Warszawa, Polska, świat. Ciekawostki i atrakcje
Machu Picchu ciekawostki i historia starożytnego miasta Inków, fakty o jego ruinach
1) Odkrycie pozostałości wspaniałego XV-wiecznego miasta przypisuje się profesorowi Hiramowi Binghamowi, Amerykaninowi z Yale University. Jednak poszukiwania prowadzone przez Paolo Greera w peruwiańskich i amerykańskich archiwach wskazują, że przed 1911 r. był tu Niemiec, Augusto Berns. Greer odnalazł listy i mapy Augusto Bernsa z których wynika, że w 1867 roku u podnóża góry na której znajduje się Machu Picchu, zbudował tartak. Co więcej, firma Bernsa oprócz produkcji tartacznej, sprzedawała przedmioty znalezione w Inkaskich grobowcach i inne zabytkowe przedmioty dawnej kultury Inków. Rzad Peru otrzymywał z tego tytułu zaledwie 10 procent wartości sprzedanych przedmiotów. Ta rabunkowa eksploracja Machu Picchu trwała przez wiele lat, a najwięcej sprzedanych przedmiotów trafiło do Europy.
2) Ponieważ Berns prowadził działalność handlową, a potem, w 1911 r. trafił tu Hiram Bingham, który prowadził działalność archeologiczną, to właśnie jemu przypisuje się miano odkrywcy Machu Picchu.
3) Nie wiadomo na pewno, dlaczego miasto opustoszało około 1537 r. I dlaczego zostało zapomniane oraz na kilka kolejnych wieków pochłonęła je dżungla.
4) Machu Picchu w języku Indian keczua oznacza: stary szczyt.
5) Miasto zostało zbudowane z jasnego granitu. Miało system kanałów doprowadzających wodę do budynków. W jego obrębie znajdowało się nawet obserwatorium astronomiczne.
6) Nie było to typowe inkaskie miasto, lecz sanktuarium Dziewic Słońca. Dlatego badania archeologiczne wykazały, że zaledwie co dziesiąty pochowany tu zmarły, był mężczyzną.
7) Obok ludzkich szkieletów w ziemi odnaleziono także szczątki zwierząt. Prawdopodobne zostawiano je w grobowcach wierząc, że staną się pożywieniem dla zmarłych.
8) Osteolog George F. Eaton badający Machu Picchu opisał czaszki nieznanego, wymarłego przed stuleciami gatunku gryzonia z rodziny Abrocomidae – Cuscomys oblativa.
9) Położenie Machu Picchu i różnice wysokości spowodowały, że aby lepiej przemieszczać się po mieście, zbudowano dużą liczbę schodów. Jest ich 1200.
Machu Picchu ciekawostki: (c) SuperPolonia.info
Zdjęcia: Ewa Jolanta Wojak