Najwyższy drewniany wieżowiec świata. Mjostarnet, Norwegia

Najwyższy drewniany wieżowiec świata. Mjostarnet, Norwegia

Najwyższy drewniany wieżowiec świata. Mjostarnet, Norwegia

Norwegia słynie z drewnianej architektury przede wszystkim za sprawą Wikingów, którzy byli mistrzami kunsztu ciesielskiego. To kraj, w którym przyroda i środowisko wyznaczają styl i sposób budowania zawsze wkomponowany jest w krajobraz. Najczęściej wykorzystywanymi materiałami budowlanymi zarówno wieki temu, jak i obecnie, są drewno i kamień. Przy takim podejściu nie dziwi, że to w Norwegii znajdziemy różne światowe rekordy związane z drewnianą architekturą

Najwyższy drewniany wieżowiec świata

W grudniu 2018 roku w miejscowości Brumunddal nad brzegiem największego jeziora Norwegii – Mjosa, stanie najwyższy zbudowany z drewna wieżowiec na świecie. Budowla będzie liczyła 18 pięter – łącznie 80 metrów wysokości. Oprócz apartamentów o powierzchni od 67 do 149 m kw. , zaplanowano tu 25-metrowy basen, hotel, biura i siedziby różnych instytucji. Zastosowane drewno pochodzi z lasów w okolicy jeziora Mjosa. W zamierzeniu autorów projektu, Mjostarnet ma stać się kolejnym symbolem norweskiej myśli architektonicznej, będzie też atrakcją turystyczną. Tym bardziej, że budynek zlokalizowany jest 4 godziny jazdy od portu Langesund, tuż przy najważniejszym drogowym szlaku komunikacyjnym Norwegii – drodze E6, łączącej Oslo z północną kraju.

Kościoły stavkirke

W średniowiecznej Norwegii powstało najwięcej na świecie drewnianych kościołów stavikirke, czyli tzw. kościołów klepkowych budowanych przez Wikingów. Okazałe i zachwycające kunsztem wykonania budowle powstawały bez użycia gwoździ, miały konstrukcję słupową, a szczególną uwagę przyciąga zapierająca dech w piersiach ornamentyka ze smokami, postaciami ze staronordyckiej mitologii, motywami zwierzęcymi i roślinnymi. W czasach średniowiecza było takich kościołów około 1000, do dzisiaj zachowało się tylko 28.

Miasta z drewna

Historyczną drewnianą zabudowę znajdziemy w wielu norweskich centrach miast, jak choćby na słynnym nabrzeżu Bryggen w Bergen, czy w skansenie Gamle Stavanger. Jednak największą ilością drewnianych budynków liczących blisko 200 lat, może pochwalić się Skudeneshavn, norweskie miasteczko żeglarskie leżące w pobliżu Stavanger. Zachowało się tutaj 200 drewnianych, pomalowanych na biało domów pochodzących z lat 50. XIX wieku.

Najdłuższe drewniane schody świata

W Norwegii nie tylko budynki są blisko natury. Prąd i energię elektryczną także czerpie się z natury – głównie z elektrowni wodnych. Właśnie wzdłuż rur nieczynnej elektrowni biegnących zboczem góry nad Lysefjordem (tym samym, nad którym rozpościera się słynna skalna półka Preikestolen) ciągną się najdłuższe drewniane schody świata liczące dokładnie 4444 stopnie. Schody we Florli są dostępne tylko od strony fiordu. Najlepiej dopłynąć tam promem, po pokonaniu stopni można iść dalej w kierunku innej atrakcji Lysefjordu czyli głazu Kjerag zaklinowanego między dwoma skałami.

Podróż do Norwegii

Wszystkie opisane drewniane atrakcje znajdują się na południu i południowym zachodzie kraju. Najwygodniej dostać się tam i zwiedzać te miejsca własnym samochodem. Najszybsza trasa prowadzi przez Niemcy do duńskiego portu Hirtshals, skąd codziennie wypływają promy do Stavanger, Bergen i Langesund (Oslo).

Dostarczył infoWire.pl

Na ilustracji: tak wkrótce będzie wyglądał najwyższy drewniany wieżowiec świata

podobne wpisy

Ciekawostki o Rzymie

Możliwość komentowania Ciekawostki o Rzymie została wyłączona

Czeskie Pilzno i słynne piwo Pilsner Urquell

Możliwość komentowania Czeskie Pilzno i słynne piwo Pilsner Urquell została wyłączona

Zamek Örebro, Szwecja

Możliwość komentowania Zamek Örebro, Szwecja została wyłączona

Ciekawostki o Luksemburgu

Możliwość komentowania Ciekawostki o Luksemburgu została wyłączona

Bryce Canyon National Park – niezwykłe miejsce w Utah, USA

Możliwość komentowania Bryce Canyon National Park – niezwykłe miejsce w Utah, USA została wyłączona

Indyjskie miasto Jaipur

Możliwość komentowania Indyjskie miasto Jaipur została wyłączona

Z czego słynie Belgia – TOP 10

Możliwość komentowania Z czego słynie Belgia – TOP 10 została wyłączona

Yungas – Droga śmierci w Boliwii

Możliwość komentowania Yungas – Droga śmierci w Boliwii została wyłączona

10 miejsc, które powinieneś zobaczyć w USA

Możliwość komentowania 10 miejsc, które powinieneś zobaczyć w USA została wyłączona

Polscy turyści odwiedzają szwedzkie Ystad

Możliwość komentowania Polscy turyści odwiedzają szwedzkie Ystad została wyłączona

Santa Monica, kurort w Kalifornii

Możliwość komentowania Santa Monica, kurort w Kalifornii została wyłączona

Laholm, miasto w Szwecji

Możliwość komentowania Laholm, miasto w Szwecji została wyłączona

Create AccountLog In Your Account