Jeden z zamków Jury Krakowsko-Częstochowskiej, ciekawostki i informacje. Ogrodzieniec, woj. śląskie
Ponoć w środku nocy czasami można tu spotkać Czarnego Psa, biegnącego po murach lub obok ruin zamku. Wielki pies-widmo z płonącymi oczami, ciągnie za sobą brzęczący, ciężki łańcuch.
Pierwsze umocnienia stanęły tu za panowania Bolesława Krzywoustego, zostały jednak zrównane z ziemią w 1241 roku przez wojska Tatarów. Potem, w XIV wieku, wzniesiono tu zamek gotycki, będący siedzibą rodu rycerskiego Włodków Sulimczyków. W 1470 r. zamek oraz przyległe dobra ziemskie kupili majętni mieszczanie krakowscy, Ibram i Piotr Salomonowie. Później zamek miał wielu kolejnych właścicieli.

W 1587 r. został zdobyty przez wojska arcyksięcia Maksymiliana, pretendenta do tronu polskiego, a w 1655 r. został częściowo spalony przez wojska szwedzkie, które stacjonowały w nim prawie dwa lata, rujnując znaczną część zabudowań.
Na początku XIX wieku zamek popadł w ruinę. W latach 1949-73 przeprowadzono zabiegi, które zabezpieczyły istniejące resztki fortyfikacji, dzięki czemu obecnie można oglądać pozostałości po niegdysiejszej świetności tego obiektu.
Ogrodzieniec – tekst i zdjęcia: (c) SuperPolonia.info
Zobacz też:
>
>