Półwysep Helski – może jesienią i na rowerze?

5 miejsc na Półwyspie Helskim, które warto zwiedzić jesienią

Jesienne miesiące kojarzą się nam z długimi wieczorami z książką i ciepłą herbatą, spędzonymi pod ciepłym kocem w domu. Nie trzeba długich październikowych i listopadowych dni spędzać w domu. Jesień, to doskonały czas na długie spacery i wycieczki do miejsc, które ominęliśmy podczas wakacji. Jednym z takich miejsc jest Półwysep Helski. Miejsce, które kojarzy się nam z letnim pobytem i leżeniem na plaży jest urokliwe także poza sezonem, gdy słońce nie operuje tak mocno, a tłumy turystów wróciły już do domów.

1. Fokarium w mieście Hel

Jeśli Półwysep Helski to Hel, a jeśli Hel – to fokarium. Kilkutysięczne miasto, położone na samym skraju cyplu, jest słynne m.in. ze swojej gromadki uroczych ssaków, które podbijają serca zarówno najmłodszych, jak i dużo starszych turystów. O ile zwiedzenie tego miejsca w lipcu i sierpniu związane jest z tłokiem i ściskiem, a spojrzenie twarzą w twarz foce graniczy z cudem, o tyle podczas październikowego pobytu nie powinno być z tym większego problemu. Warto wcześniej zaznajomić się z harmonogramem w fokarium. Szczególną atrakcją będą odwiedziny podczas pory karmienia fok.

statek port statki Hel Półwysep Helski ciekawostki atrakcje
Hel, statek w porcie. Półwysep Helski ciekawostki

2. Muzeum Obrony Wybrzeża

Kolejną atrakcją położoną w samym Helu, jest Muzeum Obrony Wybrzeża. Wjazd do niego znajduje się na samym początku miasta, od strony Juraty. Oprócz głównych ekspozycji, do zwiedzenia jest także muzeum przyrodniczno-etnograficzne, wieża kierowania ogniem oraz magazyn amunicji. Dodatkowo na terenach położonych przy plaży, możemy obejrzeć obiekty fortyfikacji (bunkry i schrony) z czasów II wojny światowej.

> Najciekawsze trasy rowerowe w Polsce

3. Jurata

Wyjeżdżając z Helu warto odwiedzić Juratę. Miejscowość słynie z tego, że jest tu rezydencja Prezydenta RP. Mimo solidnych ogrodzeń i braku możliwości bezpośredniego zwiedzenia i tak przyciąga oczy ciekawskich turystów. Główną atrakcją Juraty wydaje się być jednak 320-metrowe molo, od strony Zatoki Puckiej. Może swoim urokiem nie dorównuje sopockiemu obiektowi, ale prezentuje się z niego wspaniały widok na Zatokę Pucką. Przy dobrej pogodzie dostrzeżemy znajdującą się po przeciwległej stronie zatoki Gdynię.

4. Jastarnia

W środkowej części Półwyspu Helskiego leży niewielkie miasteczko Jastarnia. O ile w miesiącach letnich tętni życiem i mnóstwem turystów, to po wakacjach zamienia się w ciche i spokojne miejsce. Urok Jastarni odnajdziemy od razu, gdy udamy się do tutejszego portu. Tętni on życiem zarówno w sezonie, kiedy głównym zajęciem jest żegluga turystyczna, jak i poza nim, kiedy jest miejscem floty rybackiej. Cumują w nim zarówno niewielkie kutry, jak i większe statki. Sygnatura rozpoznawcza obiektów, to skrót „JAS”, po którym można rozpoznać kutry i statki z Jastarni, znajdujące się w innych portach.

rower jesień po sezonie Hel Półwysep Helski ciekawostki atrakcje
A może by ty tak rowerem po sezonie, po Półwyspie Helskim?

5. A może rowerem po Helu?

Atrakcją dla całego Półwyspu Helskiego, z której warto skorzystać jesienią, jest urokliwa ścieżka rowerowa, ciągnąca się od Helu, aż do samego Trójmiasta. Z Helu do Władysławowa prowadzi wzdłuż zatoki, a w niektórych miejscach przebiega tuż nad brzegiem Bałtyku. O ile w lipcu czy sierpniu tłumy turystów na drodze oraz palące słońce i żar z nieba zniechęcają do dłuższych podróży rowerem, o tyle poza sezonem jest to już przyjemnością. Do tego niemal w każdej miejscowości są tu wypożyczalnie rowerów, które udostępniają dwukołowce zarówno na kilka godzin, jak i cały dzień. Gdy nie mamy sił na przejazd całego półwyspu, możemy bez problemu przewieźć rower pociągiem np. do Helu i stamtąd ruszyć w drogę po mieście.

Jak widać, zwiedzanie Półwyspu Helskiego nie musi odbywać się jedynie podczas upalnych miesięcy letnich. Równie, jeśli nie bardziej atrakcyjne, jest odwiedzenie tego rejonu w czasie jesieni, gdy pogoda i umiarkowany ruch turystyczny pozwalają na spokojniejszy pobyt.

Ciekawostki o Helu: SuperPolonia.info

Zobacz też:
> Hel ciekawostki
> Puck
> Ustka

podobne wpisy

Europa. Największe korki są w Warszawie

Możliwość komentowania Europa. Największe korki są w Warszawie została wyłączona

Waga Miejska na Starym Rynku w Poznaniu

Możliwość komentowania Waga Miejska na Starym Rynku w Poznaniu została wyłączona

Z czego słynie Kłobuck – 10 ciekawostek

Możliwość komentowania Z czego słynie Kłobuck – 10 ciekawostek została wyłączona

Warszawiacy liczą Syrenki

Możliwość komentowania Warszawiacy liczą Syrenki została wyłączona

Zabytki i atrakcje miasta Police, zachodniopomorskie

Możliwość komentowania Zabytki i atrakcje miasta Police, zachodniopomorskie została wyłączona

Ratusz w Ząbkowicach Śląskich

Możliwość komentowania Ratusz w Ząbkowicach Śląskich została wyłączona

Z czego słynie Kraków? Ciekawostki

Możliwość komentowania Z czego słynie Kraków? Ciekawostki została wyłączona

Kazimierz Przerwa-Tetmajer na znaczku pocztowym

Możliwość komentowania Kazimierz Przerwa-Tetmajer na znaczku pocztowym została wyłączona

Międzynarodowe Targi Poznańskie

Możliwość komentowania Międzynarodowe Targi Poznańskie została wyłączona

Zaskakujące ciekawostki o Pucku

Możliwość komentowania Zaskakujące ciekawostki o Pucku została wyłączona

Potop Szwedzki – polska tragedia w XVII wieku

Możliwość komentowania Potop Szwedzki – polska tragedia w XVII wieku została wyłączona

Ruiny zamku w Kurzętniku, warmińsko-mazurskie

Możliwość komentowania Ruiny zamku w Kurzętniku, warmińsko-mazurskie została wyłączona

Create Account



Log In Your Account