Tanie linie. Bagaż podręczny w samolocie i dopłaty

Tanie linie. Bagaż podręczny w samolocie i dopłaty

Tanie linie. Bagaż podręczny w samolocie i dopłaty

Ceny biletów oferowane przez tnie linie lotnicze zachęcają do realizacji podróżniczych marzeń. Jednak często skuszeni niedrogimi przelotami, zapominamy o dodatkowych opłatach za bagaż. Zdarza się, że są one droższe niż sam lot

Jak nie pójść z torbami?

Zarówno bagaż podręczny, jak i rejestrowany, czyli nadawany do luku bagażowego, musi spełniać określone w regulaminach przewoźników wymogi dotyczące wagi i rozmiarów. Brak dostosowania się do nich, oznacza dopłaty.

– Zasady przewozu bagażu nie są jednolite i każda linia lotnicza stosuje inną, własną politykę. Coraz częściej podstawowy bilet lotniczy obejmuje jedynie podróż z małym bagażem podręcznym – tłumaczy Rafał Nawrocki, specjalista ds. obsługi pasażerów Portu Lotniczego Lublin. – Rygorystyczne sprawdzanie toreb, plecaków i walizek podręcznych najczęściej stosowane jest przez tanie linie lotnicze. Na większości lotnisk pracownik reprezentujący przewoźnika poprosi nas, abyśmy włożyli przedmioty do specjalnej, metalowej miarki. Bagaż musi się w niej zmieścić w całości. O ile waga bagażu jest rzadko sprawdzana, to jego rozmiar i liczba sztuk już częściej – podkreśla Rafał Nawrocki.

Sprawdzanie bagażu podręcznego przez kontrolerów linii lotniczych prowadzone jest wyrywkowo. Wiele zależy od skrupulatności konkretnego pracownika. Jakie wymagania stawiają zatem obecnie najpopularniejsi w Polsce tani przewoźnicy?

Ryanair

Irlandzkie linie lotnicze dosyć często zmieniają swój regulamin dotyczący małego bagażu. Obecnie na pokład samolotu można wnieść bezpłatnie jedną torbę lub plecak o wymiarach do 40 x 20 x 25 cm, które należy umieścić pod fotelem przed sobą. Za niedopełnienie wytycznych Ryanair pobiera dodatkową opłatę w wysokości 107 złotych.

Istnieje także możliwość dokupienia pierwszeństwa wejścia na pokład wraz z wniesieniem dodatkowego bagażu podręcznego o dopuszczalnych wymiarach 55 x 40 x 20 cm. Koszt tej usługi, w zależności od trasy i sezonu, w którym odbywa się podróż, zaczyna się od 29 złotych, a dokładne ceny zgodnie z informacjami na stronie Ryanaira mieszczą się w przedziale od 6 do 10 euro. Dopuszczalny limit wagowy wynosi 10 kg.

Wizz Air

Przewoźnik dopuszcza jedną bezpłatną sztukę małego bagażu podręcznego o maksymalnych wymiarach 40 x 30 x 20 cm i wadze do 10 kg, którą należy ulokować pod poprzedzającym fotelem lub w górnym schowku, o ile zostało tam wolne miejsce. Przy zakupie dodatkowego pakietu, oprócz pierwszeństwa wejścia na pokład, podróżny otrzymuje możliwość wniesienia ze sobą większej podręcznej walizki o wymiarach 55 x 40 x 23 cm i wadze do 10 kg. Oprócz tego każdy może zabrać także przedmioty takie jak telefon, koc czy płaszcz. Za przekroczone wymiary bagażu pasażerów czekają dopłaty – za małe torby będzie to 25 euro, a za walizki, które muszą zostać odesłane do luku – 60 euro.

Norwegian Air Shuttle

Na pokład norweskich linii lotniczych każdy pasażer może w cenie biletu wnieść jedną sztukę bagażu podręcznego. Oprócz niej ma prawo nieodpłatnie zabrać jeden niewielki przedmiot użytku osobistego. Obie rzeczy nie powinny łącznie przekraczać 10 lub 15 kg wagi, w zależności od wybranej taryfy. Maksymalne wymiary bagażu, to: 55 x 40 x 23 cm, a przedmiotu dodatkowego: 25 x 33 x 20 cm. Ewentualne dopłaty wahają się od 50 do 160 euro za każdą sztukę bagażu w jedną stronę przelotu.

