Arkady Kubickiego ciekawostki i najważniejsze informacje o Arkadach Kubickiego. Historia i dzień dzisiejszy obiektu będącego częścią zamku w Warszawie
Arkady Kubickiego
1) Arkady Kubickiego, to budowla obok Zamku Królewskiego w Warszawie. Dokładniej, na skarpie od wschodniej strony zamku. Jest integralną częścią rezydencji. Adres: Plac Zamkowy 4.
Arkady Kubickiego ciekawostki z historii
2) Budowlę wzniesiono w latach 1818–1821, według projektu polskiego architekta Jakuba Kubickiego. Zaprojektowano też dwa ogrody: górny na skarpie i dolny na terenie Podzamcza. Było to związane z tym, że miała wzrosnąć rola zamku jako reprezentacyjnego obiektu państwa.
3) Pomysł architektoniczny był taki, że Arkady Kubickiego miały wzmocnić zamkową skarpę, a równocześnie stać się tarasem widokowym łączącym górny i dolny ogród.
4) Z powodu braku funduszy obiektu nie udało się zrealizować w całości. Po powstaniu listopadowym Rosjanie zamurowali otwarte przestrzenie Arkad Kubickiego. Urządzono tu koszary, później stajnię i magazyny. Po 1918 r. obiekt wykorzystywali Polacy, także w celach wojskowych.
5) O dziwo, obiekt przetrwał II wojnę światową w stanie nienaruszonym, choć położony tuż obok Zamek Królewski Niemcy zniszczyli i musiał być odbudowywany w zasadzie od zera. Do lat 80. Arkady Kubickiego wykorzystywane były przez polskie wojsko. Obiekt z roku na rok niszczał.
Ogrody zamkowe
6) Z dokumentów wiemy, że ogrody obok zamku istniały już w XV wieku i powstały z inicjatywy Anny Jagiellonki. Miejsce na ogrody skurczyło się po rozbudowie zamku. Wiadomo też, że z inicjatywy Zygmunta III przy zamku posadzono drzewa owocowe i kwiaty. Potem jak już wiemy, były działania Jakuba Kubickiego, a po nich dewastacja terenu. W 1918 r. wykonano tu prace porządkowe, a nowy ogród powstał w 1938 roku.
7) W labiryntach Ogrodu Dolnego znajduje się figura potwora, przypominająca smoka. Jest to rzeźba Chimery, karmiącej smoczycy. Powstała w XVIII wieku i kiedyś prawdopodobnie zdobiła zwieńczenie jednego z nieistniejących obecnie budynków stojących w pobliżu Zamku Królewskiego.
Arkady Kubickiego obecnie
8) Po długim okresie braku zainteresowania, obiekt gruntownie odbudowano w latach 1995-2009. Bezpośrednim powodem było obsunięcie się frontowej części budowli wiosną 1995 roku. Było to związane z działaniem wód opadowych, spływających ze skarpy.
9) Wraz z Arkadami Kubickiego, zrewitalizowano też położone obok ogrody zamkowe. W 2009 roku to miejsce udostępniono zwiedzającym.
10) Obiekt ma 1600-2000 m² przestrzeni użytkowej (podawane są różne informacje). Zewnętrzne ściany konstrukcyjne mają 3,3 metra grubości.
11) Obecnie Arkady Kubickiego są połączone schodami ruchomymi z zamkiem. Odbywają się tu wydarzenia (wystawy, koncerty), a w restauracji także firmowe eventy i wesela. Planowane jest jeszcze większe niż obecnie zagospodarowanie obiektu na potrzeby handlowe i kulturalne.
12) Arkady Kubickiego otwarte są codziennie między godz. 10 a 18, a w niedziele w godz. 11-18.
Arkady Kubickiego ciekawostki i zdjęcia: (c) SuperPolonia.info
Zobacz też:
> W Pałacu Kultury zaobrączkowali sokoły
> Nurogęsi w Warszawie