Miasto w województwie pomorskim. Puck ciekawostki i informacje
Puck ciekawostki, zabytki
1) Liczący ponad 11 tys. mieszkańców Puck leży na Kaszubach, u ujścia rzeki Płutnicy do Zatoki Puckiej. W Pucku znajduje się port, można skorzystać z publicznej plaży, odbyć spacer po molo oraz odbyć rejs jednym ze statków wycieczkowych.
2) W Pucku znajdują się są zabytki, m.in.
• XIII-wieczny gotycki kościół parafialny św. Piotra i Pawła
• Drewniany szpital barokowy z ok. 1720 r.
• Zabytkowe kamienice miejskie z połowy XVIII i XIX wieku.
• Neogotycki ratusz z 1865 roku.
• Fragmenty fundamentów średniowiecznego zamku krzyżackiego.
3) Wybudowany w 1865 roku ratusz w Pucku jest ciekawym punktem na rynku tego 11-tysięcznego miasta. To neogotycki budynek, wzniesiony według projektu Blaurocka z Wejherowa, w którym znajduje się siedziba władz miasta.
4) Przy ulicy Księdza Judyckiego 4 znajduje się wybudowana w XIV wieku fara (dawne określenie kościoła parafialnego) – kościół pod wezwaniem Św. Apostołów Piotra i Pawła. Świątynia stojąca nad brzegiem Zatoki Puckiej, jest widoczna z daleka. Filary świątyni pamiętają stojący tu wcześniej romański kościół. To, co widzimy obecnie, wybudowano między 1330 a 1400 r. Wieża postała wcześniej, przed rokiem 1309. W latach późniejszych fara była remontowana, zmieniał się też wystrój jej wnętrza.
Port w Pucku
Nad Zatoką Pucką, w północnej części miasta, znajduje się port morski. Jest portem z przystanią rybacką i równocześnie niezależną mariną jachtową. Także bazą dla floty rybackiej oraz statków turystycznych, a także ośrodkiem sportów wodnych. Każdego roku 28 czerwca odbywa się Morska Pielgrzymka Rybaków. Rybacy po mszy w kościele w Kuźnicy płyną do przystani rybackiej w Pucku, która znajduje się niedaleko kościoła pod wezwaniem św. Apostołów Piotra i Pawła.
Puck ciekawostki i zdjęcia: (c) SuperPolonia.info
Zobacz też:
> Ciekawostki o Gdyni