Prudnik ciekawostki atrakcje zabytki
Prudnik ciekawostki atrakcje zabytki
w

Co warto zobaczyć w Prudniku, woj. opolskie

Prudnik, to jedno z ciekawszych miast na terenie województwa opolskiego. Co warto wiedzieć na jego temat? Na jakie atrakcje zwrócić uwagę podczas wycieczki po Prudniku?

Fakty o Prudniku

Ponad 20-tysięczny Prudnik leży w województwie opolskim, w pobliżu Gór Opawskich. Przez miasto przepływają rzeki Prudnik oraz Złoty Potok, których doliny zajmują ważne miejsce w lokalnym krajobrazie. Do rzeki nawiązuje pierwotna nazwa miasta Prądnik, oznaczająca miasto leżące nad rzeką o dość silnym prądzie.

Prudnik i jego zabytki

Wiadomo, że miasto powstało w połowie XIII wieku, a jego założycielem był czeski szlachcic – Wok z Rożemberka. W 1279 roku założona przez niego osada zyskała prawa miejskie, a wraz z nimi liczne przywileje ułatwiające rozwój gospodarczy. Do dziś nie brak w mieście budowli, które przypominają o jego długich dziejach i czasach świetności.

Zwiedzanie Prudnika nie może się obejść bez wizyty przy Wieży Woka – najstarszej zachowanej budowli na terenie miasta. Jest to pozostałość po prudnickim zamku, a jednocześnie najstarsza wieża zamkowa, z jaką możemy się spotkać podczas wędrówek po Górnym Śląsku. Wieża ta pochodzi z połowy XIII wieku, ma 41 metrów wysokości, a dzięki gruntownej modernizacji sprawdza się doskonale jako punkt widokowy.

Spore wrażenie na turystach robi też ratusz z drugiej połowy XVIII wieku oraz późnobarokowy kościół św. Michała, wzniesiony w miejscu poprzedniej świątyni w latach 30. XVIII wieku. Innym zabytkiem sakralnym, przy którym warto zatrzymać się podczas spaceru po Starym Mieście, jest zespół klasztorny Bonifratów, którego częścią jest XVIII-wieczny kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Co jeszcze warto zobaczyć w Prudniku?

Miłośników zieleni oczaruje tutejszy park miejski, założony w drugiej połowie XIX stulecia, oraz Szlak Historyczny Lasów Królewskiego Miasta Prudnik, który zaczyna się na jego terenie. Uwagę przyciąga też siedziba Prudnickiego Ośrodka Kultury, zajmująca wnętrza reprezentacyjnej willi z lat 80. XIX wieku oraz wieża widokowa na Koziej Górze. A kto w czasie wycieczki po Prudniku trafi na teren osady Prudnik-Las, ten będzie mógł zobaczyć XIX-wieczne Sanktuarium św. Józefa, znane też jako miejsce internowania kardynała Wyszyńskiego.

Prudnik: (c) SuperPolonia.info / GT
Na zdjęciu: Kościół i klasztor bonifratrów w Prudniku. Foto: Prudniczanin / cc by-sa 3.0 pl

Zobacz też:
> Ciekawostki o Prudniku
> Rudniki, woj. opolskie

Napisane przez Ciekawostki i atrakcje

Dalekie i bliskie podróże oraz turystyka - to od 2011 roku główne tematy SuperPolonia.info. Z nami poznasz: atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca które warto zobaczyć, zabytki. Niezwykłe fakty i zaskakujące ciekawostki z Polski i ze świata. Państwa, stolice, miasta. Podróże lotnicze, morskie i wyjazdy wakacyjne. Biura podróży, hotele i miejsca noclegowe, porady dla turystów.

ciekawostki o Chile Plaza de Armas

Zadziwiające ciekawostki o Chile

Trójmiasto plaża Gdańsk Sopot Gdynia

Plaże Trójmiasta – nazwy, gdzie są. Gdańsk, Sopot, Gdynia