Ernest Hemingway zakochany w Kubie

Ernest Hemingway zakochany w Kubie

Ernest Hemingway zakochany w Kubie

Możliwość komentowania Ernest Hemingway zakochany w Kubie została wyłączona

Historia państewka leżącego na wyspie u wybrzeży Miami nie była zbyt kolorowa w dwudziestym wieku, choć sam kraj właśnie kolorami urzeka

Dwudzieste stulecie naszej ery rozpoczęło się dla Kubańczyków wspaniale. W 1902 roku usamodzielniono się od Stanów Zjednoczonych i wreszcie lokalni mieszkańcy zaczęli decydować o losach ojczyzny. Od tamtej pory na Kubie kilka razy zmieniały się głowy, które nim rządziły. Za każdym razem władza trafiała w ręce dyktatorów, a dominujący głos na Kubie przez dziesięciolecia miało wojsko.

W tym czasie ponownie  zaognił się konflikty między rządem Kuby a byłymi okupantami – Stanami Zjednoczonymi. Już na początku trwającego dziesięciolecia okresu rządów Castro, rząd amerykański nałożył trwające do dziś embargo handlowe, a wszystko to w odpowiedzi na jawne dążenia do komunizmu. Pamiętajmy, że był to okres Zimnej Wojny, a więc czas ostrych tarć na linii Kreml-Waszyngton, które stawiały świat na skraju globalnego konfliktu. Poparcie przez komunistów z Kuby polityki Związku Radzieckiego było dla Amerykan zagrożeniem. I to właśnie Kuba w 1962 r. stała się przedmiotem sporu tych dwóch mocarstw, zwanym kryzysem kubańskim.

Ernest Hemingway i Kuba

Co w świetle powyższych informacji amerykański pisarz robił na tych ziemiach, na krótko przed dyktaturą Fidela Castro? Jakim cudem człowiek, który brał udział w obu wojnach światowych, był korespondentem wojennym, uznanym dziennikarzem i pisarzem który zadawał się z największymi artystami owych czasów (sam był przecież jednym z nich), przeprowadza się na Kubę aż na 20 lat?

Ernest Hemingway, bo o nim mowa, zatrzymał się w Hawanie, kiedy wyjechał z Europy w 1939 roku czyli w czasie, gdy druga wojna światowa na dobre rozszalała się na Starym Kontynencie. Na Kubie dołączyła do niego ówczesna partnerka, z którą postanowił wynająć posiadłość Finca Vigía położoną poza miastem. Hemingway wkrótce potem wykupił ten dom i tereny wokół za ok 12,5 tysiąca dolarów.

Nikt nie spodziewał się, że największy awanturnik dwudziestego wieku, który zwiedził cały świat, zakocha się w tej wyspie i to właśnie na niej znajdzie swój azyl. Hemingway, który widział okrucieństwo świata, zawsze wracał na Kubę, niczym do swojej Itaki. Jego burzliwy styl życia sprawiał, że niejedna kobieta przewinęła jeszcze w jego życiu, ale dom i wyspa nigdy nie poszły w odstawkę. Kuba stała się dla niego prywatnym rajem, a dla Kubańczyków Hemingway stał się narodowym pisarzem.

Godzinami przesiadywał w La Bodeguita del Medio czy El Floridita, barach w których dziś możemy znaleźć mnóstwo pamiątek po pisarzu. Na miejscu miał wielu przyjaciół, których historie inspirowały go do pisania. W zacienionym Finca Vigía Hemingway wystukiwał na maszynie do pisania słowa “Komu bije dzwon”, za które to dzieło otrzymał nominację do Pulitzera, a także powieść “Stary człowiek i morze”, za którą został laureatem nagrody Nobla, o czym dowiedział się również przebywając na Kubie.

Hemingway opuszcza Kubę

Po tym ogromnym sukcesie zmuszony był do ograniczenia wizyt na wyspie. Finca stała się zbyt popularna wśród turystów, aż w 1959 Hemingway po raz ostatni opuścił Kubę, zostawiwszy po sobie notatki, trofea z polowań i osobiste pamiątki. Obawiał się powrotu, był bowiem podejrzewany o współpracę z KGB, a mieszkanie w komunistycznym kraju nie polepszało tej sytuacji. Dobrze wiedział, że jest na czarnej liście FBI i musiał uważnie planować każdy następny krok.

Dla starszego mężczyzny, jakim był wtedy Hemingway, presja stała się ogromna i skończyła się próbą targnięcia się na swoje życie. Po kilkumiesięcznym leczeniu powrócił ze szpitala tylko po to, żeby przy pomocy swojej ulubionej towarzyszki podróży, ulubionej strzelby, odebrać sobie życie. Pomimo olbrzymiej żałoby, na Kubie panuje teoria, że zrobił to, bo tylko tak jego dusza mogła wrócić pod Hawanę, a romans Hemingwaya z Kubą może dzięki temu trwać wiecznie.

Tekst: Łukasz Pośpiech (c) SuperPolonia.info
Na zdjęciu: budynek kapitolu w Hawanie

podobne wpisy

Royal Exhibition Building, Melbourne

Możliwość komentowania Royal Exhibition Building, Melbourne została wyłączona

10 ciekawostek o Kolumbii

Możliwość komentowania 10 ciekawostek o Kolumbii została wyłączona

Nowa Zelandia. Będzie podatek dla turystów

Możliwość komentowania Nowa Zelandia. Będzie podatek dla turystów została wyłączona

Bukareszt. Plac Rewolucji

Możliwość komentowania Bukareszt. Plac Rewolucji została wyłączona

Murale w Tiranie, stolicy Albanii

Możliwość komentowania Murale w Tiranie, stolicy Albanii została wyłączona

Moon Valley, Boliwia

Możliwość komentowania Moon Valley, Boliwia została wyłączona

Maroko – jeśli jeszcze nie byłeś

Możliwość komentowania Maroko – jeśli jeszcze nie byłeś została wyłączona

Stan Connecticut, USA – 10 ciekawostek

Możliwość komentowania Stan Connecticut, USA – 10 ciekawostek została wyłączona

Wielki Mur Chiński – jeden z cudów świata

Możliwość komentowania Wielki Mur Chiński – jeden z cudów świata została wyłączona

Lago de Atitlan, Gwatemala

Możliwość komentowania Lago de Atitlan, Gwatemala została wyłączona

Kanion Owcy Górskiej – Arizona, USA

Możliwość komentowania Kanion Owcy Górskiej – Arizona, USA została wyłączona

Zamek w Dover (Dover Castle), Wielka Brytania

Możliwość komentowania Zamek w Dover (Dover Castle), Wielka Brytania została wyłączona

Create AccountLog In Your Account