Kalwaria Pacławska, to jedna z najciekawszych atrakcji w rejonie Przemyśla i obowiązkowy punkt w programie każdej wycieczki po Pogórzu Przemyskim. Dlaczego?
Atrakcje Kalwarii Pacławskiej
Kalwaria Pacławska znana jest z sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej oraz z Wielkiego Odpustu Kalwaryjskiego, organizowanego w dniach 11-15 sierpnia. To miejsce chętnie odwiedzane i przez rzymskich, i przez greckich katolików. Cieszące się też wielkim powodzeniem wśród tych, którzy szukają miejsc kuszących ciekawą zabudową i przyrodniczymi skarbami.
Tu, przy granicy w Ukrainą, każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego. Wzgórze Kalwaryjskie (465 m n.p.m) można poznawać dzięki gęstej sieci ścieżek, z których roztaczają się wspaniałe widoki na okolicę. Podczas spaceru można podziwiać kapliczki murowane i drewniane, a także zabytkową zabudowę wsi, która powstała przy klasztorze franciszkańskim. To właśnie od niego zaczyna się historia miejscowości.
Klasztor franciszkański
Klasztor franciszkański w tym miejscu powstał z woli Andrzeja Maksymiliana Fredry – pisarza, historyka i wojewody podolskiego. W latach 60. XVII wieku na terenie „bramy przemyskiej” powstał kościół i pierwsze zabudowania klasztorne. Początkowo były to budowle drewniane, które z czasem przemieniły się w obecny kompleks.
Miejsce jego budowy nie było przypadkowe. Fredro chciał „zaludnić” puste do tej pory tereny i zbudować szereg twierdz nad rzeką Wiar. Z tego też względu założenie klasztorne miało początkowo obronny charakter, a pozostałości dawnych umocnień są widoczne do dziś.
Matka Boża Kalwaryjska
W kościele przyklasztornym znajduje się obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej, uznawany za cudowny. Do roku 1672 znajdował się w kościele franciszkańskim w Kamieńcu Podolskim. W czasie wojen z Turcją obraz trafił do Kalwarii Pacławskiej i do dziś jest najważniejszym miejscem dla wiernych odwiedzających tutejsze sanktuarium.
Co ciekawe, otoczenie sanktuarium przypomina krajobraz Jerozolimy. Stoją przy nich zarówno drewniane, jak i murowane kaplice, które wierni przemierzają podczas pielgrzymek. Ścieżki kalwaryjskie są jednocześnie znane z pięknych widoków, a spacer w takiej scenerii może zrobić wrażenie. W trakcie wędrówki można się przyjrzeć samej Kalwarii Pacławskiej i jej małomiasteczkowej zabudowie. Powstała ona z myślą o pielgrzymach, a i obecnie służy też turystom odwiedzającym Pogórze Przemyskie.
Kalwaria Pacławska, to mała wieś w województwie podkarpackim, w powiecie przemyskim, w gminie Fredropol. Leży 24 km od Przemyśla, została założona w 1665 roku.
Kalwaria Pacławska: (c) GT / SuperPolonia.info
Na zdjęciu: bazylika kalwaryjska, foto: Goku122 / cc by-sa 3.0
Zobacz też:
>