Capitol Records Building w Hollywood

Capitol Records Building, znany również jako Capitol Records Tower, to 13-piętrowy budynek w Hollywood. Mieści się w dzielnicy handlowo-rozrywkowej na północ od skrzyżowania Hollywood i Vine, pod adresem 1750 Vine Street, Los Angeles. Został zaprojektowany przez Louisa Naidorfa z Welton Becket Associates i jest jednym z charakterystycznych budynków tej części Los Angeles. Budowa rozpoczęła się wkrótce po przejęciu przez brytyjską firmę EMI firmy Capitol Records w 1955 r., a ukończono ją w kwietniu 1956 r. W budynku mieści się studio nagraniowe Capitol Studios.

Słynne studio nagrań

Urządzenie do nagrywania obejmuje osiem komór echa, zaprojektowanych przez gitarzystę Les Paula oraz trzy główne studia A, B i C. W tych studiach nagrywali swoje albumy znani wykonawcy tacy, jak np. Frank Sinatra. Jego album „Conducts Tone Poems of Color” był pierwszym, który został nagrany w Capitol Records Tower.

W 2012 r. Studio A otrzymało nową konsolę miksującą AMS Neve 88R, zaprojektowaną i zbudowaną dla Ala Schmitta i Paula McCartneya.

Architektura biurowca

Projekt budynku Capitol Records Building oparty jest na rysunkach Lou Naidorfa, który był głównym architektem. Miał 24 lata, gdy zaprojektował ten okrągły budynek biurowy.

Budynek jest 13-piętrowy, gdyż w momencie jego budowy można było tu budować gmachy nie wyższe niż 150 stóp (46 metrów). Dodajmy, że ograniczenia te zniesiono niedługo potem, w 1956 r.

Szerokie zakrzywione markizy nad oknami na każdej kondygnacji i wysoki kolec wychodzący ze szczytu budynku przypominają stos płyt na obrotnicy z wrzecionem skierowanym w stronę nieba. Prostokątny parter to osobna konstrukcja, które po ukończeniu została połączona z wieżą.

Capitol Records Building Hollywood Los Angeles
Gmach Capitol Records Building przed zapadnięciem zmroku

Mural na biurowcu

W kwietniu 2011 roku firma Capitol Records i artysta Richard Wyatt Jr. odnowili swój kultowy hollywoodzki mural jazzowy na południowej ścianie budynku. Odrestaurowany i wykonany ręcznie z oszklonej płytki ceramicznej mural, ma wymiary 26 na 88 stóp (7,9 na 26,8 m). Ma tytuł „Hollywood Jazz: 1945–1972” i przedstawia wielu wybitnych muzyków jazzowych.

Ciekawostki

* Migające światło na szczycie wieży, to słowo „Hollywood” w alfabecie Morse’a. To był pomysł ówczesnego prezydenta Capitol, Alana Livingstona, który chciał reklamować status Capitolu jako pierwszej wytwórni z siedzibą na zachodnim wybrzeżu. Napis został włączony przez Leilę Morse, wnuczkę Samuela Morse’a.

* W 1992 r. światło na szczycie wieży migało alfabetem More’a napis: „Capitol 50”, na cześć pięćdziesiątej rocznicy wytwórni.

* Czarno-biały wizerunek budynku pojawił się na albumach wielu artystów nagrywających w Capitol Records Tower, z podpisem: „From the Sound Capitol of the World”.

* Podziemne komory echa w Capitol Studios znajdują się ponad 20 stóp (6,1 m) poniżej poziomu gruntu. Al Schmitt, starszy inżynier i producent nagrań w branży nagraniowej twierdzi, że są one „najlepsze w branży”.

> Dla SuperPolonia.info: Agnieszka Liddle – polski przewodnik po Los Angeles i okolicach. O ciekawostkach Capitol Records Building oraz wielu innych miejsc Hollywood i Los Angeles chętnie opowiem Państwu osobiście.

Los Angeles przewodnik Agnieszka Liddle Ashley
Agnieszka Liddle

 

podobne wpisy

Jak wygląda Sylwester w innych krajach

Możliwość komentowania Jak wygląda Sylwester w innych krajach została wyłączona

Włoskie miasto Bergamo – co zobaczyć

Możliwość komentowania Włoskie miasto Bergamo – co zobaczyć została wyłączona

Montevideo, Urugwaj

Możliwość komentowania Montevideo, Urugwaj została wyłączona

Wyprawa na Trolltungę – opis wycieczki

Możliwość komentowania Wyprawa na Trolltungę – opis wycieczki została wyłączona

Zaskakujące ciekawostki o turystyce i podróżach

Możliwość komentowania Zaskakujące ciekawostki o turystyce i podróżach została wyłączona

Piramidy egipskie, Giza

Możliwość komentowania Piramidy egipskie, Giza została wyłączona

Ar-Rab al-Chali – największa pustynia na świecie

Możliwość komentowania Ar-Rab al-Chali – największa pustynia na świecie została wyłączona

Wodospady Iguazu – klejnot Brazylii i Argentyny

Możliwość komentowania Wodospady Iguazu – klejnot Brazylii i Argentyny została wyłączona

Most Golden Gate ma 75 lat

Możliwość komentowania Most Golden Gate ma 75 lat została wyłączona

Linie Qatar Airways najlepsze

Możliwość komentowania Linie Qatar Airways najlepsze została wyłączona

Egipt. 8 lat więzienia za film turystki na Facebooku

Możliwość komentowania Egipt. 8 lat więzienia za film turystki na Facebooku została wyłączona

10 ciekawostek o Zimbabwe

Możliwość komentowania 10 ciekawostek o Zimbabwe została wyłączona

Create AccountLog In Your Account