Machu Picchu. Tajemnice miasta Inków

Machu Picchu ciekawostki i historia starożytnego miasta Inków, fakty o jego ruinach

Fakty z historii

Machu Picchu znajduje się w odległości 112 kilometrów od Cuzco. Leży na wysokości 2090-2400 metrów nad poziomem morza, na przełęczy pomiędzy Wayna Picchu i Machu Picchu, w Andach Peruwiańskich. Poniżej płynie rzeka Urubamba.

Miasto zostało wybudowane według wcześniej przygotowanych planów w II połowie XV wieku. Panował wówczas Pachacuti Inca Yupanqui (1438-1471). Machu Picchu pełniło funkcję głównego centrum ceremonialnego, gospodarczego i obronnego. Mieszkali tu kapłani, przedstawiciele inkaskiej arystokracji, żołnierze oraz opiekunowie świątyń.

Miasto składało się z dwóch części. W Górnej, zwanej hanman, znajdowała się Świątynia Słońca, Grobowiec Królewski, Pałac Królewski i Intihuatana – największą inkaska świętość. W Dolnej części znajdowały się domy mieszkalne kryte strzechą oraz warsztaty produkcyjne. Na stromych zboczach otaczających miasto znajdowały się tarasy uprawne o szerokości 2-4 metrów, z pionowymi ścianami między nimi wzniesionymi z kamieni.

Kto odkrył w dżungli pozostałości miasta Inków?

1) Odkrycie pozostałości wspaniałego XV-wiecznego miasta przypisuje się profesorowi Hiramowi Binghamowi, Amerykaninowi z Yale University. Jednak poszukiwania prowadzone przez Paolo Greera w peruwiańskich i amerykańskich archiwach wskazują, że przed 1911 r. był tu Niemiec, Augusto Berns. Greer odnalazł listy i mapy Augusto Bernsa z których wynika, że w 1867 roku u podnóża góry na której znajduje się Machu Picchu, zbudował tartak. Co więcej, firma Bernsa oprócz produkcji tartacznej, sprzedawała przedmioty znalezione w Inkaskich grobowcach i inne zabytkowe przedmioty dawnej kultury Inków. Rzad Peru otrzymywał z tego tytułu zaledwie 10 procent wartości sprzedanych przedmiotów. Ta rabunkowa eksploracja Machu Picchu trwała przez wiele lat, a najwięcej sprzedanych przedmiotów trafiło do Europy.

2) Ponieważ Berns prowadził działalność handlową, a potem, w 1911 r. trafił tu Hiram Bingham, który prowadził działalność archeologiczną, to właśnie jemu przypisuje się miano odkrywcy Machu Picchu.

Machu Picchu miasto Inków Peru Cuzco
Ruiny dawnego miasta Inków

Ciekawostki o XV-wiecznym mieście cywilizacji Inków

3) Nie wiadomo na pewno, dlaczego miasto opustoszało około 1537 r. I dlaczego zostało zapomniane oraz na kilka kolejnych wieków pochłonęła je dżungla.

4) Machu Picchu w języku Indian keczua oznacza: stary szczyt.

5) Miasto zostało zbudowane z jasnego granitu. Miało system kanałów doprowadzających wodę do budynków. W jego obrębie znajdowało się nawet obserwatorium astronomiczne.

6) Nie było to typowe inkaskie miasto, lecz sanktuarium Dziewic Słońca. Dlatego badania archeologiczne wykazały, że zaledwie co dziesiąty pochowany tu zmarły, był mężczyzną.

Machu Picchu ciekawostki

7) Obok ludzkich szkieletów w ziemi odnaleziono także szczątki zwierząt. Prawdopodobne zostawiano je w grobowcach wierząc, że staną się pożywieniem dla zmarłych.

Machu Picchu miasto Inków Peru koronawirus
Zachwycający widok na ruiny miasta Inków

8) Osteolog George F. Eaton badający Machu Picchu opisał czaszki nieznanego, wymarłego przed stuleciami gatunku gryzonia z rodziny Abrocomidae – Cuscomys oblativa.

