Z czego słyną Łapy, miasto na Podlasiu? Co warto zobaczyć, fakty i ciekawostki o Łapach. Co jest tu ciekawego, zabytki, atrakcje
Łapy – fakty
1) Łapy, to 16-tysięczne miasto w woj. podlaskim, leżące nad rzeką Narew. Stąd do Białegostoku jest 30 kilometrów. Łapom przyznano prawa miejskie w 1925 roku.
Łapy – to warto wiedzieć
2) Podobno nazwa miasta pochodzi od nazwiska Łappa. Był to szlachcic, który osiedlił się tu w XV wieku.
3) W Łapach prawie nie ma zabytków. Zabudowa miasta podczas II wojny światowej została zniszczona w 80% procentach. Spłonęła wtedy m.in. drewniana synagoga, która stała przy obecnej ul. Piwnej.
4) Fanów piłki nożnej zainteresuje fakt, że klub piłkarski MKS Pogoń Łapy założono w 1927 roku. Kilkukrotnie w swej historii zmieniał nazwę. Drużyna rozgrywa mecze na stadionie zlokalizowanym przy ul. Leśnikowskiej 10A.
Co jest ciekawego w Łapach
5) W latach 30. XX wieku obok dworca kolejowego wybudowano osiedle Łapy-Usse. Budynki mające obecnie status zabytków, wzniesiono dla rodzin pracowników kolei. Dodamy, że wieś Usse weszła w skład miasta Łapy w 1931 roku.
6) Punktem widocznym w mieście z daleka, jest 37-metrowej wysokości wieża Kościoła świętych Piotra i Pawła. Świątynię która łączy styl gotycki i romański, zbudowano w latach 1913-1926.
7) Muzeum w Łapach początkowo (rok 1976) znajdowało się w miejscowej szkole i gromadziło pamiątki z czasów II wojny światowej.
Z czego słyną Łapy
8) Wokół Łap są rozlewiska rzeki Narwi. Niektórzy nazywają je „Polską Amazonią”.
9) W Łapach urodził się Józef Kosacki (1909-1990). Był inżynierem, porucznikiem wojsk saperskich. Podczas II wojny światowej wynalazł ręczny wykrywacz min, co uratowało życie wielu ludziom. Wynalazek został użyty po raz pierwszy 23 października 1942, pod El Alamein (Egipt). Żołnierze alianccy przeszli przez pole minowe i wygrali bitwę z żołnierzami niemieckimi.
Ciekawostki o Łapach: (c) SuperPolonia.info
Zobacz też:
>
>