Ciekawostki o podróżach. Atrakcje i fakty
Ratusz w Szydłowcu. Jeden z najlepiej zachowanych późnorenesansowych zabytków w Polsce
W samym centrum 12-tysięcznego Szydłowca, na czworobocznym Rynku Wielkim, stoi budynek Ratusza. Budowla powstała w latach 1602-1629 i należy do najlepiej zachowanych późnorenesansowych zabytków w Polsce.
Budynek jest zbudowany jest na planie prostokąta i w każdym rogu ma niewielką wieżyczkę. W części wschodniej jest wysunięta na zewnątrz wieża (na górze ośmioboczna), sklepiona renesansowym hełmem. Niegdyś pod tą wieżą było więzienie.
Ratusz jest siedzibą burmistrza i administracji samorządowej Szydłowca. Jest tu również Urząd Stanu Cywilnego i Wydział Spraw Obywatelskich, a w wykutej w skale piwnicy ratusza znajduje się kawiarnia.
Ratusz w Szydłowcu: tekst i zdjęcia: (c) SuperPolonia.info
Na zdjęciu: Ratusz w Szydłowcu w trakcie remontu (rok 2012)
Zobacz też:
Krosno ciekawostki
Krośnianin Ignacy Łukasiewicz jest uznawany za konstruktora prototypu lampy naftowej. W samym centrum miasta stoi jego pomnik.
> Tu więcej
Tuchów ciekawostki
Wewnątrz bazyliki jest XVI-wieczny obraz Matki Boskiej Tucholskiej o rozmiarach 58,2 x 44 cm. Przez katolików jest uznawany za cudowny.
> Tu więcej
Tarnów ciekawostki
Niektórzy turyści chętnie robią zdjęcia obok figury kataryniarza. Ta rzeźba z brązu stoi na placu targowym Burek od 1914 roku i dzięki specjalnemu mechanizmowi gra melodyjkę.
> Tu więcej
Głogów ciekawostki
W 1109 roku (za czasów króla Bolesława III Krzywoustego) miała miejsce słynna obrona Głogowa przez wojska cesarstwa rzymskiego, dowodzone przez niemieckiego króla Henryka V.
> Tu więcej
Karpacz ciekawostki
Na ulicy Strażackiej w Karpaczu podobno występują tu anomalie grawitacji, a podobnych miejsc na świecie jest tylko kilka.
> Tu więcej
Sandomierz ciekawostki
Kronikarz Gall Anonim pisał, że obok Wrocławia i Krakowa, Sandomierz był najważniejszym polskim miastem.
> Tu więcej
Giżycko ciekawostki
Herb Giżycka, to trzy leszcze na niebieskiej tarczy. Jest z tym związana legenda o księciu pruskim, który zatrzymał się w tutejszej karczmie i zamówił trzy leszcze, które podano na błękitnym talerzu.