Odwiedzamy jedno z najstarszych polskich miast. Z czego słynie miasto Świecie ciekawostki i fakty, które zainteresują. Zamek krzyżacki w Świeciu, zabytki Świecia, atrakcje, co zobaczyć
Świecie, woj. kujawsko-pomorskie
1) 25-tysięczne Świecie leży na Pojezierzu Pomorskim (w województwie kujawsko-pomorskim), w regionie Kociewia, u ujścia rzeki Wdy do Wisły.
Miasto Świecie ciekawostki z historii
2) Pierwsza pisemna wzmianka o Świeciu pochodzi z 1198 roku. Miasto było wówczas stolicą samodzielnego księstwa pomorskiego, władanego przez księcia Grzymisława.
3) Po sprowadzeniu Krzyżaków w 1226 r. na znajdującą się nieopodal ziemię chełmińską, zakon krzyżacki rósł w siłę. Utworzono tu komturię (jednostka administracyjna), a przed rokiem 1350 był gotowy zamek krzyżacki, siedziba komtura. Nieco wcześniej, bo w 1338 roku, Świecie uzyskało prawa miejskie.
Zamek krzyżacki w Świeciu
4) W widłach rzek Wisły i Wdy, stoi zamek krzyżacki, a raczej: to, co z niego pozostało. Został zbudowany w stylu gotyckim przez zakon krzyżacki w 1 połowie XIV wieku, na planie kwadratu o boku ok. 51 metrów. Składał się z zamku właściwego i przedzamcza. Miał cztery narożne wieże, był otoczony murem obwodowym i fosą. W drugiej połowie XVI wieku został przebudowany w stylu renesansowym przez kasztelana chełmińskiego Jerzego Konopackiego. Po zniszczeniach, jakie miały miejsce w XVII wieku podczas potopu szwedzkiego, nie został już odbudowany.

5) Obecnie zachowała się część murów korpusu zamkowego i jedna cylindryczna wieża. Za niedużą opłatą, zamek można zwiedzać. W podziemiach jest karcer (krzesło z narzędziami do tortur), na poziomie zerowym można oglądać wystawę dawnych zdjęć zamku i zabytków Świecia. Stoją tu m.in. trzy machiny oblężnicze i zbroje, wyżej (niespodzianka) jest kilka sporych metalowych konstrukcji, zbudowanych ze… starych komputerów. Można też wejść krętymi, stromymi schodami na szczyt zamkowej wieży.
6) 34-metrowej wysokości wieża zamku w Świeciu jest najwyższą krzywą wieżą w Polsce. Jest odchylona od pionu o ponad 1 metr.
7) Zamek w Świeciu był jedynym zamkiem wodnym (ze wszystkich stron otoczonym wodą) na terenie państwa krzyżackiego.
Zainteresowanych Świeciem zapraszamy do Izby Regionalnej Ziemi Świeckiej przy ul. Kopernika 2 w Świeciu. Jest czynna od wtorku do piątku w godz. 10:00-17:00).

Nie tylko zamek. Zabytki Świecia
8) Oprócz zamku krzyżackiego w Świeciu znajduje się kilka ciekawych zabytków. Są to między innymi:
• > Kościół farny (Stara Fara), łącząca kilka stylów architektonicznych. Jej budowa rozpoczęła się w 1400 roku i trwała 100 lat. Zniszczony podczas II wojny światowej, potem odbudowany.
• > Rokokowy klasztor pobernardyński z kościołem Niepokalanego Poczęcia NMP, zbudowany w latach 1692-1720.
• > Ratusz znajdujący się w północnej pierzei rynku, zbudowany w 1879 roku, w stylu wiktoriańskim.
• > Neogotycki kościół św. Andrzeja Boboli, zbudowana pierwotnie dla Luteran w latach 1891-1894.
Miasto Świecie ciekawostki
9) Kościół farny w Świeciu możemy oglądać w jednym z odcinków serialu „Czterej pancerni i pies”.
10) Przez Świecie prowadzi kilka szlaków turystycznych i rowerowych. Jest 10 linii komunikacji miejskiej, działa tu OKSiR czyli Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji.
11) Dni Świecia, to doroczna impreza organizowana na przełomie maja i czerwca, od 1974 roku. Odbywają się wtedy koncerty, festyny, zawody, pikniki, itp.
Miasto Świecie ciekawostki i zdjęcia: (c) SuperPolonia.info