Szwajcaria zimą. Haslital i Jungfrau

Dolina Haslital i lodowcowy region Jungfrau leżą w szwajcarskiej krainie Oberland Berneński. Jest tu ponad 270 kilometrów różnorodnych tras dla narciarzy i snowboarderów, inni mogą się wybrać na zimową wędrówkę, lodową wspinaczkę, bieg przełajowy lub sanki

Dolina Haslital przyciąga malowniczymi wioskami górskimi oraz terenami do uprawiania alternatywnych sportów zimowych, natomiast region Jungfrau, to trasy zjazdowe dla narciarzy.

Meiringen-Hasliberg

Ośrodek narciarski Meiringen-Hasliberg w Dolinie Haslital ma 60 km stoków narciarskich o różnym poziomie trudności. Wjazd na poszczególne trasy, nawet na wysokość 2433 metrów, jest dogodny. Do dyspozycji narciarzy jest 13 nowoczesnych wyciągów, w tym 8-osobowa kolejka gondolowa „Eagle Express”, docierająca do szczytu Planplatten (2250 m). Jest także 6-osobowy wyciąg krzesełkowy „Bidmi-Käserstatt”.

Dolina Haslital

Dolina Haslital otrzymała od Szwajcarskiej Federacji Turystycznej (Swiss Tourism Federation) oznaczenie „Families welcome”, przyznawane przez ośrodkom wakacyjnym w Szwajcarii, cechującym się przyjaznym nastawieniem do rodzin z dziećmi oraz bardzo wysokimi standardami jakości.

W śnieżnym ośrodku Skihäsliland w Bidmi w Dolinie Haslital, dzieci uczą się jazdy na nartach w formie zabawy. To jedna z najpiękniejszych oślich łączek w Alpach. Jest tu kilka wyciągów dla dzieci, specjalny wyciąg snowboardowy, karuzela oraz zjeżdżalnia. Powyżej Mägisalp znajduje się Junior Park, pierwszy tego typu fun park w Oberlandzie Berneńskim, przygotowany specjalnie dla rodzin z dziećmi.

Zaawansowani narciarze mogą poszaleć w Audi Skicross Park na trasach zjazdowych przygotowanych dla czterech zawodników. Natomiast w Mägisalp freeriderzy oraz narciarze przełajowi mogą zdobyć wiedzę z ratownictwa lawinowego.

Miłośnicy ciszy i spokoju powinni zajrzeć do miejscowości turystycznych Gadmen i Guttannen. Nocną jazdę na nartach oferują stoki dostępne z Gadmen (w czwartki) oraz oświetlony stok Käserstatt-Lischen w ośrodku narciarskim Hasliberg (w piątki).

Jungfrau Szwajcaria narty zima
Zaśnieżony szczyty w regionie Jungfrau, w Szwajcarii

Jungfrau

Region Jungfrau, z widokiem na zachwycające szczyty Eiger, Mönch i Jungfrau, oferuje bardzo dobre warunki narciarskie. Dogodny dojazd do ośrodków narciarskich Grindelwald-First, Kleine Scheidegg i Mürren-Schilthorn, dysponujących 213 kilometrami stoków narciarskich, zapewnia 45 kolejek linowych i wyciągów.

Kleine Scheidegg może pochwalić się najdłuższymi trasami (110 km), o różnym poziomie trudności. Zaawansowani narciarze mogą spróbować swoich sił na słynnej trasie zjazdowej ze szczytu Lauberhorn, pokonywanej w ramach Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim.

Mürren-Schilthorn

Mürren-Schilthorn, to najwyżej położony ośrodek sportów zimowych w Berneńskim Oberlandzie (na wysokości 1650-3000 metrów). Jest tu 53 km stoków narciarskich i optymalnych warunkach śniegowych aż do wiosny. Dla zaawansowanych narciarzy i snowboardzistów punktem obowiązkowym jest zjazd po 15-kilometrowej trasie Inferno. Ośnieżone zbocza szczytu Schilthorn docenią freeriderzy, natomiast fani akrobacji narciarskich mogą poszaleć w snowparku Im Rad. Na początkujących narciarzy czekają łagodne stoki wokół Mürren, a w samym centrum miejscowości znajduje się specjalna strefa, gdzie dzieci mogą rozpocząć swoją przygodę z nartami.

Grindelwald-First

Ośrodek Grindelwald-First dysponuje w większości łatwymi i średnio trudnymi trasami zjazdowymi o długości 60 km. Jedną z ciekawszych jest 12–kilometrowy zjazd z Oberjoch do Grindelwald, odpowiedni także dla początkujących. Snowpark „White Elements” codziennie przygotowuje swoje tereny dla miłośników białego szaleństwa: są tu przeszkody i muldy zarówno dla początkujących i doświadczonych narciarzy, jak i miłośników skicrossu.

Rekreacyjnym narciarzom spodobają się stoki z ograniczeniem prędkości do 30 km/h, oznaczone jako „Tempo 30 piste”. Szkółka narciarska w Bodmi dostępna jest dla początkujących adeptów narciarstwa w każdym wieku. Na Bodmi Arena w Grindelwald we wtorki i piątki można jeździć na nartach także w nocy.

Jungfrau Szwajcaria narty zima
Jungfrau, Szwajcaria, to aktywny wypoczynek oraz piękne widoki

Nie tylko na narty

Dolina Haslital oraz region Jungfrau mają łącznie 300 km wędrownych szlaków zimowych, 110 km tras saneczkowych, ponad 70 km tras biegowych oraz 40 km tras do marszu w rakietach śnieżnych. To alternatywa dla stoków narciarskich.

