Karpacz ciekawostki i najważniejsze informacje o Karpaczu, które warto znać
Miasto Karpacz
1) Karpacz, to 5-tysięczne miasto w powiecie jeleniogórskim, w woj. dolnośląskim. Prawa miejskie uzyskał w 1959 roku.
2) Karpacz leży w górach Karkonoszach (Sudety Zachodnie), w dolinie rzeki Łomnicy, u stóp góry Śnieżki (1602 m. n.p.m.). Od południa gmina Karpacz sąsiaduje z Czechami.
3) Karpacz jest popularnym ośrodkiem turystycznym w Karkonoszach. To jeden z głównych węzłów szlaków turystycznych w Sudetach.
4) W 1914 r. w Karpaczu było 12 hoteli i 54 pensjonaty, dysponujące niemal tysiącem miejsc noclegowych.
5) W 1945 r. Karpacz (wtedy Krummhübel) znalazł się w granicach Polski. Przez krótki czas miejscowość nazywano Szterlingowem, Krzywą Górą, także Drogosławicami, wreszcie w maju 1946 r. została Karpaczem.
Karpacz ciekawostki
6) W pobliżu Karpacza jest góra Śnieżka, najwyższy szczyt Sudetów. Ma wysokość 1602 m n.p.m. Na szczycie Śnieżki jest Obserwatorium Meteorologiczne, charakterystyczny budynek pokazywany na wielu pocztówkach z Karpacza. (patrz foto na górze).
7) Najstarszą częścią Karpacza są Płóczki. Zostały założone w 1412 roku.
8) Ciekawym miejscem jest ulica Strażacka w Karpaczu. Podobno występują tu anomalie grawitacji, a podobnych miejsc na świecie jest tylko kilka. Przykład: położona tu piłka lub inny okrągły przedmiot (albo samochód na jałowym biegu) toczy się w górę, podobnie np. rozlana woda z butelki – zamiast ściekać strumieniem w dół, płynie w górę. Prawdopodobnie jest to jednak złudzenie optyczne. 10) W sąsiednich Kowarach znajduje się Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska, a w Ścięgnach koło Karpacza jest Western City – westernowe miasteczko z licznymi atrakcjami dla gości.
Karpacz ciekawostki: (c) SuperPolonia.info + Sadurski.com
Zobacz też:
> Zakopane
> Wisła
> Koło
Zorza polarna w Polsce Szwedzi organizują wycieczki dla obcokrajowców, którzy chcą zobaczyć na własne oczy zorzę polarną. To niezwykle widowiskowe zjawisko występuje najczęściej za kołami podbiegunowymi, a w sprzyjających warunkach zorza polarna bywa widoczna nawet w okolicach 50. równoleżnika. Tymczasem aby zobaczyć zorzę polarną, mnie musisz wybierać się na północ Europy. Możesz ją co jakiś czas zobaczyć na terenie Polski. > Tu więcej