Ernest Hemingway zakochany w Kubie

Ernest Hemingway zakochany w Kubie

Ernest Hemingway zakochany w Kubie

Możliwość komentowania Ernest Hemingway zakochany w Kubie została wyłączona

Historia państewka leżącego na wyspie u wybrzeży Miami nie była zbyt kolorowa w dwudziestym wieku, choć sam kraj właśnie kolorami urzeka

Dwudzieste stulecie naszej ery rozpoczęło się dla Kubańczyków wspaniale. W 1902 roku usamodzielniono się od Stanów Zjednoczonych i wreszcie lokalni mieszkańcy zaczęli decydować o losach ojczyzny. Od tamtej pory na Kubie kilka razy zmieniały się głowy, które nim rządziły. Za każdym razem władza trafiała w ręce dyktatorów, a dominujący głos na Kubie przez dziesięciolecia miało wojsko.

W tym czasie ponownie  zaognił się konflikty między rządem Kuby a byłymi okupantami – Stanami Zjednoczonymi. Już na początku trwającego dziesięciolecia okresu rządów Castro, rząd amerykański nałożył trwające do dziś embargo handlowe, a wszystko to w odpowiedzi na jawne dążenia do komunizmu. Pamiętajmy, że był to okres Zimnej Wojny, a więc czas ostrych tarć na linii Kreml-Waszyngton, które stawiały świat na skraju globalnego konfliktu. Poparcie przez komunistów z Kuby polityki Związku Radzieckiego było dla Amerykan zagrożeniem. I to właśnie Kuba w 1962 r. stała się przedmiotem sporu tych dwóch mocarstw, zwanym kryzysem kubańskim.

Ernest Hemingway i Kuba

Co w świetle powyższych informacji amerykański pisarz robił na tych ziemiach, na krótko przed dyktaturą Fidela Castro? Jakim cudem człowiek, który brał udział w obu wojnach światowych, był korespondentem wojennym, uznanym dziennikarzem i pisarzem który zadawał się z największymi artystami owych czasów (sam był przecież jednym z nich), przeprowadza się na Kubę aż na 20 lat?

Ernest Hemingway, bo o nim mowa, zatrzymał się w Hawanie, kiedy wyjechał z Europy w 1939 roku czyli w czasie, gdy druga wojna światowa na dobre rozszalała się na Starym Kontynencie. Na Kubie dołączyła do niego ówczesna partnerka, z którą postanowił wynająć posiadłość Finca Vigía położoną poza miastem. Hemingway wkrótce potem wykupił ten dom i tereny wokół za ok 12,5 tysiąca dolarów.

Nikt nie spodziewał się, że największy awanturnik dwudziestego wieku, który zwiedził cały świat, zakocha się w tej wyspie i to właśnie na niej znajdzie swój azyl. Hemingway, który widział okrucieństwo świata, zawsze wracał na Kubę, niczym do swojej Itaki. Jego burzliwy styl życia sprawiał, że niejedna kobieta przewinęła jeszcze w jego życiu, ale dom i wyspa nigdy nie poszły w odstawkę. Kuba stała się dla niego prywatnym rajem, a dla Kubańczyków Hemingway stał się narodowym pisarzem.

Godzinami przesiadywał w La Bodeguita del Medio czy El Floridita, barach w których dziś możemy znaleźć mnóstwo pamiątek po pisarzu. Na miejscu miał wielu przyjaciół, których historie inspirowały go do pisania. W zacienionym Finca Vigía Hemingway wystukiwał na maszynie do pisania słowa “Komu bije dzwon”, za które to dzieło otrzymał nominację do Pulitzera, a także powieść “Stary człowiek i morze”, za którą został laureatem nagrody Nobla, o czym dowiedział się również przebywając na Kubie.

Hemingway opuszcza Kubę

Po tym ogromnym sukcesie zmuszony był do ograniczenia wizyt na wyspie. Finca stała się zbyt popularna wśród turystów, aż w 1959 Hemingway po raz ostatni opuścił Kubę, zostawiwszy po sobie notatki, trofea z polowań i osobiste pamiątki. Obawiał się powrotu, był bowiem podejrzewany o współpracę z KGB, a mieszkanie w komunistycznym kraju nie polepszało tej sytuacji. Dobrze wiedział, że jest na czarnej liście FBI i musiał uważnie planować każdy następny krok.

Dla starszego mężczyzny, jakim był wtedy Hemingway, presja stała się ogromna i skończyła się próbą targnięcia się na swoje życie. Po kilkumiesięcznym leczeniu powrócił ze szpitala tylko po to, żeby przy pomocy swojej ulubionej towarzyszki podróży, ulubionej strzelby, odebrać sobie życie. Pomimo olbrzymiej żałoby, na Kubie panuje teoria, że zrobił to, bo tylko tak jego dusza mogła wrócić pod Hawanę, a romans Hemingwaya z Kubą może dzięki temu trwać wiecznie.

Tekst: Łukasz Pośpiech (c) SuperPolonia.info
Na zdjęciu: budynek kapitolu w Hawanie

podobne wpisy

Ciekawostki o Londynie

Możliwość komentowania Ciekawostki o Londynie została wyłączona

A może do Marrakeszu?

Możliwość komentowania A może do Marrakeszu? została wyłączona

Historia odnalezienia relikwiarza św. Maura

Możliwość komentowania Historia odnalezienia relikwiarza św. Maura została wyłączona

Bryggen w Bergen, Norwegia

Możliwość komentowania Bryggen w Bergen, Norwegia została wyłączona

Boże Narodzenie w Portugalii

Możliwość komentowania Boże Narodzenie w Portugalii została wyłączona

Ciekawostki o Arizonie, USA

Możliwość komentowania Ciekawostki o Arizonie, USA została wyłączona

Oryginalne ciekawostki o miastach świata

Możliwość komentowania Oryginalne ciekawostki o miastach świata została wyłączona

Port lotniczy Newark-Liberty, USA

Możliwość komentowania Port lotniczy Newark-Liberty, USA została wyłączona

Zamek Glamis w Szkocji

Możliwość komentowania Zamek Glamis w Szkocji została wyłączona

Polacy i Kosowo. Polacy w Kosowie

Możliwość komentowania Polacy i Kosowo. Polacy w Kosowie została wyłączona

Narodowy Cmentarz w Arlington

Możliwość komentowania Narodowy Cmentarz w Arlington została wyłączona

Chamonix-Mont-Blanc, Francja

Możliwość komentowania Chamonix-Mont-Blanc, Francja została wyłączona

Create AccountLog In Your Account