1) Największa pszczoła świata, to pszczoła Wallace’a, zwana też latającym boldogiem. Jest aż 4 razy większa od pszczół znanych w Europie. Ma 4 cm długości, a rozpiętość skrzydeł wynosi 6 cm. Gatunek w 1858 r. odkrył brytyjski przyrodnik Alfred Russel Wallace. Żyje w lasach Indonezji i od ponad 30 lat nie była tam widziana, więc uznawano ją za gatunek wymarły. Niedawno jednak naukowcy znaleźli jedną z przedstawicielek gatunku. Po sfotografowaniu, została wypuszczona na wolność.
2) Aby powstał 1 kg miodu, pszczoły muszą odwiedzić 4 miliony kwiatów.
3) Wyceniono, ile kosztuje praca pszczół. Rocznie wartość zapyleń przez pszczoły, przynosi ludzkości 265 miliardów dolarów.
4) Zanim pszczoła wypełni swój wól pyłkiem kwiatowym i wróci z nim do ula, może odwiedzić nawet tysiąc kwiatów. Jest to dla niej ciężka, wyczerpująca praca. Wiedząc o tym, człowiek zakłada ule w pobliżu kwiatów odwiedzanych przez pszczoły.
5) Pyłek kwiatowy jest pokarmem pszczół. Są to męskie komórki rozrodcze roślin nasiennych wytwarzane w pylnikach kwiatów, które wabią pszczoły do kwiatów. Duża rodzina pszczół może w ciągu doby zebrać nawet kilogram pyłku.
6) Rodzina pszczela, to społeczność pszczół. Składa się od kilku tysięcy do kilkudziesięciu tysięcy pszczół robotnic, jednej matki pszczelej oraz trutni, które występują sezonowo.
7) Trutnie służą m.in. do zapładniania pszczelej matki (królowej). Jest ich od kilkuset do kilku tysięcy. Jesienią i zimą są niepotrzebne, więc pszczoły je wyganiają. Trutnie mają większe oczy niż pszczoły, aby dostrzec królową w okresie okresu godowego nawet z odległości kilkuset metrów.
8) Pszczoły robią miód, żeby mieć co jeść, gdy będzie mróz i śnieg. To ich zapasy na zimę. Poza tym część miodu (nie tylko w zimie) służy za pożywienie larwom oraz pszczołom robotnicom, które nie zbierają nektaru. Można więc powiedzieć, że ciężka praca milionów pszczół które zadbały o to, aby przetrwać zimę, jest zabierana im i zjadana przez ludzi.
9) Miód elficki (Elvish), to najdroższy miód świata. Pochodzi z Turcji, kosztuje 5 tysięcy euro za kilogram i ma wiele składników odżywczych. Z uwagi na cenę jest jest sprzedawany w małych słoiczkach (objętość: 170 oraz 250 gramów). Miód elficki wytwarzają pszczoły żyjące w jaskini w dolinie Sarıçayır (głębokość: 1.800 metrów). Aby wyciągnąć miód z jaskini, trzeba mieć specjalny sprzęt i mieć odpowiednią wiedzę.
10) Miodem można się zatruć tylko wtedy, jeśli jeśli zje dużą ilość miodu od pszczół z tropikalnych lasów Ameryki Południowej, produkujących miód z toksycznych roślin.
Ciekawostki o pszczołach: (c) Super Polonia + Sadurski.com
Zobacz też:
> Więcej ciekawostek o pszczołach i miodzie
> Ciekawostki o tortach
> Ciekawostki o lodach