9) Położenie Machu Picchu i różnice wysokości spowodowały, że aby lepiej przemieszczać się po mieście, zbudowano dużą liczbę schodów. Jest ich 1200.

Machu Picchu ciekawostki: (c) SuperPolonia.info
Zdjęcia
: Ewa Jolanta Wojak

Machu Picchu i Covid-19

Gmina Machu Picchu, w granicach której położony jest jeden z siedmiu cudów świata, znalazła się na skraju upadłości.

Z powodu pustki w lokalnej kasie i fatalnej kondycji finansowej mieszkańców władze samorządowe ogłosiły ekonomiczny stan wyjątkowy. Wszystko przez ponowne zamknięcie turystyki w regionie Cuzco, w którym znajduje się Machu Picchu Pueblo, znane także jako Aguas Calientes.

Machu Picchu Pueblo na skraju upadłości

Ta miejscowość koło słynnej cytadeli Inków przed pandemią niemal w 100% żyła z turystów. Covidowe decyzje w połączeniu ze specyficznym położeniem geograficznym sprawiły, że jej mieszkańcy, wraz z samorządem lokalnym, znaleźli się w złotej klatce.

Na swoim terenie mają perłę peruwiańskiej historii i jedną z największych atrakcji turystycznych świata, ale przymierają głodem. Trzeba było uruchomić dla nich społeczne kuchnie polowe.

Machu Picchu miasto Inków Peru koronawirus
Peru. Machu Picchu, miasto Inków

Po raz kolejny zamknięte Machu Picchu od marca zeszłego roku otwarto zaledwie na kilka tygodni. Odwiedzali je głównie turyści z Peru wspomagając w ten sposób swoich rodaków. Nowy lockdown ma potrwać do połowy lutego z możliwością przedłużania go w nieskończoność. Dlatego władze gminy żądają od państwa wsparcia finansowego. Nie wiadomo, czy się doczekają. Przy pierwszym zamknięciu gospodarki też wnioskowali o pomoc, ale ich apele pozostały bez odpowiedzi.

Machu Picchu Peru – tekst i foto: (c) Kochamy Peru
Na zdjęciu: Sylwetki Inków na głównym placu w Machu Picchu Pueblo. Na postumencie Pachacútec, jeden z najpotężniejszych władców. Poniżej Manco Cápac i Mama Ocllo – pierwsza, mityczna para królewska.

Zobacz też:
> Peru ciekawostki
> Lima ciekawostki

podobne wpisy

Pagoda Tsui Sing Lau w Hongkongu

Możliwość komentowania Pagoda Tsui Sing Lau w Hongkongu została wyłączona

13 ciekawostek o Szubinie, kujawsko-pomorskie

Możliwość komentowania 13 ciekawostek o Szubinie, kujawsko-pomorskie została wyłączona

Rockefeller Center w Nowym Jorku

Możliwość komentowania Rockefeller Center w Nowym Jorku została wyłączona

Cebularz – lubelski przysmak

Możliwość komentowania Cebularz – lubelski przysmak została wyłączona

Wakacje z dzieckiem – o czym pamiętać?

Możliwość komentowania Wakacje z dzieckiem – o czym pamiętać? została wyłączona

Studenckie praktyki w Afryce

Możliwość komentowania Studenckie praktyki w Afryce została wyłączona

Historia cudzołóstwa na przestrzeni wieków – ciekawostki

Możliwość komentowania Historia cudzołóstwa na przestrzeni wieków – ciekawostki została wyłączona

Rovaniemi, Finlandia. Miasto św. Mikołaja

Możliwość komentowania Rovaniemi, Finlandia. Miasto św. Mikołaja została wyłączona

Niezwykłe ciekawostki i fakty o Rzepinie

Możliwość komentowania Niezwykłe ciekawostki i fakty o Rzepinie została wyłączona

Château de Foix

Możliwość komentowania Château de Foix została wyłączona

Daytona Beach, miasto na Florydzie

Możliwość komentowania Daytona Beach, miasto na Florydzie została wyłączona

Briańsk – miasto w Rosji. Ciekawostki

Możliwość komentowania Briańsk – miasto w Rosji. Ciekawostki została wyłączona

Create AccountLog In Your Account