności i technik pozwalających na pełne i bezpieczne korzystanie z bogactwa jezior mazurskich.

podobne wpisy

Przegląd tanich głośników bezprzewodowych

Możliwość komentowania Przegląd tanich głośników bezprzewodowych została wyłączona

Mass media we współczesnym świecie

Możliwość komentowania Mass media we współczesnym świecie została wyłączona

Dlaczego dostawcy kasyn są ważni?

Możliwość komentowania Dlaczego dostawcy kasyn są ważni? została wyłączona

Zmiany, jakie czekają branżę hazardową w najbliższych latach

Możliwość komentowania Zmiany, jakie czekają branżę hazardową w najbliższych latach została wyłączona

Czas na rowery elektryczne

Możliwość komentowania Czas na rowery elektryczne została wyłączona

Bilet na autobus w Rzeszowie kupisz także przez telefon

Możliwość komentowania Bilet na autobus w Rzeszowie kupisz także przez telefon została wyłączona

Twierdza: Władcy wojny – czy warto zagrać?

Możliwość komentowania Twierdza: Władcy wojny – czy warto zagrać? została wyłączona

Ciekawostki o Las Vegas, mieście grzechu

Możliwość komentowania Ciekawostki o Las Vegas, mieście grzechu została wyłączona

Las Vegas Strip i jego historia

Możliwość komentowania Las Vegas Strip i jego historia została wyłączona

Jak przygotować przestrzeń do nauki

Możliwość komentowania Jak przygotować przestrzeń do nauki została wyłączona

Kwasy omega-3. Za to je lubimy?

Możliwość komentowania Kwasy omega-3. Za to je lubimy? została wyłączona

Hazard: Równoważenie pasji i ryzyka

Możliwość komentowania Hazard: Równoważenie pasji i ryzyka została wyłączona

Create AccountLog In Your Account