Z czego słyną Pionki ciekawostki i najważniejsze fakty na temat miasta
Pionki
1) Pionki, to ok. 20-tysięczne miasto nad rzeką Zagożdżanką. Znajduje się w woj. mazowieckim, w powiecie radomskim. Stąd do Radomia jest 23 kilometry.
2) Od północy Pionki graniczą z Puszczą Kozienicką. Niegdyś w puszczy polowali polscy królowie – Władysław Jagiełło, a potem jego syn Kazimierz Jagiellończyk.
Pionki ciekawostki z historii
3) Przez wiele lat Pionki były kojarzone ze znaną firmą produkującą płyty gramofonowe. Pronit działał w latach 1922-2000. Do 1939 r. firma produkowała materiały wybuchowe na potrzeby polskiej armii i miała inną nazwę. Państwowa Wytwórnia Prochu i Materiałów Kruszących była jednym z największych zakładów przemysłu zbrojeniowego w przedwojennej Polsce.
4) W XVII wieku działały dwa młyny, które nazywały się: Zagożdżon i Pionka. Od nazwy pierwszego młynu nazwano wieś Zagożdżon, a od drugiego – Pionki. W 1932 r. Zagożdżon połączono z Pionkami i taką nazwę otrzymała miejscowość. W 1954 r. Pionki otrzymały prawa miejskie.
5) Podczas II wojny światowej życie straciło 2 tys. mieszkańców Pionek.
Miasto Pionki ciekawostki
6) Izba Czarnej Płyty, to muzeum płyt winylowych (gramofonowych), które istnieje w Pionkach.
7) Wszystkie zabytki miasta Pionki pochodzą z XX wieku. Jest wśród nich zbudowany w latach 1929-1932 neobarokowy kościół św. Barbary. Adres: ul. Jana Pawła II 1.
8) W 1926 r. założono Klub Sportowy Proch Pionki. Piłkarze rozgrywają mecze na Stadionie Miejskim o pojemności 5 tys. miejsc, zlokalizowanym przy ul. Sportowej 1.
9) Do mieszkań w Pionkach gaz doprowadzono dopiero w 1978 roku.
Pionki ciekawostki: (c) SuperPolonia.info
Na zdjęciu: kościół św. Barbary w Pionkach. Foto: Rafał Terkner / cc by-sa 3.0
Zobacz też:
> Ciekawostki o Płocku
> Pułtusk