Chusty i nosidełka dla małych dzieci idealnie sprawdzają się podczas wakacyjnych wyjazdów. Jak wybrać odpowiednie?
Chusty i nosidełka wzbudzają coraz większe zainteresowanie wśród rodziców. W okresie wakacyjnym są świetną alternatywą dla wózka, który nie zawsze jest w stanie poradzić sobie na plaży i w górach. Obecnie na rynku jest duży wybór zarówno chust i nosidełek. Różnią się parametrami, np. składem materiału, splotu w jakim zostały utkane, gramaturą i wymiarami.
Jak wybrać odpowiednią chustę?
Ważną rzeczą jest dobranie odpowiedniego rozmiaru. Chusty występują w kilku długościach, które dobierane są pod kątem osoby noszącej. To bardzo ważne, gdyż kupno zbyt krótkiej chusty może skutkować tym, że nie będzie możliwości zawiązania w niej dziecka. Jeżeli wybierzemy za długą, materiał po zawiązaniu chusty będzie zwisać za bardzo, przez co może przeszkadzać podczas chodzenia.
Kolejnym ważnym parametrem jest grubość chusty, określana jako gramatura. Najczęściej chusty występują w gramaturze od 220 g/m2 do 300 g/m2. Te z zakresu 220-240 g/m2 polecane są jako chusty dla osób rozpoczynających przygodę z noszeniem dziecka w chuście. Chusty takie są cieńsze, łatwiej się dociągają i lepiej współpracują z rodzicami, którzy uczą się ich wiązania. Gramatura chusty ma również wpływ na komfort noszenia. Cieńszy materiał zapewni wygodne noszenie dziecka ważącego do 10-11 kg.
– Gdy dziecko waży więcej lub kiedy rodzice zaczynają chustnoszenie, a dziecko już waży ok. 8-9 kg, polecane są chusty o większej gramaturze, które wystarczą do komfortowego noszenia przez cały jego okres – mówi Marcin Bąk z firmy Luna Dream.
Ważny jest również skład chusty. Najczęściej dostępne są chusty wykonane w 100% z bawełny. Często jednak można spotkać również domieszki np. z bambusem, lnem czy wełną.
Jaki skład polecany jest na wakacyjne upały?
– Najlepszym wyborem na lato jest 100% bawełna lub te domieszką bambusa. Do produkcji chust używamy bawełny czesanej, która jest bardzo miła i miękka w dotyku od samego początku. Taki rodzaj bawełny jest przewiewny, co będzie miało przełożenie na lepsze odprowadzanie ciepła w upalne dni. Świetnym wyborem jest również chusta z bambusem, który daje odczucie chłodniejszego w dotyku oraz ma naturalne właściwości antybakteryjne. Chusty w takim składzie zapewniają jeszcze lepszą termoregulację i to właśnie one są najchętniej wybierane na lato – dodaje Marcin Bąk.
Chusta czy nosidełko?
Wielu rodziców przed zakupem zastanawia się nad wyborem produktu. Dla jednych lepsza jest chusta, dla innych nosidełko. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę przed ostatecznym podjęciem decyzji Pierwszą ważną informacją jest to, że nosidełko jest polecane dopiero dla dzieci samodzielnie siedzących. Istotne jest tutaj odpowiednie zapewnienie stabilizacji bocznej kręgosłupa, które u malutkich dzieci możemy uzyskać tylko poprzez odpowiednie zawiązanie i dociągnięcie chusty. Dzięki temu w chuście możemy nosić już od pierwszych dni życia, co ma dodatkowe zalety, jak zapewnienie maluchowi bliskości i poczucia bezpieczeństwa.
– Chustę możemy zawiązać na kilka sposobów, które wymagają wyrobienia sobie pewnej wprawy. Na samym początku ich wiązanie może wydawać się skomplikowane, ale już po kilku próbach nie sprawia trudności. Aby jednak być pewnym czy chusta jest poprawnie zawiązana, warto umówić się na początku na spotkanie z doradcą noszenia, który dokładnie krok po kroku nauczy nas m.in. poprawnych ruchów, dociągania, zaokrąglenia plecków dziecka, ułożenia nóżek – wyjaśnia Katarzyna Levchak, Doradca Noszenia.
Odpowiedniego ułożenie dziecka w nosidełku
Nosidełko jest dużo prostsze w obsłudze. Jego konstrukcja składa się z odpowiednio wyprofilowanego panelu, który połączony jest za pomocą pasa biodrowego oraz wygodnych i regulowanych pasów naramiennych zapisanych na klamry. Działa to podobnie jak w plecaku. Poprzez odpowiednie dociągnięcie klamer, w prosty i szybki sposób uzyskujemy odpowiednią pozycję dziecka.
– Wszystko to zostało przez nas starannie opisane w instrukcji, które dołączane są do nosidełek. Tak jak przy chuście, należy pamiętać o kilku zasadach. Najważniejsza, to odpowiedni dobór wielkości nosidełka do dziecka. Odpowiednio dobrane i wyregulowane nosidełko nie powinno powodować przeprostu kręgosłupa oraz zbyt dużego rozchylenia nóżek. Należy również unikać nosidełek typu „wisiadła”, gdzie przez zbyt wąski panel, cały ciężar ciała dziecka opiera się na jego kroczu oraz takich, gdzie można nosić w pozycji przodem do świata, która uniemożliwia uzyskanie odpowiedniego zaokrąglenia plecków i ułożenia bioderek – dodaje Katarzyna Levchak z Luna Dream.
Czy są na rynku dostępne nosidełka, które wystarczą na cały okres noszenia?
Na rynku dostępne są nosidełka regulowane, które rosną razem z dzieckiem. Dzięki możliwości regulacji wysokości i szerokości panelu jesteśmy w stanie dopasować odpowiedni rozmiar do dziecka. Są nosidełka regulowane, które zapewniają poprawną pozycję od momentu kiedy dziecko zacznie samodzielnie siadać do rozmiaru 98-104, co odpowiada ok. trzyletniemu dziecku.
Zobacz też:
> Przesądy ciążowe
> Ciekawostki o smoczkach
> Rodzaje raczkowania