Ratusz w Brukseli oraz inne fakty i ciekawostki o Brukseli, które warto poznać
Ratusz w Brukseli – ciekawostki
1) Trzykondygnacyjny ratuszu w Brukseli, stoi na Grand Place czyli na rynku, w centrum Starego Miasta.
2) Został wybudowany w stylu neogotyckim w latach 1402–1454 i jest przykładem szczytowych osiągnięć gotyku brabanckiego.
3) W 1695 r. został zniszczony, a później odbudowany i rozbudowany o dwa tylne skrzydła. Najstarszą częścią ratusza jest skrzydło wschodnie, w którym znajduje się dzwonnica.
4) Wieża ratusza ma 96 metrów wysokości.
5) Figury znajdujące się w elewacji przedstawiają władców i świętych.
6) W środku głównego portalu znajduje się postać świętego Michała.
Maison du Roi – muzeum w Brukseli
Neogotycki budynek na rynku w Brukseli, siedziba Muzeum Historycznego miasta
Neogotycki Maison du Roi stoi naprzeciwko ratusza, na brukselskim rynku. Budynek zwany jest też Broodhuis (Dom chleba), gdyż na początku XIII wieku stał tu drewniany budynek, w którym piekarze sprzedawali chleb. W 1405 r. ten drewniany budynek zastąpiono murowanym. Z czasem zmienił przeznaczenie i stał się administracyjnym budynkiem księcia Brabancji, stąd jego ówczesna nazwa: Maison du Duc (dom książęcy). Za panowania cesarza Karola V, w latach 1515-1536 budynek przebudowano.
Katedra św. Michała i św. Guduli
Położona na wzgórzu Treurenberg w Brukseli Katedra św. Michała i św. Guduli (Kathedraal van Sint-Michiel en Sint-Goedele/Cathédrale des Saint-Michel-et-Gudule) jest zbudowana w stylu neogotyckim. Pierwszy kościół w tym miejscu wzniesiono już w połowie XI wieku i był w stylu romańskim. Potem, od wieku XIII wielokrotnie zmieniał się jego wygląd. Od 1962 r. ówczesna kolegiata stała się katedrą i rezyduje w niej prymas Belgii.
Manneken pis – siusiający chłopiec, symbol Brukseli
Wykonana z brązu rzeźba przedstawiająca nagiego, siusiającego chłopca, to słynny symbol Brukseli, którego zdjęcie chce uwiecznić każdy turysta odwiedzający to miasto.
Legenda o chłopcu
Legenda głosi, że chłopiec był synem jednego z królów belgijskich. Zaginął on podczas polowania i gdy rozpaczliwe poszukiwania spełzły na niczym, spragniony leśniczy usłyszał w kniei strumyk wody. Gdy podszedł bliżej, zobaczył siusiającego, zaginionego królewicza. Według innej legendy, wrogowie atakujący w XIV wieku Brukselę chcieli ją wysadzić w powietrze. Miasto uratował chłopczyk, który strumieniem moczu ugasił lont, dzięki czemu ocalił miasto.
Ciekawostki o Manneken Pis
• Początkowo XV- wieczna figurka siusiającego chłopca była wyrzeźbiona w kamieniu, jednak została skradziona. Figurkę, którą oglądamy obecnie, w 1619 roku odlał z brązu flamandzki rzeźbiarz barokowy Jerôme Duquesnoy.
• Figurka często jest „ubierana” na różne okazje, a było ich już przynajmniej 800. Stroje trafiają później do Muzeum Miasta Brukseli.
Ciekawostki o Brukseli i zdjęcia (4): (c) SuperPolonia.info
Zobacz też:
>
>