Warszawa, Polska, świat. Ciekawostki i atrakcje
Capitol Records Building, znany również jako Capitol Records Tower, to 13-piętrowy budynek w Hollywood. Mieści się w dzielnicy handlowo-rozrywkowej na północ od skrzyżowania Hollywood i Vine, pod adresem 1750 Vine Street, Los Angeles. Został zaprojektowany przez Louisa Naidorfa z Welton Becket Associates i jest jednym z charakterystycznych budynków tej części Los Angeles. Budowa rozpoczęła się wkrótce po przejęciu przez brytyjską firmę EMI firmy Capitol Records w 1955 r., a ukończono ją w kwietniu 1956 r. W budynku mieści się studio nagraniowe Capitol Studios.
Urządzenie do nagrywania obejmuje osiem komór echa, zaprojektowanych przez gitarzystę Les Paula oraz trzy główne studia A, B i C. W tych studiach nagrywali swoje albumy znani wykonawcy tacy, jak np. Frank Sinatra. Jego album „Conducts Tone Poems of Color” był pierwszym, który został nagrany w Capitol Records Tower.
W 2012 r. Studio A otrzymało nową konsolę miksującą AMS Neve 88R, zaprojektowaną i zbudowaną dla Ala Schmitta i Paula McCartneya.
Projekt budynku Capitol Records Building oparty jest na rysunkach Lou Naidorfa, który był głównym architektem. Miał 24 lata, gdy zaprojektował ten okrągły budynek biurowy.
Budynek jest 13-piętrowy, gdyż w momencie jego budowy można było tu budować gmachy nie wyższe niż 150 stóp (46 metrów). Dodajmy, że ograniczenia te zniesiono niedługo potem, w 1956 r.
Szerokie zakrzywione markizy nad oknami na każdej kondygnacji i wysoki kolec wychodzący ze szczytu budynku przypominają stos płyt na obrotnicy z wrzecionem skierowanym w stronę nieba. Prostokątny parter to osobna konstrukcja, które po ukończeniu została połączona z wieżą.
W kwietniu 2011 roku firma Capitol Records i artysta Richard Wyatt Jr. odnowili swój kultowy hollywoodzki mural jazzowy na południowej ścianie budynku. Odrestaurowany i wykonany ręcznie z oszklonej płytki ceramicznej mural, ma wymiary 26 na 88 stóp (7,9 na 26,8 m). Ma tytuł „Hollywood Jazz: 1945–1972” i przedstawia wielu wybitnych muzyków jazzowych.
* Migające światło na szczycie wieży, to słowo „Hollywood” w alfabecie Morse’a. To był pomysł ówczesnego prezydenta Capitol, Alana Livingstona, który chciał reklamować status Capitolu jako pierwszej wytwórni z siedzibą na zachodnim wybrzeżu. Napis został włączony przez Leilę Morse, wnuczkę Samuela Morse’a.
* W 1992 r. światło na szczycie wieży migało alfabetem More’a napis: „Capitol 50”, na cześć pięćdziesiątej rocznicy wytwórni.
* Czarno-biały wizerunek budynku pojawił się na albumach wielu artystów nagrywających w Capitol Records Tower, z podpisem: „From the Sound Capitol of the World”.
* Podziemne komory echa w Capitol Studios znajdują się ponad 20 stóp (6,1 m) poniżej poziomu gruntu. Al Schmitt, starszy inżynier i producent nagrań w branży nagraniowej twierdzi, że są one „najlepsze w branży”.
> Dla SuperPolonia.info: Agnieszka Liddle – polski przewodnik po Los Angeles i okolicach. O ciekawostkach Capitol Records Building oraz wielu innych miejsc Hollywood i Los Angeles chętnie opowiem Państwu osobiście.