EasyJet

Przewoźnik zezwala na podróż z jedną sztuką bagażu podręcznego. Linia nie stawia ograniczeń wagowych. Jedynym wymogiem jest zdolność samodzielnego włożenia posiadanego bagażu do górnego schowka. W samolocie przewidziano miejsce określoną liczbę sztuk bagażu podręcznego. Pozostałe torby zostają nieodpłatnie umieszczone w luku bagażowym. Maksymalne wymiary walizek pokładowych, to 56 x 45 x 25 cm (wliczając kółka i uchwyty).

Dodatkowo przy zakupie wybranych opcji dopuszczalny jest również mały bagaż (na przykład etui na laptopa), który musi mieścić się w wymiarach 45 x 36 x 20 cm. Na pokład można też wnieść rzeczy takie, jak parasolka czy okrycie wierzchnie. Bagaż podręczny, który nie spełnia regulacji, traktowany jest i rozliczany tak, jak rejestrowany.

Zapamiętaj

Do bagażu podręcznego należy zabrać wartościowe przedmioty, takie jak dokumenty czy sprzęt elektroniczny. W ramach opisanych limitów możemy wziąć na pokład także zakupy zrobione w strefie wolnocłowej. Podróżujący powinni pamiętać, że zawsze, gdy kontrolowany bagaż nie spełnia wymagań przewoźnika, należy nadać go do luku samolotowego, co wiąże się z dodatkową opłatą zależną od lotu. Niektóre trasy posiadają dodatkowe ograniczenia wagowe. Jednostkowe ceny za bagaż uzależnione są od tego, czy opłacamy go wcześniej online (co przeważnie jest tańsze), czy na lotnisku.

Zobacz też:
> Ciekawostki o bagażach
> Jak tanio kupić bilet na samolot
> Hotele – ciekawostki

podobne wpisy

Mundial 2018. Grupa G: Belgia, Anglia, Tunezja, Panama

Możliwość komentowania Mundial 2018. Grupa G: Belgia, Anglia, Tunezja, Panama została wyłączona

Ciekawostki od LegalBukmacher: co oznacza DNB od bukmachera?

Możliwość komentowania Ciekawostki od LegalBukmacher: co oznacza DNB od bukmachera? została wyłączona

Wybór najlepszego kasyna online

Możliwość komentowania Wybór najlepszego kasyna online została wyłączona

Wyposażenie łazienki – jakie akcesoria sprawdzą się w tym pomieszczeniu?

Możliwość komentowania Wyposażenie łazienki – jakie akcesoria sprawdzą się w tym pomieszczeniu? została wyłączona

Sobowtór Maryli Rodowicz do sądu

Możliwość komentowania Sobowtór Maryli Rodowicz do sądu została wyłączona

Co to jest TikTok?

Możliwość komentowania Co to jest TikTok? została wyłączona

Jak rozpocząć przygodę z e-gamingiem? Podpowiada Betinia

Możliwość komentowania Jak rozpocząć przygodę z e-gamingiem? Podpowiada Betinia została wyłączona

8 rzeczy, które trzeba zabrać na obóz sportowy

Możliwość komentowania 8 rzeczy, które trzeba zabrać na obóz sportowy została wyłączona

Niepodległość – konkurs w 100-lecie odzyskania niepodległości

Możliwość komentowania Niepodległość – konkurs w 100-lecie odzyskania niepodległości została wyłączona

Historia dziecięcych zabawek

Możliwość komentowania Historia dziecięcych zabawek została wyłączona

Windows 7 wciąż działa na ponad 100 mln komputerów

Możliwość komentowania Windows 7 wciąż działa na ponad 100 mln komputerów została wyłączona

Jak znaleźć najlepsze bonusy w kasynie

Możliwość komentowania Jak znaleźć najlepsze bonusy w kasynie została wyłączona

Create AccountLog In Your Account