Berneński Oberland oferuje sztuczne i naturalne lodowiska, możliwość curlingu (sport polegający na pchnięciu granitowego krążka po tafli lodu i następnie korygowaniu jego ślizgu szczotką tak, by dotarł jak najbliżej pola zwanego „house”), snowtubing (jazda po śniegu na dużych, gumowych dętkach), odludne tereny do jazdy na nartach (back country skiing) oraz miejsca do wspinaczki lodowej. Mocne wrażenia czekają na turystów na „First Flyer”, czyli szybkim zjeździe na stalowej linie (nawet 84 km/h) ze szczytu First (2 186 m) do Schreckfeld. Możliwy jest także lot paralotnią w tandemie oraz wycieczka wzdłuż zamarzniętego wodospadu.

Ośrodek Hasliberg umożliwia zimową przygodę poza wyznaczonymi trasami. Między Bidmi a Lischen znajdują się szlaki do łyżwiarstwa i narciarstwa przełajowego oraz dwie trasy saneczkarskie. Rodzinom z dziećmi (i nie tylko) spodobają się wycieczki na rakietach śnieżnych prowadzone przez przewodnika i obejmujące takie tematy, jak „Życie dzikich zwierząt” czy „Kraina krasnali”. Warto także zajrzeć na wystawę Muggestutz-Wintertraum w Alpen Tower, przedstawiającą krasnala o imieniu Muggestutz, najstarszego skrzata tego regionu.

Zimowe szlaki wędrowne w Dolinie Haslital pozwalają zanurzyć się w ciszy oraz poznać folklor tego regionu: prowadzą przez zaśnieżone lasy, niezamieszkany obszar Rosenlaui, słoneczną dolinę rzeki Aare, a niekiedy można na nich napotkać tradycyjne, szwajcarskie chaty.

Bieganie, sanki i inne

Fani nordyckich sportów zimowych powinni wypróbować 15-kilometrową trasę do biegów przełajowych w Gadmen, która wiedzie wzdłuż rzeki Gadmerwasser. Wybrane odcinki są kilka razy w tygodniu oświetlane wieczorami. W czwartki trasa Mägisalp-Bidmi oferuje saneczkarzom i fanom airboardu (poduszkowiec na jedną osobę) nocne zjazdy na tle pięknej, górskiej scenerii. Podczas tych wieczorów restauracja Mägisalp zaprasza na fondue lub raclette przy muzyce.

Region Jungfrau może się poszczycić licznymi trasami saneczkowymi, w tym najdłuższą trasą saneczkarską w Alpach. Ma ona 15 km długości i różnicę wysokości 1600 m. Wiedzie z Faulhorn przez Bussalp aż do Grindelwald.

W Grindelwald można wybrać się na przejażdżkę tradycyjnym, drewnianym rowerem – velogemel, który zamiast kół ma płozy. Pojazd ten jest wykonywany ręcznie przez rzemieślników już od ponad 100 lat. Ciekawą atrakcją jest także wycieczka pociągiem na Jungfraujoch, najwyżej położoną stację kolejową w Europie (3454 m), oraz na szczyt Schilthorn z obracającą się restauracją Piz Gloria (2970 m), która „zagrała” w jednym z filmów o Jamesie Bondzie. Na ten szczyt oraz wiele innych trzy- i czterotysięczników regionu Jungfrau można wejść z lokalnym przewodnikiem w ramach skialpinizmu. Warto podjąć ten wysiłek, by móc z bliska podziwiać ten wysoko alpejski, zimowy krajobraz.

Zamarzające wodospady

Zimą większość wodospadów w tym regionie zamarza, tworząc niesamowite, lodowe rzeźby. Można je podziwiać przemierzając 12-kilometrowy szlak dla narciarzy biegowych, wiodący wzdłuż tych cudów natury, lub wybierając się na wycieczkę na rakietach śnieżnych do oświetlonego wodospadu Staubbachfall. Śmiałkowie mogą spróbować ice kartingu (przejażdżka specjalnym gokartem po naturalnym lodowisku).

 

podobne wpisy

Chorwacja. Nie tylko zabytki

Możliwość komentowania Chorwacja. Nie tylko zabytki została wyłączona

Hieroglify egipskie

Możliwość komentowania Hieroglify egipskie została wyłączona

Koronawrius. Kiedy znów do Peru?

Możliwość komentowania Koronawrius. Kiedy znów do Peru? została wyłączona

10 ciekawostek o Zimbabwe

Możliwość komentowania 10 ciekawostek o Zimbabwe została wyłączona

Brooklyn, dzielnica Nowego Jorku – ciekawostki

Możliwość komentowania Brooklyn, dzielnica Nowego Jorku – ciekawostki została wyłączona

Unikalne ciekawostki o państwach Afryki

Możliwość komentowania Unikalne ciekawostki o państwach Afryki została wyłączona

Bursa, miasto w Turcji

Możliwość komentowania Bursa, miasto w Turcji została wyłączona

Miasto Chongqing, Chiny

Możliwość komentowania Miasto Chongqing, Chiny została wyłączona

Stan Connecticut, USA – 10 ciekawostek

Możliwość komentowania Stan Connecticut, USA – 10 ciekawostek została wyłączona

2013. Do ilu krajów Polacy jadą bez wizy?

Możliwość komentowania 2013. Do ilu krajów Polacy jadą bez wizy? została wyłączona

Ciekawostki turystyka: USA, Wenecja, San Francisco

Możliwość komentowania Ciekawostki turystyka: USA, Wenecja, San Francisco została wyłączona

Kolej Transkanadyjska czyli Canadian Pacific Railway. Ciekawostki

Możliwość komentowania Kolej Transkanadyjska czyli Canadian Pacific Railway. Ciekawostki została wyłączona

Create AccountLog In Your Account