Centrum Pieniądza w Warszawie. Wszystko, co trzeba wiedzieć

Niezwykła placówka w centrum Warszawy, odkrywa przed nami wiele tajemnic i ciekawostek. Co można zobaczyć w Centrum Pieniądza i dlaczego warto je odwiedzić? Także porady związane z planowaną wizytą oraz zwiedzaniem

Poznaj Centrum Pieniądza

1) Centrum Pieniądza NBP, to placówka ekspozycyjno-edukacyjna. Coś jak muzeum, dlatego dalej będziemy używać określenia: muzeum. Gdzie jest? W centrum Warszawy, przy ul. Świętokrzyskiej 11/21. Tu, gdzie jest siedziba Narodowego Banku Polskiego (NBP).

2) Na przestrzeni ponad 2 tys m² zgromadzono ponad 10 tys. eksponatów. Można tu dowiedzieć się niemal wszystkiego na temat pieniądza na świecie, od najdawniejszych czasów. Poznać historię polskiej waluty aż po współczesne płatności elektroniczne.

3) Patronem muzeum jest Sławomir S.Skrzypek (1963-2010) – ekonomista i prezes NBP (2002-2010), jedna z ofiar katastrofy smoleńskiej. To on marzył o stworzeniu takiej placówki.

Warszawa Centrum Pieniądza NBP ciekawostki
Centrum Pieniądza NBP w Warszawie

Podstawowe informacje o placówce

4) Ekspozycja podzielona jest na 16 sal, dostępnych na kilku kondygnacjach. Zwiedzanie rozpoczyna się od poznania historii pieniądza, jeszcze zanim zaczęto bić monety. Są też pierwsze znane monety w historii; część z nich to kopie.

5) Jednak wcześniej ze względów bezpieczeństwa, trzeba przejść przez specjalną bramkę, taką jak na lotniskach. Każdy otrzymuje elektroniczną kartę wstępu, dzięki której może potem wyjść (można ją zachować na pamiątkę). Zaraz potem wchodzi się na wyższą kondygnację, gdzie są: szatnia, toalety oraz sklepik.

Warszawa Centrum Pieniądza NBP ciekawostki
Centrum Pieniądza NBP – wejście do sejfu

Centrum Pieniądza ciekawostki, co można tu zobaczyć

6) Każdy zwiedzający może dotknąć i próbować podnieść wielką sztabę złota, wartości ponad 3 miliony złotych. Zobaczyć, ile miejsca zajmuje milion złotych, w banknotach 10-złotowych. Jest też sala, gdzie można zostać detektywem i próbować rozpoznać falsyfikaty polskich banknotów.

największa moneta świata Warszawa
Chyba największa moneta świata. Dla porównania – położyliśmy na niej smartfon

7) Wśród eksponatów dostępnych w Centrum Pieniądza NBP, jest prawdopodobnie największa moneta świata. Waży prawie 20 kg, wcale nie jest okrągła, a jej rozmiar jest taki, że na pewno nie zmieści się w żadnym portfelu. Co najwyżej w wielkiej walizce.

8) Można tu również zobaczyć krzyż katangijski, środek płatniczy z przełomu XIX i XX wieku, używany w obecnej Republice Konga (Afryka). To sporej wielkości, metalowy krzyż równoramienny.

krzyż katangijski Kongo środek płatniczy
Krzyż katangijski, kiedyś środek płatniczy w jednym z państw Afryki

9) Niezwykle ciekawą jest sala z gablotami, w których zgromadzono dawne polskie monety. Począwszy od najstarszych (denar Bolesława Chrobrego), poprzez monety bite za czasów kolejnych polskich królów. To niezwykła wycieczka po historii Polski, podczas której poznasz kolejne wizerunki i symbole królów oraz państwa polskiego.

Warszawa Centrum Pieniądza NBP ciekawostki
Centrum Pieniądza NBP, ekspozycja dawnych polskich monet

10) Zwiedzając ekspozycję, można przejść symbolicznymi ulicami: polskich ekonomistów oraz ulicą bankową. Zobaczyć monety i banknoty, będące środkiem płatniczym od czasu odzyskania niepodległości w 1918 roku po dzień dzisiejszy. Można dowiedzieć się, ile kosztowały wybrane towary w 1976 roku i zobaczyć jak wyglądały kartki na produkty, z PRL-u.

11) Można też poznać tajniki pracy Andrzeja Heidricha (1928-2019), autora projektów wielu polskich banknotów. Zobaczyć odręczne, pierwsze szkice z których potem powstały banknoty, dobrze znane wszystkim Polakom. W Centrum Pieniądza zobaczysz też dawną maszynę do bicia monet.

