Krakowskie szopki
Pierwszy raz Polska trafiła na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości przygotowywaną przez UNESCO. Zostały docenione szopki krakowskie
Wniosek o ujęcie w zestawieniu krakowskiej tradycji złożono w paryskiej siedzibie UNESCO w kwietniu 2018 roku. Wnioskodawcami było Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w porozumieniu z Muzeum Historycznym Miasta Krakowa.
O tym, aby na liście znalazły się szopki krakowskie, zadecydowano na Mauritiusie, gdzie odbywa się 13. sesja Międzyrządowego Komitetu ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. W obradach uczestniczy ponad 800 delegatów ze 125 krajów. Informację przekazała polska delegacja, umieszczając wpis na swojej tablicy na Facebooku.
Tworzenie krakowskich szopek, to bożonarodzeniowa tradycja sięgająca XIX wieku. Wykonane własnoręcznie przez twórców szopki przedstawiają biblijną scenę narodzenia Jezusa w otoczeniu krakowskich zabytków. Zdarzają się też nawiązania do historycznych i aktualnych wydarzeń, zarówno krakowskich, jak polskich czy światowych. Twórcy szopek spotykają się co roku w pierwszy czwartek grudnia na krakowskim Rynku. Potem ich szopki można oglądać do lutego.
Tekst o krakowskich szopkach: (c) Super Polonia
Na zdjęciu: Szopka krakowska, Bronisław Pięcik, 1998
Foto: Rafał Korzeniowski / Wikipedia
Zobacz też:
> Jarmarki bożonarodzeniowe
> Boże Narodzenie przysłowia
> Ciekawostki o kolędach