Sardynia – wyspa różowych flamingów

Dlaczego co roku tysiące różowych flamingów przyfruwa na Sardynię?

Na terenie Sardynii znajduje się 8 parków regionalnych, 60 stref chronionych, i 16 terenów o szczególnych walorach przyrodniczych i krabrazowych. To właśnie do jednego z nich, Parco Naturale Regionale Molentargius Saline, od lat przybywają stada tysięcy różowych flamingów Phoenicopterus roseus aby tutaj przezimować, korzystając z łagodnych warunków klimatycznych na wyspie.

Flamingi przylatywały tu od wieków na krótko, aby potem odlatywać w stronę Afryki. Dzisiaj zaskakującym faktem jest, że te przepiękne, ale i wymagające ptaki, wybrały stawy i tereny podmokłe położone tak blisko stolicy Sardynii, głośnej i chaotycznej Cagliari, wokół której rozciąga się sieć ruchliwych dróg, a nawet lotnisko.

Co ciekawsze, w 1993 r. po raz pierwszy 1500 flamingów zatrzymało się w oazie Molentargius, aby założyć gniazda i rozmnażać się. Był to moment historyczny nie tylko dla Sardynii, ale i dla całej Europy. Do tej pory flamingi wybierały tylko dwa miejsca w Europie dogodne na rozmnażanie: Camargue na południu Francji i Fuente de Piedra, na południu Hiszpanii.

Jak bardzo ważnym dla mieszkańców Sardynii wydarzeniem było zamieszkanie flamingów na wyspie wystarczy przypomnieć fakt, że właśnie w 1993 roku drużyna piłkarska z Cagliari weszła do półfinałów Pucharu UEFA. Takie sportowe osiągnięcie na ogół Włosi świętują jeżdżąc samochodami po ulicach, głośno śpiewając, wykrzykując i trąbiąc do woli. Tymczasem, wtedy młodzież z Cagliari była szybko i stanowczo uciszana, szczególnie na drogach blisko parku Molentargius, żeby tylko nie spłoszyć flamingów.

Od tego czasu różowych ptaków na wyspę przybywa coraz więcej, a w zeszłym roku urodziło się tutaj około 4 tys. pulli, jak nazywają tu małe pisklęta flamingów. Według ekspertów to „cifra pazzesca!” – liczba niesamowita!

Różowi ludzie
Flamingi, po włosku fenicotteri, od około stu lat zwane były w lokalnym dialekcie sa genti arrubia (inne warianty: genti arrúbia/zente rúbia/ruja) „la gente rossa/rosa”, czyli „czerwoni/różowi ludzie”, lub też mangone, mangoni, mengoni – terminy pochodzące prawdopodobnie od margone, malgone, smergo, czyli „ptak wodny”.

Według innej hipotezy, natomiast, ten ostatni termin pochodzi z hiszpańskiego flamenco (wł. fiammante – płomienisty), który przekształcił się z czasem we fra’ Mengo, zinterpretowany przez lokalną ludność jako frate Domenico (brat Dominik), stąd późniejsze formy od Ménico: mengu, meng(r)o, które nabrały również innego, pejoratywnego znaczenia w języku potocznym, a mianowicie: prostak, naiwniak, niezgrabny, niezręczny, głupkowaty, a dzisiaj kojarzony z wulgarnym terminem minchione.

Inni eksperci sugerują etymologię włoskiego terminu fenicottero pochodzącą od greckiego phoinikos/fenicio (czerwony, purpurowy) ponieważ kojarzył się z czerwonymi barwami i strojami starożytnych Fenicjan.

Na zdjęciu: flaming różowy, foto: Wikipedia
Tekst: Agnieszka B. Gorzkowska


podobne wpisy

Ibiza. 750 euro kary za wypicie wody

Możliwość komentowania Ibiza. 750 euro kary za wypicie wody została wyłączona

Preikestolen, turystyczny symbol Norwegii

Możliwość komentowania Preikestolen, turystyczny symbol Norwegii została wyłączona

Park Narodowy Torres del Paine, Chile

Możliwość komentowania Park Narodowy Torres del Paine, Chile została wyłączona

Najpiękniejsze miasta świata i Europy

Możliwość komentowania Najpiękniejsze miasta świata i Europy została wyłączona

Republika Kosowa, Kosowianie i Prisztina

Możliwość komentowania Republika Kosowa, Kosowianie i Prisztina została wyłączona

Wakacje z rodziną na Litwie

Możliwość komentowania Wakacje z rodziną na Litwie została wyłączona

Ciekawostki o Jeziorze Genewskim

Możliwość komentowania Ciekawostki o Jeziorze Genewskim została wyłączona

Rio Dulce – rzeka w Gwatemali

Możliwość komentowania Rio Dulce – rzeka w Gwatemali została wyłączona

Tower Bridge, Londyn

Możliwość komentowania Tower Bridge, Londyn została wyłączona

Starożytny Egipt, faraoni i piramidy

Możliwość komentowania Starożytny Egipt, faraoni i piramidy została wyłączona

Tintin wiecznie żywy w Brukseli

Możliwość komentowania Tintin wiecznie żywy w Brukseli została wyłączona

Wetsport, Irlandia

Możliwość komentowania Wetsport, Irlandia została wyłączona

Create Account



Log In Your Account