Warszawa, Polska, świat. Ciekawostki i atrakcje
W związku z zakwitem sinic, 11 lipca Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdyni zdecydowała o zamknięciu kąpieliska Gdynia Redłowo. Następne badanie jakości wody zaplanowane jest na 30 lipca 2018 r., więc przez prawie 3 tygodnie korzystanie z kąpieliska jest zabronione ze względu na zagrożenie dla zdrowia
Kąpiel w wodzie, w której występują sinice, może powodować podrażnienia skóry oraz dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Powszechne problemy wywoływane przez sinice, to: wysypka na skórze, swędzenie i łzawienie oczu, wymioty, biegunka, gorączka, bóle mięśni i stawów.
Problem ten pojawia się na polskim wybrzeżu niemal co orku, podczas wakacji. Jest to spowodowane to przeżyźnieniem wód związkami azotu i fosforu (tzw. eutrofizacja) i utrzymywaniem się wysokiej temperatury wody.
Eutrofizacja (przeżyźnienie wód związkami azotu i fosforu) i utrzymywanie się wysokiej temperatury wody przyczyniają się do powstawania zakwitów sinic i glonów. To z kolei powoduje zmętnienie wody – woda w Bałtyku staje się mętna i zaczyna przypominać zieloną zupę. Gdy kończy się zakwit, martwe glony i sinice obumierają i opadają na dno morza, gdzie gromadzi się martwa materia. Zgromadzona na dnie martwa materia rozkładana jest przez bakterie tlenowe. W tym procesie intensywnie zużywany jest tlen, którego po pewnym czasie zaczyna brakować żyjącym tam organizmom. Gdy brakuje tlenu, rozkład kontynuowany jest przez bakterie beztlenowe, które uwalniają do środowiska szkodliwy dla organizmów siarkowodór. W ten sposób powstają martwe strefy – obszary o obniżonej ilości tlenu lub całkowite pustynie tlenowe, w których zamiera życie.
Obecnie powierzchnia martwych stref w Bałtyku wzrosła 10-krotnie w ciągu 115 lat i zajmuje około 14% powierzchni dna morza.
Dostarczył InfoWire.pl