Najbardziej interesujące ciekawostki świąteczne. Boże Narodzenie, Wigilia, święty Mikołaj i prezenty, choinka
Boże Narodzenie – ciekawostki świąteczne
1) 25 grudnia jest pierwszym dniem świąt Bożego Narodzenia od roku 350. Datę święta ogłosił papież Juliusz I. Cztery lata później święto trafiło do rzymskiego kalendarza. Początkowo święto obchodzono jednak o różnej porze. Nawet w maju.
2) Słowo X-mas ma źródło w języku greckim. X pochodzi od Chi – pierwszej litery imienia Christ. Mas – pochodzi od mass czyli mszy świętej.
3) Tradycyjne kolory świąt Bożego Narodzenia, to zielony, czerwony i złoty. Zieleń, to symbol życia i odrodzenia, czerwień – symbol krwi Chrystysa, złoto – światło i dobrobyt.
4) Podobno pierwszą pocztówkę z życzeniami na Boże Narodzenie wysłano w 1843 roku. Autorem świątecznego obrazka był brytyjski artysta, Callcott Horsley. Na pocztówce był napis: A Merry Christmas and a happy New Year to you.
Prezenty świąteczne ciekawostki
5) Określenia „prezent świąteczny” użył po raz pierwszy brytyjski autor pamiętników Samuel Pepys w 1663 roku. Napisał wtedy: „Powiedziano mi, że moja Lady Castlemaine otrzymała wszystkie prezenty świąteczne, które otrzymał Król”.
6) Prawie 1000 na sekundę. Tyle domów musiałby odwiedzić święty Mikołaj, żeby w każdym zostawić jakiś prezent. I musiałby pracować 365 dni w roku!
7) Zwyczaj wkładania prezentów świątecznych do skarpety jest popularny głównie w krajach anglosaskich. Ma to związek z tym, że w XII wieku siostry zakonne odwiedzały ludzi biednych, dając im skarpety wypełnione orzechami i mandarynkami. Mandarynki do dziś w niektórych krajach są jednym z symboli Bożego Narodzenia.
8) Największy prezent świąteczny w historii? Statua Wolności stojąca w Nowym Jorku, podarowana Amerykanom przez Francuzów.
Boże Narodzenie w różnych krajach – ciekawostki
9) „Shengdan Jie” czyli „Święta Czcigodnych Urodzin” – tak w Chinach nazywane są święta Bożego Narodzenia. Nie są to dni wolne od pracy, gdyż w Chinach jest niewielu chrześcijan. Dodajmy, że Shengdan Laoren – to chiński św. Mikołaj.
10) W Etiopii Boże Narodzenie czyli „Genna” albo „Lidet” obchodzone jest… 7 stycznia. Powód? Tak właśnie pokazuje starożytny kalendarz juliański.
11) Podobno Japończycy nie wyobrażają sobie Bożego Narodzenia bez… kurczaka z sieci amerykańskich fastfoodów KFC. To efekt dużej akcji marketingowej firmy wśród Japończyków, w II połowie XX wieku.
12) „Buche de Noel”, czyli rolada w kształcie pnia drzewa – to najpopularniejsze ciasto na Boże Narodzenie we Francji.
13) Risgrynsgr czyli zupa ryżowa z cynamonem i migdałami, ryby oraz grzane wino Glögg – to najpopularniejsze świąteczne dania w Szwecji.
14) Słodki ryż z cynamonem i pieczona gęś z jabłkami – to główne dania wigilijne w Danii.
15) W Polsce Wigilię zaczynami od dzielenia się opłatkiem. W Hiszpanii dzielą się chałwą. Prezenty rozdawane są tam na początku stycznia, w święto Trzech Króli, którzy przynieśli Jezuskowi podarki.
Kolędy i utwory świąteczne – ciekawostki
16) „White Christmas”, to najpopularniejsza piosenka świąteczna w USA. Autorem słów i muzyki jest Irving Berlin, amerykański Żyd, autor także szeregu innych znanych piosenek. „White Christmas” napisał jako promocyjną piosenkę Pelham’s Cafe, nowojorskiej restauracji, w której pracował wtedy jako kelner. Podobno tekst piosenki powstał w Arizonie.
17) Słowo kolęda pochodzi prawdopodobnie od łacińskiego calendae – czyli: pierwszy dzień miesiąca. Dawni Słowianie tak nazywali pierwszy dzień roku.
18) Najbardziej znana kolęda świata, to „Cicha noc” (Stille Nacht, heilige Nacht). Powstała w alpejskiej wiosce Oberndorf, niedaleko Salzburga w 1818 roku. Została przetłumaczona na ponad 300 języków i narzeczy.
Ciekawostki świąteczne: (c) SuperPolonia.info
Zobacz też:
> Ciekawostki o prezentach