Andrzej Heidrich projekt banknotu polskiego
Andrzej Heidrich, projekt banknotu 200-złotowego, jeden ze szkiców

Porady odnośnie wizyty i zwiedzania – radzi SuperPolonia.info

12) Centrum Pieniądza NBP jest czynne codziennie, z wyjątkiem poniedziałków, w godzinach 10-18 (w czwartek godz. 10-20) i co ważne – jest bezpłatne. Pamiętaj, że ostatnie osoby są wpuszczanie na 2 godziny przed zamknięciem placówki.

13) Komu można polecić obejrzenie Centrum Pieniądza? Na pewno wielbicielom numizmatyki oraz banknotów i wszystkiego, co jest związane z pieniądzem. Osobom zainteresowanym historią bardzo dawną i najnowszą, które chcą pogłębić swoją wiedzę o charakterze ekonomicznym.

14) Ile trzeba zarezerwować czasu na zwiedzanie Centrum Pieniądza w Warszawie? Od godziny wzwyż, w zależności od chęci bardziej lub mniej dokładnego poznania ekspozycji. Ekipa SuperPolonia.info potrzebowała 1,5 godziny, ale niektórzy spędzają tu nawet 3 godziny. Niektórzy zwiedzający podkreślają z zachwytem, że Centrum Pieniądza winno być obowiązkowym punktem wizyty każdego turysty odwiedzającego Warszawę. To naprawdę interesujące miejsce.

Warszawa Centrum Pieniądza NBP ciekawostki
Centrum Pieniądza NBP, fragment ekspozycji

15) Zorganizowane wycieczki szkolne mogą liczyć na zwiedzanie z przewodnikiem. Dodamy, że w poszczególnych salach są pracownicy, który chętnie opowiadają o szczegółach i odpowiadają na pytania, także wskazują właściwy kierunek zwiedzania.

16) Minusem może być czas oczekiwania na wejście. Ze względów bezpieczeństwa, placówka może pomieścić określoną liczbę zwiedzających (konkretnie: 120 osób). Jeśli chętnych jest sporo, przed wejściem tworzy się kolejka i trzeba czekać nawet ponad godzinę. Nie ma złotego środka na odpowiedź, kiedy przyjść. Najprawdopodobniej na wejście czeka się w weekendy i gdy jest ładna pogoda.

17) Dodamy jeszcze, że nie ma parkingu. To centrum Warszawy, gdzie zawsze jest problem z zaparkowaniem samochodu, mimo że parkowanie jest płatne. Tym bardziej, dotyczy to autokarów. Obecnie w pobliżu trwa budowa parkingu podziemnego.

Centrum Pieniądza ciekawostki i zdjęcia: (c) SuperPolonia.info

Zobacz też:
> Muzeum Warszawy
> Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie

podobne wpisy

Zadziwiające ciekawostki o Słupsku

Możliwość komentowania Zadziwiające ciekawostki o Słupsku została wyłączona

Ciekawostki turystyka: Wenecja, Malezja, Walia, Chiny

Możliwość komentowania Ciekawostki turystyka: Wenecja, Malezja, Walia, Chiny została wyłączona

Ciekawostki ze świata: Indie, Malediwy, Antwerpia

Możliwość komentowania Ciekawostki ze świata: Indie, Malediwy, Antwerpia została wyłączona

Wrocław Leśnica ciekawostki

Możliwość komentowania Wrocław Leśnica ciekawostki została wyłączona

Odwiedzamy Gliwice

Możliwość komentowania Odwiedzamy Gliwice została wyłączona

Latarnie morskie – 10 ciekawostek

Możliwość komentowania Latarnie morskie – 10 ciekawostek została wyłączona

Muzeum Warszawy – ciekawostki, zwiedzanie, zdjęcia

Możliwość komentowania Muzeum Warszawy – ciekawostki, zwiedzanie, zdjęcia została wyłączona

Niesamowite ciekawostki o nazwach tulipanów

Możliwość komentowania Niesamowite ciekawostki o nazwach tulipanów została wyłączona

Pęzino, zachodniopomorskie i zamek w Pęzinie

Możliwość komentowania Pęzino, zachodniopomorskie i zamek w Pęzinie została wyłączona

10 zaskakujących ciekawostek o Belize

Możliwość komentowania 10 zaskakujących ciekawostek o Belize została wyłączona

10 ciekawostek o krowach

Możliwość komentowania 10 ciekawostek o krowach została wyłączona

Dominikańskie alkohole i cygara

Możliwość komentowania Dominikańskie alkohole i cygara została wyłączona

Create AccountLog In Your Account